جاذبه ای در قزوین که از دست رفت

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، ایسنا/ این خبر پیرامون جاذبه ای در قزوین که از دست رفت، برای شما مخاطبان گرامی نگارش شده است.

جاذبه ای در قزوین که از دست رفت

کارخانه برق قزوین؛ جاذبه ای که از دست رفت!

کارخانه ای که در اوایل دهه چهل از نفس افتاد و در نخستین سالهای پس از انقلاب، با جمع آوری تأسیسات و تجهیزات آن توسط شهرداری، به پارک تبدیل شد. مکانی که می توانست به یکی از جاذبه های موثر گردشگری قزوین تبدیل شود، اما با اقدام کوته نظرانه مدیران وقت شهری از دست رفت.

اولین کارخانه چراغ برق قزوین در سال 1306 خورشیدی توسط حاج رحیم آقا قزوینی راه اندازی شد. این کارخانه شامل چندین دستگاه موتور مولد برق جزیی از مجموعه بزرگ تولیدی او شامل پشم ریسی، نخ تابی، آهن سازی بود که با هدف تأمین نیروی الکتریسیته و روشنایی مورد نیاز کارخانجات ریسندگی و بافندگی قزوینی از آلمان وارد و راه اندازی شده بود.

در همین سال، ارباب برزو مهرشاهی، مالک گراند هتل نیز کارخانه چراغ برق کوچکی جهت استفاده در مصارف مهمانخانه خود در انتهای کوچه عدلیه تأسیس کرد، ولی پس از مدتی میان حاج رحیم آقا و ارباب برزو رقابت و اختلاف درگرفت. اتحادیه اصناف قزوین از حاج رحیم قزوینی که تاجر بود، حمایت کرد و خواستار جلوگیری از عملیات رقیب وی شد.

در سال 1307 هنگام سفر امیر امان اله خان پادشاه افغانستان به ایران، تیمورتاش وزیر دربار که مأمور پذیرایی از او بود، ارباب برزو را وادار کرد با موتور برق کوچک گراند هتل، خط سیر پادشاه افغانستان و محل توقف او در قزوین را چراغانی کند و همین موضوع، مقدمه تأسیس نخستین شرکت برق قزوین در شراکت بین بلدیه و ارباب برزو شد.

به دنبال موافقت دکتر شیخ نماینده بلدیه تهران در بلدیه قزوین که عملا سرپرستی بلدیه این شهر را برعهده داشت، با اعطای انحصار 30 ساله برق قزوین به ارباب برزو، او با وارد کردن یک دستگاه دیزل ژانراتور بزرگ 100 کیلو واتی به کشور، کارخانه برق را در ضلع غربی هتل در بخشی از باغ دارالشفا که بعدها به همین دلیل کوچه برق نامیده شد، راه اندازی کرد و با آغاز به کار این کارخانه، عملیات نصب چراغ برق و تأمین روشنایی برخی خیابانها آغاز شد.

صاحب منصبان و متمولین اولین کسانی بودند که به خانه هایشان برق کشیده شد و از غروبگاهان که کارخانه برق فعالیت خود را آغاز می کرد تا نیمه شب که موتور برق خاموش می شد، از روشنایی برق برخوردار بودند. این کارخانه که فعالیت آن تا سال 1343 هنگام تأسیس وزارت آب و برق، ادامه یافت و سپس متوقف شد، در سال 1335 دارای سه دستگاه موتور برق جمعا به قدرت 687 کیلو وات بود.

به نوشته محمدعلی گلریز، مؤلف مینودر، کارخانه برق قزوین با وجود آنکه فقط شبها و چند ساعتی هم ظهرها برق رسانی می کرد، اغلب اوقات موتورهای کارخانه خراب می شد و از کار می افتاد و هنگام کار کردن هم، روشنایی چراغ ها به اندازه ای ضعیف بود که برای مردم چندان قابل استفاده نبود.

منبع: همگردی
انتشار: 5 آذر 1399 بروزرسانی: 5 آذر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1173

به "جاذبه ای در قزوین که از دست رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه ای در قزوین که از دست رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید