توطئه ترامپ در ایالت های کلیدی

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، در یک اقدام قابل توجه، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا رهبران جمهوری خواه مجالس ایالتی را به کاخ سفید دعوت کرد تا به وسیله آن ها مانع تایید پیروزی جو بایدن در آن ایالت ها گردد.

توطئه ترامپ در ایالت های کلیدی

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، روز پنج شنبه دونالد ترامپ دخالت های خود را در جهت پیروزی منتخب مردم آمریکا شتاب بخشید و به این منظور یک قدم فوق العاده برداشت و با دعوت از قانون گذاران ایالتی مجلس نمایندگان میشیگان به کاخ سفید میخواهد مانع تاییدیه آرای الکترال بایدن در این ایالت گردد.

برای ترامپ و جمهوری خواستار، میشیگان اولویت بیشتری دارد تا بتوانند نتیجه انتخابات را معکوس نمایند. ترامپ در شرایطی با رهبران قانون گذار جمهوری خواه تماس گرفته است که یکی از مقامات مسوول گفته است برای پیروزی بایدن در این ایالت رای داده است. این ایالت تا روز دوشنبه مهلت دارد پیروزی بایدن در این ایالت را تایید کند و ترامپ با سرعت زیاد با رهبران جمهوری خواه تماس گرفته است تا مانع تایید نهایی پیروزی بایدن در این ایالت گردد.

ترامپ همچنین از دستیاران خود خواسته است در سایر ایالت های چرخشی نیز رویکرد مشابهی را در پیش بگیرند و مانع تایید نهایی پیروزی بایدن در این ایالت ها شوند. این اقدامات ترامپ و جمهوری خواستار در آستانه تاییدیه ایالت ها به منظور پیروزی بایدن در انتخابات اخیر شدت گرفته است.

به نظر می رسد متحدان ترامپ یک نظریه حقوقی بسیار مشکوک را پیگیری می نمایند که اگر نتایج انتخابات الکترال در ایالت ها تایید نگردد، آنگاه قوه مقننه در این ایالت ها که در آن ها رجحان نیز با جمهوری خواستار است، مداخله نمایند و پیروزی بایدن در این ایالت ها را معکوس نمایند. ترامپ و تیم حقوقی وی فقط تا 14 دسامبر فرصت دارند از این شگرد استفاده نمایند. در این روز همه ایالت ها باید تاییدیه پیروزی نامزد مذکور را منتشر نمایند. البته بعضی ناظران می گویند کوشش تیم حقوقی ترامپ آب در هاون کوبیدن است.

جمهوری خواستار قصد دارند آرای مردمی را خنثی نمایند و پیروزی را به وسیله مجلس ایالتی رقم بزنند، اما پیش تر این گونه اقدامات تیم ترامپ به وسیله دادگاه ها به شکست انجامیده است، از جمله اینکه روز پنج شنبه باخت ترامپ در ایالت های جورجیا و آریزونا به طور رسمی اعلام شد. حالا با اعلام پیروزی بایدن در جورجیا، فاصله بایدن از رئیس جمهور مستقر بیشتر شده است. جورجیا روز پنج شنبه گفت پس از بازشماری کامل آرا، مجددا پیروزی بایدن مورد تایید نهاده شد.

در این راستا روز پنج شنبه بایدن که شاهد کوشش های ترامپ برای سنگ اندازی در جهت ورودش به کاخ سفید بوده است، از رئیس جمهور مستقر به شدت انتقاد کرد و او را یکی از غیرمسوول ترین روسای جمهور آمریکا در کل تاریخ این کشور خواند. بایدن در ویلمینگتونِ دله ور، پس از برگزاری یک جلسه درخصوص شرایط مالی کشور که با فرماندهان جمهوری خواه و دموکرات داشت، گفت: این پیغام وحشتناکی در خصوص اینکه ما به عنوان یک کشور چه هستیم، می فرستد. بایدن اضافه کرد: درک اینکه این مرد چگونه فکر می نماید، سخت است. من مطمئنم که او می داند پیروز نشده است و این را هم می داند که نمی تواند به هر طریقی پیروز گردد، پس آن کسی که روز بیستم ژانویه مراسم تحلیف را به جا می آورد، من هستم.

روز پنج شنبه میت رامنی، جمهوری خواه برجسته اهل یوتا که از منتقدان سرشناس ترامپ هم هست، به بایدن ملحق شد و با انتقاد از اقدامات رئیس جمهور فعلی آمریکا برای معکوس کردن آرای الکترال گفت رئیس جمهوری میخواهد علیه اراده مردم اقدام کند و این یک اقدام بسیار زشت از سوی رئیس جمهور مستقر است.

مقامات انتخاباتی و کارشناسان حقوقی می گویند در واقع هیچ سناریویی وجود ندارد که در آن یک مجلس قانون گذاری ایالتی تحت کنترل جمهوری خواستار بتواند نتایج یک رای گیری صحیح را نادیده بگیرد. بعضی از قانون گذاران نیز گفته اند قصد ندارند در تغییر دادن نتیجه مداخله نمایند.

رابین ووس، رئیس مجلس ایالتی ویسکانسین و رهبر اکثریت جمهوری خواه در این مجلس می گوید: طبق اساس نامه ما در این فرآیند مشارکت نخواهیم داشت.

در آریزونا، راستی بائر رئیس مجلس ایالتی نمایندگان در نامه ای به همکاران خود اشاره نموده است که وی به ترامپ رای داده است، اما این را هم اعلام نمود که از پیش دادگاه های این ایالت هیچ کدام از ادعا های مطروحه دونالد ترامپ را نپذیرفته و مجلس نمایندگان این ایالت نیز قصد ندارد در این فرآیند مداخله کند. او در ایمیلی که به دست سایت خبری یلو شیت رپیورت رسیده، گفته است: من می خواهم به سادگی پاسخ دهم، من سوگند یاد کردم که از قانون اساسی ایالات متحده و قانون اساسی و قوانین ایالت آریزونا پاسداری کنم. بایدن در این ایالت توانست تنها با 11 هزار رای پیروز گردد و این ایالت را آبی کند.

کوشش های بی سابقه ترامپ

در تاریخ نظیر ندارد که یک رئیس جمهور تا این حد تقلا کند تا نتیجه یک انتخابات را تغییر دهد. اگرچه سابقه داشته است که رئیس جمهور آمریکا با رای مجلس نمایندگان انتخاب گردد، اما کوشش های تازه رئیس جمهور آمریکا برای نپذیرفتن نتیجه انتخابات تازگی دارد. دیوید سنگر روز پنج شنبه در نیویورک تایمز نوشت: کوشش رئیس جمهور برای جلوگیری از تایید آرای الکترال از سوی ایالت ها و تحت فشار قرار دادن قانون گذاران برای ابطال آرای الکترال حتی خاطره تلخ انتخابات سال 1876 را هم تحت الشعاع قرار داده است.

سنگر ادامه می دهد: رئیس جمهوری آمریکا کوشش می نماید نتیجه انتخابات سال 2020 را تغییر دهد که در تاریخ ایالات متحده بی سابقه است و حتی اقدامات ترامپ بی شرمانه تر از اقدامات سیاسی کاخ سفید در زمان روتر فورد بی. هایس است که توسط کنگره برای ریاست جمهوری انتخاب شد.

شانس ترامپ برای پیروزی بسیار بعید یا غیرممکن است و این درماندگی از سوی تیم ترامپ پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات سال 2020 بیشتر شده است. بایدن شش میلیون رای مردمی بیشتر هم نسبت به دونالد ترامپ به دست آورده است و حاشیه امنیت خود را هم در آرای الکترال بالا برده است. با این حال ترامپ سعی دارد چراغ هشدار را به ویژه در کارزار انتخاباتی بایدن روشن نگه دارد. بایدن هم گفته است ترامپ به خوبی واقف است در انتخابات پیروز نشده است.

ترامپ هم تنها چند هفته فرصت دارد تا بتواند خود را از این باتلاق نجات دهد. این در حالی است که بیشتر ایالت های مدنظر ترامپ قصد دارند آرای الکترال را در شروعین روز های هفته آینده تایید نمایند. تا روز 14 دسامبر نیز آرا به تایید نهایی خواهد رسید و کنگره نیز در روز ششم ژانویه کار خود را شروع خواهد نمود.

سنگر می نویسد: حتی اگر ترامپ بتواند آرای الکترال را تغییر دهد، اما روش های محافظت دیگری هم وجود دارد که افراد مستقر در قدرت می توانند آن را انجام دهند و به راحتی در برابر خواست ترامپ تسلیم نشوند.

اولین جهت برای کوشش های ترامپ میشیگان است که ترامپ میخواهد با رایزنی با قانون گذاران آن ایالت آرای الکترال بایدن را باطل کند. این در حالی است که اختلاف پیروزی بایدن در این ایالت با ترامپ افزون بر 157 هزار رای است. ترامپ امیدوار است میهمانان کاخ سفید را متقاعد کند که آرای بایدن را معکوس نمایند. اما مایک شرکی، رهبر جمهوری خواستار در سنای میشیگان می گوید: محال است چنین چیزی رخ دهد. افزون بر این گرچن ویتمر، فرماندار دموکرات میشیگان می تواند بر اساس رای گیری ها در انتخابات کوشش های حامیان ترامپ را با این استدلال که رویه های مناسب قانونی در نظر گرفته نشده است، چالش مهمی برای هواداران ترامپ ایجاد کند.

این اقدام از سوی فرماندار دموکرات می تواند یک سردرگمی کافی برای هواداران ترامپ در مجلس و سنای ایالتی ایجاد کند که تا به امروز آمریکا در تاریخ مدرن با آن روبه رو نبوده است. قانون فدرالی مربوط به سال 1887 که در واکنش به انتخابات هایس تصویب شد، چارچوبی را برای نحوه انجام این کار ارائه می دهد، اما جزئیات خاصی را بیان نمی نماید.

ادوارد بی. فولی، کارشناس قانون اساسی و قانون انتخابات در دانشگاه ایالتی اوهایو می گوید این قانون فقط کنگره را ملزم می سازد که تنها اعتبار آرای ارسالی را مورد آنالیز قرار دهد.

با این حال میشیگان حتی اگر رایش تغییر یابد برای پیروزی ترامپ کفایت نمی نماید. ترامپ به آرای آریزونا و جورجیا نیز احتیاج دارد که از قضا در سال 2016 نیز به ترامپ رای داده اند. همچنین مجالس ایالتی نیز در این دو ایالت در اختیار اکثریت جمهوری خواه واقع شده است. با این حال داگ دوسی، فرماندار آریزونا پس از اینکه شکایات ترامپ مورد پذیرش دادگاه های ایالتی قرار نگرفت، گفت نتیجه انتخابات را می پذیرد. در شمارش آرا در این ایالت مجددا پیروزی پس از بایدن مورد تایید نهاده شد.

ترامپ در حالی در این چند روز کوشش های خود را بیشتر نموده است که باید 61 روز دیگر کاخ سفید را ترک کند، مگر اینکه بتواند در یک عملیات غیرممکن، رای های الکترال ایالت های چرخشی و میادین نبرد را به سود خود تغییر دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1227

به "توطئه ترامپ در ایالت های کلیدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توطئه ترامپ در ایالت های کلیدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید