برنامه غذایی مناسب در نه ماهگی کودک و لیست غذاهای مفید

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، بسیار هیجان انگیز است زمانی که شما در حال انتخاب غذا برای کودک نه ماه خود هستید. 9 ماهگی بهترین زمان برای آشنایی با غذاهای جامد کوچک (Finger Foods) است، این نوع تغذیه به اندازه دهان کودک بوده و به راحتی نوزاد می تواند آن را بخورد.

برنامه غذایی مناسب در نه ماهگی کودک و لیست غذاهای مفید

برنامه غذایی مناسب در نه ماهگی:

در آوردن دندان رخداد بسیار مهمی است که در 9 ماهگی کودک اتفاق می افتد. پس می توانید از غذاهای جامد استفاده کنید.

1. تغذیه کودک نه ماهه با جو دوسر:

به گزارش خبرنگاران به نقل از نی نی پلاس ، وجود گیاه جو دوسر در تغذیه کودک 9 ماهه لازم و ضروری است، اگر هنوز بلغور جو دوسر را به کودکتان توسط غذا معرفی نکرده اید، حالا زمان مناسبی برای این کار است. جو دوسر سرشار از فیبر و مواد معدنی و مغذی بوده و دارای کمی چربی و مواد افزودنی است، شما می توانید از غلات غنی شده با آهن همراه جو دوسر که بسیار مفید است در رژیم غذایی کودک خود قرار دهید، عادت دادن کودک خود به خوردن غلات فیبر دار مانند جو دوسر، برای دچار نشدن به یبوست مفید خواهد بود.

2. برنامه غذایی مناسب در نه ماهگی با میوه های تازه و فصلی:

شما می توانید کم کم میوه های بیشتری به رژیم غذایی کودک خود اضافه کنید و دیگر اجباری به بخارپز کردن میوه های تازه ندارید، فقط دقت کنید برش های میوه به اندازه ای باشد که هنگام خوردن در گلوی کودکتان نمی ماند. میوه هایی مانند سیب، هلو، آلو، موز، گلابی، انبه و آلو انتخاب های خوبی برای تغذیه بچه ها نه ماهه هستند. دقت داشته باشید که میوه ها را با دقت و درست شسته، پوست بکنید و تکه تکه کنید. بهتر است هر میوه را در فصل مناسب خود در برنامه غذای و رژیم تغذیه بچه ها قرار دهید.

3. انواع نان ها تغذیه مقوی و مورد نیاز برای برنامه غذایی مناسب در نه ماهگی:

حال می توانید با خیال آسوده انواع نان های پخته شده را به برنامه غذایی کودک خود اضافه کنید. انتخاب نوع دلخواه نان را به خود کودک بسپارید. همچنین می توانید نان را با مقداری کره، پنیر و یا پوره سیبزمینی و سبزیجات را متناسب با میل و علاقه کودک خود همراه کنید.

4. تخم مرغ غذای کامل برای کودک:

تخم مرغ یکی از بینظیر ترین مواد غذایی ست که می تواند بخش بزرگی از برنامه غذایی مناسب در نه ماهگی شما را تشکیل دهد، البته اگر که به درستی پخته شده باشد. روزانه یک تخم مرغ را به برنامه رژیم خوراکی کودک خود آن هم در اشکال مختلف اضافه کنید تا به تامین مواد مغذی لازم بدن او کمک کند. شما می توانید تخم مرغ را به شکل املت ، آب پز شده و له شده، سفت یا عسلی (شل) به کودک خود بدهید، باز هم اجازه دهید کودک نوع روش و مدل پخت تخم مرغ را آن گونه که دوست دارد، خودش انتخاب کند.

5. گوشت یک ضرورت برای تغذیه کودک نه ماهه:

اکنون زمان آن رسیده که کودک 9 ماهه گوشت را امتحان کند، گوشت را به طور کامل شسته و تمیز کنید بعد از آن بپزید و چون نوزاد دارای دندان های مولر نیست و جویدن گوشت هنوز برایش بسیار سخت است آن را به تکه های ریز و کوچک به اندازه بند انگشت خرد کنید.گوشت سفید مانند مرغ، بوقلمون و ماهی منابع خوبی از پروتئین ،مواد مغذی ویتامین ها می باشند، بهتر است که گوشت گوسفند را در ماه های آینده در رژیم غذایی کودک خود قرار دهید، زیرا هضم گوشت گوسفند بدلیل پیچیدگی بافت آن سخت است.

6. تغذیه با سبزیجات بهترین برای کودک نه ماهه:

حال شما می توانید به آرامی سبزیجات بیشتری به تغذیه کودک 9 ماهه اضافه کنید، سبزیجات را می توانید به صورت ریز شده، له شده و یا پوره برای کودک خود استفاده کنید و یا گل کلم، هویج، نخود فرنگی، سیب زمینی شیرین، کدو تنبل، و کلم بروکلی را پخته و خرد کنید و در وعده های غذایی کودک خود قرار دهید، اضافه یا حذف کردن سبزیجات به ذائقه و علاقه کودک شما بستگی دارد.

7. برنج غذای کودک 9 ماهه:

برنج را میتوان از سن 6 ماهگی در برنامه غذایی مناسب در نه ماهگی و فهرست غذایی تهیه شده برای غذای کودک خود قرار دهید. بیشتر بچه ها عطر و مزه غذاهای که با برنج درست شده باشد را دوست دارند.

8. آب و آبمیوه ضروری برای بچه ها:

قرار دادن مایعات سالم در تغذیه روزانه کودک ضروری است زیرا در این سن احتمال دارد که دیگر کودکتان مقدار زیادی شیر نخورد. علاوه بر آب جوشیده، آب میوه های تازه مانند انبه، سیب، هندوانه و هویج را می توانید به کودک خود بدهید سعی کنید از آب مرکبات در تغذیه کودک خود تا یک سالگی اجتناب کنید.

9. غلات غنی شده با آهن در تغذیه بچه ها:

آهن یک ماده مغذی است که شاید غذاهای خانگی فاقد آن باشند. غلات تجاری موجود در بازار در دسترس، غنی شده از آهن بوده و مناسب این سن بچه ها می باشند. بنابراین حداقل یک وعده در روز از غلات غنی شده با آهن به خوراک بچه ها تا سن 18 ماهگی که برای رشد طبیعی آن ها مفید خواهد بود اضافه کنید.

10. شیر خشک غذای کودک:

شیر خشک یک انتخاب عالی برای وعده غذایی بچه ها 9 ماهه است، زیرا احتمال دارد در این دوران شیر مادر کم شود و تغذیه او از شیر مادر کاهش یابد و نوزاد بی تابی کند. مواد مغذی حیاتی موجود در شیر خشک تجاری که متناسب با سن نوزادان است، این محصول را بسیار مفید کرده که در مواد غذایی دیگر وجود ندارد. اطمینان حاصل کنید که کودک حداقل دو وعده در یک روز شیر خشک مصرف می کند. به این ترتیب، حتی اگر کودک شما به اندازه کافی مواد غذایی نخورد، بدن او می تواند مواد مغذی و لازم برای رشد را به اندازه کافی از شیشه شیر دریافت کند.

شرایط ویژه رژیم غذایی برای نوزادان 9 ماهه:

در آوردن دندان رخداد بسیار مهمی است که در 9 ماهگی کودک اتفاق می افتد. در موقع دندان درآوردن، بیشتر نوزادان به دلیل درد، خارش و تورم ناشی از پارگی لثه ، میل به غذای خود را از دست می دهند. پس مهم است که در این مدت بحرانی کودک خود را با روش های متنوع و مختلف قانع کنید تا به اندازه کافی از غذایی که برای او آماده شده بخورد. دادن مایعات و شیر با شیشه شیر به نوزاد به نظر بیشتر مادران یک راه حل ساده برای تغذیه کودک در زمان دندان درآوردن است، در حالی که این روش کاملا غلطی بوده و در این مدت کوتاه احتمال دارد کودکتان مواد مغذی حیاتی و فیبر مورد نیاز بدن خود را از دست دهد. دوری از حفظ یک رژیم غذایی مناسب (از غذاهای جامد و مایع) می تواند باعث کاهش وزن نوزاد شما شده و همچنین باعث آسیب مزمن و طولانی مدت به او شود، زیرا با این کار اندم های حیاتی مانند مغز از مواد مغذی و لازم برای رشد روانی محروم می شود. در آخر، به یاد داشته باشید که بچه ها الگوهای تغذیه و رژیم غذایی زندگی خود را در سه سال اول زندگی می آموزد.

برنامه روزانه غذای کودک در 9 ماهگی:

در وعده صبح: 3 قاشق مرباخوری فرنی یا حریره + نصف زرده تخم مرغ

در وعده 10 صبح: 3 قاشق مرباخوری فرنی یا حریره یا پوره + 6 قاشق مرباخوری آب میوه فصل

در وعده ظهر: 3 تا 6 قاشق مرباخوری سوپ + 2 تا 4 قاشق مرباخوری ماست

در وعده عصر: 3 قاشق مرباخوری پوره یا فرنی و یا حریره

در وعدهشب: 3 تا 6 قاشق مرباخوری سوپ + 2 تا 4 قاشق مرباخوری ماست

برای داشتن برنامه غذایی مناسب در نه ماهگی می توان در نیمه اول ماه نهم حبوبات را نیز به سوپ کودک افزود. می توان جوانه عدس یا ماش را به محتویات سوپ افزود زیرا به طور معمول تغذیه با حبوبات از عدس و ماش که راحتر و آسانتر از باقی حبوبات هضم میشود، شروع می شود. در مورد سایر حبوبات مثل لوبیا چیتی، لوبیا قرمز و... توصیه میشود از قبل آن ها را خیسانده، سپس پوستشان را تا حد امکان جدا کرده و جدا گانه پخته و بعد از پختن، به سوپ اضافه کنید. هر سه-چهار روز یک بار می توانید نوع حبوباتی که استفاده می کنید را تغییر دهید.

شیرخوارانی که خوب وزن نمی گیرند، می توان افزودن کره حیوانی یا روغن مایع به سوپ و به اندازه یک قاشق مرباخوری را آغار کنید. در نیمه دوم ماه نهم برای دادن آب میوه به فرزندتان حتما باید آب میوه تازه را در منزل تهیه کرد، برای این منظور می توانید از میوه های تازه فصلی استفاده کنید. در روز اول این ماه، آب میوه را می توان روزانه، بعد از فرنی یا حریره (در انواع طعم ها و مواد) در ساعت 10 صبح به شیرخوار داد. با یک قاشق مرباخوری آب میوه، همراه با یک قاشق مرباخوری آب سالم و ساده شروع کرده و به آرامی در ادامه به 6 قاشق مرباخوری آب میوه خالص و طبیعی در روزهای بعد رسانید. امیدواریم این مطلب برای داشتن برنامه غذایی مناسب در نه ماهگی به شما کمک کرده باشد

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 28 آبان 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1158

به "برنامه غذایی مناسب در نه ماهگی کودک و لیست غذاهای مفید" امتیاز دهید

2 کاربر به "برنامه غذایی مناسب در نه ماهگی کودک و لیست غذاهای مفید" امتیاز داده اند | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه غذایی مناسب در نه ماهگی کودک و لیست غذاهای مفید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید