برنامه مدیریت تالاب حرای رود شور، شیرین و میناب دردستور کار

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر کارشناس دبیرخانه مدیریت زیست بومی تالابهای استان هرمزگان گفت: پروژه آنالیز و مشخص احتیاج آبی تالاب های دلتای شور، شیرین و میناب و تالاب خورخوران به اتمام رسیده و گزارش آن در حال آنالیز و مطالعه نهایی است.

برنامه مدیریت تالاب حرای رود شور، شیرین و میناب دردستور کار

وی ادامه داد: قرار بر این است در ابتدا جلسه ای با ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان برگزار گردید و برنامه مدیریت زیست بومی تشریح و همچنین زمان طرح و ارائه برنامه مدیریت جامع (زیست بومی) تالابهای رودشور، شیرین و میناب در شورای برنامه ریزی و توسعه استان تعیین شد.

پازوکی نژاد ادامه داد: اولین نشست مشورتی تدوین برنامه مدیریت جامع تالاب دلتای رود گز و حرا نیز مورخه 22 و 23 مهر ماه امسال در سالن فرمانداری شهرستان سیریک برگزار و کارگاه های دوم تدوین برنامه مدیریت تالاب خورخوران نیز در 17 و 18 مهرماه در قشم و خمین برگزار گردید.

جنگلهای مانگرو در ساحل بندرخمیر و جزیره قشم در موقعیت جغرافیایی 26 درجه و 48 دقیقه تا 36 درجه و 58 دقیقه عرض شمالی و 52 درجه و 40 دقیقه و 35 ثانیه طول شرقی در استان هرمزگان، در 5 کیلومتری بندر خمیر قرار گرفته است.

خورخوران یکی از خلیج های بزرگ خلیج فارس است. آب آن کاملا با آب خلیج فارس آمیخته است. رودخانه مهران نیز در بخش شرقی به آن می ریزد ولی تاثیری در افزایش و یا کاهش میزان آب خور ندارد چون آب خور در ارتباط با آب خلیج فارس است.عمق بخش اعظم خور در زمان پرآبی بیش از 4 متر است .

این تالاب به عنوان منطقه حفاظت شده تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان قرار گرفته است و از تالابهای مهم ثبت شده در کنوانسیون رامسر است.

خورخوران اخیراً به پارک ملی ارتقا پیدا نموده و یکی از 105 ایستگاه مهم پرندگان ایران نیز هست. با توجه به زیبایی خاص جنگل های مانگرو امکان جذب گردشگران زیادی به این تالاب وجود دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 8

به "برنامه مدیریت تالاب حرای رود شور، شیرین و میناب دردستور کار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه مدیریت تالاب حرای رود شور، شیرین و میناب دردستور کار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید