تکذیب صدورجواز برای ساختمانهای 12طبقه، تصویب ضوابط بلند مرتبه سازی

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، به گزارش خبرنگاران، محمد باقر قالیباف در حاشیه آئین افتتاحیه پنجمین مجمع شهرداران آسیایی با حضور در جمع خبرنگاران گفت: اولین نشست این مجمع در حدود 7 سال قبل یعنی در سال 2008، به پیشنهاد تهران و موافقت بقیه کلانشهرها رخ داد و بعد از آن هم 4 دوره اجلاس برگزار گردید.

تکذیب صدورجواز برای ساختمانهای 12طبقه، تصویب ضوابط بلند مرتبه سازی

وی اضافه نمود: این افتخار برای ایران اسلامی هست که دبیرخانه مرکزی و دائم این اجلاس در تهران است و در حال حاضر هم ریاست دوره ای این اجلاس با شهردار هایکو است.

شهردار تهران با بیان اینکه نشست هیات اجرایی 2 موضوع را مورد توجه قرار می دهد، توضیح داد: توجه به مسائل ترافیکی و حمل و نقل شهری و موضوع اقتصاد شهری با تاکید بر موضوع گردشگری از اهم موضوعات مورد بحث هستند. در کنار آن بحث مربوط به UCLG که مربوط به بخش منطقه ای غرب آسیا است و شهرداری تهران هم مسئولیت آن را بر عهده دارد، برگزار می گردد.

قالیباف با اظهار امیدواری نسبت به برگزاری نشست های تخصصی گفت: افتتاحیه این نشست در تهران است و جمع بندی و سرانجام آن در شهر قزوین انجام می گردد.

وی با اشاره به دلایل حضور قزوین در این دوره از مجمع ادامه داد: قزوین جزو شهرهای آسیایی است و خواهرخواندگی با شهر هایکو به عنوان ریاست این دوره از اجلاس را دارد.

شهردار تهران در ادامه با تاکید بر دستاوردهای این مجمع در سال های گذشته اعلام نمود: یکی از اتفاقات خوب در این نشست ها گفتگو و انتقال تجربیاتی است که بین شهرها انجام می گردد. مسائل شهرها در آسیا با توجه به فرهنگ مشترکی که دارند، شبیه هم است. به طور مثال موضوع آسیب های اجتماعی، ترافیک، حمل و نقل، حاشیه نشینی، بافت های فرسوده، بچه ها کار و... همه مواردی شبیه به یکدیگر هستند که در این شهرها مطرح است.

قالیباف با تاکید بر تبادل آرا و نظرات در این زمینه ها اضافه نمود: علاوه بر این، نشست هایی از این دست شناسایی ظرفیت ها برای تبادیل نظر و سرمایه گذاری را در پی دارد. به طور مثال در سفری که من به چین داشتم ارتباطات خوبی با پکن، شانگهای و گوانجو در زمینه های توریسم و سرمایه گذاری برقرار شد.

وی گفت: به طور مثال درخصوص زباله سوزها ارتباط تنگاتنگی از مجرای همین نشست ها برقرار شد که کار پیش می رود. به طوری که ما شاهد افتتاح اولین زباله سوز در تهران بودیم.

شهردار تهران با بیان اینکه با توجه به مسائل و شرایط امروز حوزه بین الملل فضای جذب توریست بهتر شده است، اعلام نمود: در کشور ما شهرداری ها از قدرت لازم برخوردار نیستند اما در بقیه کشورها مخصوصاً کشورهای دیگری که نوع سیستم ها غیرمتمرکز است اکثر قریب به اتفاق مباحث مرتبط با توریست ها را شهرداری ها دنبال می نمایند.

قالیباف ادامه داد: امیدواریم در این حرکتی که شکل گرفته است و سیل توریست ها به سمت ایران روانه شده است، شهرداری تهران بتواند نقش بیشتری ایفا نماید.

شهردار تهران در ادامه سخنان خود در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه سال گذشته اعضای شورای عالی شهرسازی طی توافق با شهرداری تهران اعلام کردند نباید برای برج های بیش از 12 طبقه مجوز صادر گردد اما اکنون گفته می گردد با امضاهای طلایی این امر اتفاق می افتد، ضمن تکذیب این خبر توضیح داد: ما طرح جامع داریم و بخشی از این طرح کمیسیون ماده 5 و شورای عالی شهرسازی را مکلف نموده است که ضوابط و قوانین بلندمرتبه سازی را هم به تصویب برسانند.

قالیباف اضافه نمود: در حال حاضر این ضوابط در کمیسیون ماده 5 به تایید و تصویب رسیده است. ضمن اینکه شهرداری در کمیسیون ماده 5 تنها یک رای از 7 رای را دارد و 6 نفر دیگر از اعضا، روسا و وزارت خانه های دیگر از جمله وزارت راه و شهرسازی هستند.

وی با بیان اینکه این بخش در حال حاضر در شورای عالی در دستور کار است، توضیح داد: تصور می کنم در کمتر از یک یا دو جلسه آینده ضوابط نهایی بلندمرتبه سازی به تصویب خواهد رسید.

شهردار تهران با اشاره به توافق شهرداری و شورای عالی شهرسازی گفت: بحث آن بود که درخصوص ساختمان های 12 طبقه به بالا ولواینکه طرح تفصیلی هم اجازه دهد شهرداری های مناطق اجازه صدور جواز نداشته باشند مگر اینکه در کمیسیون ماده 5 مطرح گردد تا تصمیم گیری گردد.

قالیباف ادامه داد: آن چه در کمیسیون ماده 5 به تصویب می رسد عین قانون است. ما در قانون شهرسازی 2 مرجع برای موضوع شهر داریم؛ یکی طرح های جامع که شورای عالی شهرسازی تصمیم می گیرد و دیگری طرح های تفصیلی که به عهده کمیسیون های ماده 5 است. لذا اگر کمیسیون های ماده 5 تصمیمی می گیرند عین قانون است نه اینکه امضایی طلایی است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 245

به "تکذیب صدورجواز برای ساختمانهای 12طبقه، تصویب ضوابط بلند مرتبه سازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکذیب صدورجواز برای ساختمانهای 12طبقه، تصویب ضوابط بلند مرتبه سازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید