تاثیر سرب بر یادگیری

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، سرب در هوا و غذا یافت می گردد. سرب هوا بیشتر از راه مصرف بنزین که در آن تترااتیل سرب به اسم ضد ضربه در وسایط نقلیه موتوری به کار می رود و هم از راه ذوب و پالایش، ساخت آلیاژ برنج، فراوری مخزن باتری رنگ های مختلف دارای سرب و خاکستر کردن پلاستیک های حاوی سرب وارد هوا می گردد.

تاثیر سرب بر یادگیری

تاثیر سرب بر یادگیری

نویسنده: دکتر حسن ضیاء الدینی

سرب در هوا و غذا یافت می شود. سرب هوا بیشتر از راه مصرف بنزین که در آن تترااتیل سرب به اسم ضد ضربه در وسایط نقلیه موتوری به کار می رود و هم از راه ذوب و پالایش، ساخت آلیاژ برنج، فراوری مخزن باتری رنگ های مختلف دارای سرب و خاکستر کردن پلاستیک های حاوی سرب وارد هوا می شود.

سرب عنصری زیان آور است که در استخوان و به اندازه کمتر در بافت های نرم بدن تجمع می یابد. سرب جذب شده از راه سیستم خونی به بافت منتقل می شود و اندازهی از آن به وسیله دستگاه گوارش و دستگاه ادراری دفع می شود. مسمومیت با سرب در مراحل پیشرفته باعث آسیب دایمی بدن از جمله مغز می شود و می تواند باعث عقب افتادگی ذهنی بچه ها و هم مرگ شود.

مقادیر جزیی سرب باعث اختلالات یادگیری، بیش فعالی و کاهش بهره هوشی می شود، به طوری که بچه ها و نوجوانانی که غلظت سرب بیشتری داشته اند از بهره هوشی کمتری برخوردار بوده اند و کاهش غلظت سرب خون باعث افزایش بهره هوشی ایشان شده است.

شیر و لبنیات عوارض ناشی از آلودگی هوا و سرب را بر دستگاه گوارش کاهش می دهند و وجود ماده ای به نام پکتین در سیب، سرب را به طور کامل از بدن دفع می نماید. برای کاهش عوارض آلودگی هوا بهتر است سایر منابع غنی از پکتین که عبارت اند از: مرکبات مثل (پرتقال و لیمو و گریپ فروت) و توت فرنگی، هویج و غلات سبوس دار بیشتر مصرف شود. کلام آخر اینکه اگر در شهرهای پرجمعیت و آلوده زندگی می کنید از خوردن مواد غذایی زیر برای حفظ تندرستی خود و فرزندانتان غفلت نکنید تا از این مهلکه جان سالم به در برید:

1) حداقل روزانه دو لیوان شیر

2) حداقل 400 گرم سبزی و میوه تازه در طی روز

3) غلات سبوس دار

4) حداقل یک سیب در طول روز.

منبع: www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 1 مهر 1400 بروزرسانی: 1 مهر 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1697

به "تاثیر سرب بر یادگیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر سرب بر یادگیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید