ساخت دستگاه تصفیه آب پزشکی RO برای بخش های دیالیز

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، محققان یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی مشهد پیروز به ساخت دستگاه تصفیه آب پزشکی اسمز معکوس (Reverse Osmosis) مورد استفاده در مراکز دیالیز شدند.

ساخت دستگاه تصفیه آب پزشکی RO برای بخش های دیالیز

شهاب سمیرکرم، رئیس این شرکت دانش بنیان در گفت وگو با مجله تخصصی کامپیوتر ضمن اعلام این خبر، شرح داد: استفاده از آب با خلوص بالا در بسیاری از صنایع مواد غذایی، تجهیزات پزشکی، آزمایشگاهی و مصارف خانگی امروزه در اولویت احتیاجها واقع شده است. همچنین با توجه به اینکه کشور ما با بحران کم آبی روبرو است، میزان هدررفت آب و کاهش مصرف از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی در همین زمینه تشریح کرد: از این رو دستگاه هایی که به منظور تصفیه آب یا فراوری آب با خلوص بالا استفاده می شوند، باید به لحاظ نوع مصرف آن ها هدررفت آب کمتری داشته باشند؛ بر این اساس توانایی فراوری آب خالص بالایی داشته و نسبت به میزان فراوری، حجم کمتری از آب هدر می رود.

رئیس این شرکت دانش بنیان توضیح داد: امروزه حجم بسیاری از دستگاه های تصفیه آب، غیراستاندارد و با مصرف آب زیاد برای مصارف گوناگون درکشور فراوری می شوند که عموماً باعث ایجاد هزینه بالا برای مصرف نمایندگان و از بین رفتن سرمایه طبیعی کشور می شوند. از بعدی دیگر، بسیاری از این دستگاه ها وارداتی هستند و استفاده از آن ها باعث خروج سرمایه هایی می گردد که می بایست یاری رسان صنعت داخلی کشور باشد.

سمیرکرم سپس به سابقه فراوری دستگاه تصفیه آب (ریورس اسمز RO) اشاره نمود و شرح داد: شرکت ما با توجه به حضور چند ساله خود در فروش و خدمات پس از فروش دستگاه های دیالیز و سیستم های تصفیه آب وابسته به آن، میخواهد تا با فراوری دستگاه تصفیه آب (ریورس اسمز RO) با بازدهی بالا، در راستای فراوری آب باکیفیت و کاهش هدررفت آب در سیستم های فوق گام برداشته و خدمت قابل توجهی به سرمایه های طبیعی و انسانی ارائه کند.

وی با بیان اینکه با بومی سازی سیستم های تصفیه آب مربوط به دستگاه های دیالیز، وابستگی صنایع داخلی در این زمینه به حداقل می رسد، گفت: با توجه به گستردگی این صنعت در ارائه خدمات حوزه های مختلف صنایع غذایی و دامی - صنایع پزشکی و آزمایشگاهی - مصارف تجاری و خانگی؛ فاز اول فعالیت شرکت فراوری دستگاه تصفیه آب (ریورس اسمز RO) برای مصارف پزشکی و آزمایشگاهی است که عمده مصرف آن در حوزه پزشکی و مربوط به بخش های دیالیز ، ICU و آزمایشگاه هایی است که احتیاج به تأمین آب با خلوص بالا دارند.

مجری طرح با اشاره به اینکه هزینه فراوری و قیمت فروش پایین در عین دارا بودن کیفیت و بازدهی بالا، از شاخصه های دستگاه تصفیه آب است، افزود: از مشخصات فنی این دستگاه می توان به تکنولوژی پیشرفته به کاربرده شده در آن و رعایت ملزومات و استانداردهایی اشاره نمود که باعث افزایش کیفیت و نیز ابعاد کوچک آن در مقایسه با موارد مشابه شده است.

سهم فراوریات داخلی از بازار دستگاه های ریورس اسمز، کمتر از 20 درصد است

سمیرکرم یادآور شد: بیش ترین سهم بازار متعلق به دستگاه های ریورس اسمز (RO) وارداتی است که اغلب فرسوده و قدیمی هستند و میزان مصرف آب بالایی دارند. این در حالی است که حجم فراوریات داخلی از سهم بازار به کمتر از 20 درصد می رسد و بیش تر آن ها دستگاه های تصفیه آب صنعتی هستند.

وی اضافه نمود: همچنین رشد روزافزون مراکز دیالیز و آزمایشگاهی در کشور، احتیاج مراکز درمانی بالاخص بخش های مراقبت ویژه ICU به دستگاه های دیالیز، مقرون به صرفه نبودن سیستم های تصفیه آب قدیمی و بالا بودن هزینه های نگهداری آن ها، توجه مصرف نمایندگان را به دستگاه های با کیفیت بالا، هزینه اندک و مصرف آب حداقلی معطوف می دارد .

رئیس شرکت دانش بنیان مستقر در مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی مشهد سپس با اشاره به بعضی ویژگی های دستگاه تصفیه آب پزشکی RO، مهم ترین این ویژگی ها را استفاده از تکنولوژی کاملاً بومی در طراحی، ساخت و اجرای سیستم های الکتریکی و مکانیکی دستگاه، صرفه جویی در مصرف آب در کنار بازدهی بالا، شست وشوی اتومات دستگاه با مواد ضد عفونی جهت جلوگیری از رشد باکتری ها برشمرد و گفت: مورد آخر در نمونه های داخلی فراوریی وجود ندارد و این ویژگی را ما به دستگاه اضافه نموده ایم.

سمیرکرم همچنین ابعاد و مشخصات کوچک تر دستگاه نسبت به دستگاه های مشابه، استفاده از قطعات و لوازم با کیفیت و طول عمر بالا، هزینه نگهداری پایین و کاربری آسان و در دسترس بودن خدمات و قطعات یدکی را از دیگر مزایای دستگاه تصفیه آب پزشکی اُسمُز معکوس دانست.

مشکل اصلی فراورینماینده دریافت مجوز است

وی مشکل اصلی فراورینماینده را رویه سخت دریافت مجوزهای مربوط به فراوری و فروش، مراحل اخذ مجوز از اداره کل تجهیزات پزشکی کشور و دریافت استانداردهای مربوط به آن و چالش های موجود درگرفتن مجوزهای فراوری و استاندارد دستگاه از طرف مبادی صدور مجوز دانست.

رئیس شرکت دانش بنیان مستقر در مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی مشهد ضمن انتقاد از رویه و ترتیب دریافت مجوزها در کشور، گفت: تاکنون هیچ یاریی از هیچ مرکزی دریافت ننموده ایم و شرکت ما شرکت دانش بنیان صنعتی نوع 2 است؛ تاکنون تمام مالیات های خودمان را پرداخت نموده ایم و علی رغم تمام ناملایمات، پیروز به فروش 30 دستگاه به مراکز درمانی مختلف و همچنین فروش 2 دستگاه به کشور همسایه عراق شده ایم.

سمیرکرم تأکید کرد: با توجه به آن که در حال حاضر در کشور دستگاه های چینی وارد می گردد و دستگاه های ما با نمونه های دیگر قابل رقابت است، امیدواریم بتوانیم باز هم به این کشور دستگاه بفروشیم.

ساخت اولین نمونه سیستم احضار پرستار دارای کلیدهای لمسی

وی گفت: در حال فراوری دستگاه Nurse Call یا احضار پرستار و همچنین اعلام کد CPR هستیم و نمونه های مختلفی از فراوریات خود را به مراکز درمانی مختلف ارائه داده ایم. سیستم فوق اولین نمونه سیستم احضار پرستار دارای کلیدهای لمسی است که البته هنوز مجوز دانش بنیانی آن را دریافت ننموده ایم.

رئیس این شرکت دانش بنیان ادامه داد: همچنین در حال ارتقای خدمات این دستگاه برای سیستم بیمارستان هستیم تا قابلیت های بیشتری برای ارتقای خدمات در مراکز درمانی برای بیماران فراهم آید.

سمیرکرم در سرانجام صحبت های خود تأکید کرد: امیدواریم که زمینه ای فراهم گردد تا فراورینمایندگان، انرژی و هزینه خود را به جای آن که صرف دریافت مجوز از ارگان ها و ادارات مختلف نمایند، صرف ارتقای کیفی محصولات خود نموده و شاهد فراوریاتی با کیفیت بالا و قابل رقابت در بازار مصرف نماینده باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 266

به "ساخت دستگاه تصفیه آب پزشکی RO برای بخش های دیالیز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت دستگاه تصفیه آب پزشکی RO برای بخش های دیالیز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید