تولد نخستین انسانهای اصلاح ژنتیکی شده تا 4 ماه آینده ، از مصونیت در برابر ایدز تا قدرت بدنی بالا

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، گروهی از دانشمندان در چین ادعا می نمایند که با دستکاری ژنهای انسانی موفق به تشکیل جنینی شده اند که نخستین انسان با ژنهای اصلاح شده خواهد بود. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که این گروه مدعی به ایجاد جنین سالم و 5 ماهه شده اند.

تولد نخستین انسانهای اصلاح ژنتیکی شده تا 4 ماه آینده ، از مصونیت در برابر ایدز تا قدرت بدنی بالا

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، گروهی از پژوهشگران چینی اعلام نموده اند، موفق به ایجاد جنین دختران دوقلویی شده اند که از اساس با اصلاح ژنتیکی به وجود آمده اند.

این تحقیق ابتدا توسط مجله MIT Technology Review منتشر شد و سپس اسناد پزشکی آن در آزمایشگاه های بالینی چین تحت راهنمایی دانشگاه علوم و فناوری جنوب شنزن منتشر شد.

مصونیت در برابر ایدز؟

این اسناد نشان می دهند این گروه تحقیقاتی در حال حاضر آزمایشاتی را برای تغییر ژن CCR5 انجام می دهند که ویروس نقص ایمنی بدن (اچ آی وی)، عامل ایجاد عفونت ایدز را از بین برده و کاری می نمایند که بدن جنین در برابر این بیماری ها مصون باشد. این کار با یاری یک تکنولوژی در حال ظهور انجام می گردد که می تواند به طور دقیق ژن ها را برش داده و به شکلی جدید به هم متصل کند، به طوری که بخش هایی از DNA را می توان برداشته و جایگزین کرد.

محققان با استفاده از این تغییر ژنتیکی CCR5 امیدوارند جنین های آتی را در برابر ایدز مصون نموده و سالم نگه دارند. یکی از پژوهشگران این طرح با انتشارویدیویی در کانال آزمایشگاهی خود مدعی شد که پیشرفت قابل توجهی در ویرایش ژنها داشته و به زودی دوقلوهای دختر مصون در برابر عفونت ها را به جهان خواهند آورد. بر اساس گزارشها، این تیم تحقیقاتی، ژنتیک جنین های هفت زوج مختلف را اصلاح نموده و تغییر داده اند اما تنها یکی از این آزمایش ها جواب داده و بارور شده است.

آیا این ادعا صحت دارد؟

با همه اینها هنوز معین نیست که آیا این ادعا از پایه صحت دارد یا خیر. چرا که این پژوهش هنوز به طور مستقل تایید نشده است و البته ویدئوی تبلیغاتی پژوهشگر مذکور نیز بی شباهت به یک برنامه تبلیغاتی و بازاریابی نیست.

افزون بر اینها هویت نوزادان و خانواده آنان نامعین است و اساسا دید شکاکانه افراد را نسبت به واقعیت داشتن یا عدم واقعیت این ماجرا افزایش می دهد. در مورد جزئیات کار، نحوه نمونه گیری، ایجاد جنین با لقاح داخل وریدی (IVF)و ... نیز جزئیات کاملی منتشر نشده است.

پیش از این و در سال 2015 نیز دانشمندان چینی مدعی شدند موفق شده اند سلولهای جنین ها را اصلاح و ویرایش نمایند. اما چینی ها در این زمینه تنها نیستند و در سال 2016، انگلیس نیز خاطرنشان کرد که به دنبال استفاده از CRISPR و اصلاح ساختار اسپرمهای اهدایی برای تغییر ساختار جنین های انسان است. ژاپن نیز در همان ماه اکتبر جاری این فرایند را رسما خاطرنشان کرد. با همه این ها هنوز نگرانی های اخلاقی در مورد استفاده از تکنولوژی در مورد نوع بشر وجود دارد و برخی از کشورها به طور کامل فناوری های دستکاری ژنتیک انسان را ممنوع نموده اند.

منبع: انتخاب
انتشار: 30 فروردین 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 32

به "تولد نخستین انسانهای اصلاح ژنتیکی شده تا 4 ماه آینده ، از مصونیت در برابر ایدز تا قدرت بدنی بالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولد نخستین انسانهای اصلاح ژنتیکی شده تا 4 ماه آینده ، از مصونیت در برابر ایدز تا قدرت بدنی بالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید