جزئیات نامه ایرلاین ها به رئیس جمهور ، چالش های شرکت های هواپیمایی ؛ 6 راه حل عبور از بحران

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، شرکت های هواپیمایی به تازگی نامه ای به رئیس جمهور نوشته و در آن نامه برخی از مسائل خود و نیز روش های پیشنهادی رفع این مسائل را مطرح کرده اند .

جزئیات نامه ایرلاین ها به رئیس جمهور ، چالش های شرکت های هواپیمایی ؛ 6 راه حل عبور از بحران

مجله تخصصی کامپیوتر: شرکت های هواپیمایی و انجمن شرکت های هواپیمایی در این نامه خطاب به رئیس جمهور نوشته اند: اینجانبان مدیران عامل شرکت های هواپیمایی مایلیم مهم ترین مسائل صنعت حمل ونقل هوایی کشور و راه حل های پیشنهادی را تقدیم نماییم و انتظار داریم با توجه ویژه به مسائل تحریم ها که پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون بر این صنعت حاکم شده اند و همچنین با پیش بینی سخت تر شدن دایره تحریم ها، به نحو مقتضی از جمله طرح در شورای عالی امنیت ملی، سران قوا، ستاد اقتصاد مقاومتی و یا هر مرجع ذیصلاح دیگر با قید خیلی فوری تصمیمات لازم اتخاذ و در غیر این صورت باید منتظر فروپاشی کامل صنعت حمل ونقل هوایی کشور باشیم.

1- عدم تخصیص ارز به موقع و به میزان کافی و با نرخ های رسمی که گاهی اوقات تا 10 درصد مازاد بر نرخ های رسمی کارمزد به آن تعلق می گیرد و زمان تخصیص از ثبت تا پرداخت بسیار طولانی است.

2- اخذ عوارض و حقوق گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده برای قطعات، لوازم و اجزا اصلی هواپیما در حالی که طبق قانون، هواپیما از حقوق و عوارض گمرکی معاف است و در همه کشورها این صنعت از حمایت برخوردار است و ما که تحریمیم فاقد هرگونه پوشش حمایتی هستیم.

3- محاسبه و پرداخت هزینه تعرفه خدمات فرودگاهی و پروازی حتی در پروازهای داخلی بر مبنای دلار در حالی که درآمد و فروش خدمات ما بر اساس ریال است.

4- وضع عوارض متعدد روی بلیت از جمله عوارض شهرداری (5 درصد)، عوارض هلال احمر (1 درصد) و یا عوارض ایمنی، در حالی که در هیچکدام از کشورها چنین عوارضی به خدمات هوایی وضع نمی شود زیرا این موضوع موجب گران تر شدن نرخ خدمات و کاهش تقاضا می شود.

5- حمل ونقل هوایی معاف از مالیات بر ارزش افزوده است ولی شرکت های هواپیمایی باید بابت خرید همه کالا و خدمات و حتی عوارض گمرکی، مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنند و چون بلیت معافیت دارد نمی توانند مالیات های پرداختی را از مشتریان دریافت و آن را به عنوان هزینه در دفاتر ثبت کنند.

6- کاهش حدود بیش از پنجاه درصدی درآمد شرکت های هواپیمایی ناشی از افزایش نرخ رسمی ارز ؛ با توجه به اینکه بیش از 60 درصد هزینه های شرکت های هواپیمایی ارزی است و با محاسبه نرخ برابری حدود 11000 ریالی دلار، در سال 1390 قیمت هر ساعت صندلی پرواز مبلغ 46 دلار بود اما امروز نرخ هر ساعت صندلی پرواز با توجه به عدم تخصیص ارز کافی تقریباً به زیر 26 دلار کاهش پیدا کرده است.

مدیران عامل شرکت های هواپیمایی در ادامه این نامه پیشنهاداتی را نیز برای رفع مسائل مذکور اعلام کرده اند:

1- کل ارز مورد نیاز صنعت در یک سال بدون در نظر دریافت خرید و توسعه ناوگان و فقط برای پوشش هزینه های عملیاتی مبلغ یک میلیارد دلار است، تخصیص این مبلغ از سوی بانک مرکزی با نرخ ثابت و ترجیهی برای جلوگیری از نوسان قیمت بلیت و افزایش هزینه و دلالی در اروپا بسیار لازم است و با توجه به اینکه هزینه های ارزی این صنعت عمدتاً به صورت پیش پرداخت است، این ارز باید به صورت تنخواه به شرکت های هواپیمایی پرداخت شود.

2- تسری معافیت و حذف همه عوارض، حقوق گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده به هواپیما و لوازم و قطعات و اجزای آن و با توجه به اینکه فعالیت هواپیماها پشت نقطه صفر مرزی است، لازم است این معافیت فقط به شرکت های هواپیمایی و کنندگان رسمی آنان تخصیص یابد تا از دلالی و واسطه گری جلوگیری شود.

3- لازم است با اصلاح ماده 63 قانون وصول برخی از درآمدهای دولت، همه تعرفه های خدمات فرودگاهی و پروازی برای شرکت های هواپیمایی داخلی براساس ریال محاسبه و پرداخت شود و دلار به طور کامل حذف شود.

4- ضرورت دارد همه عوارض غیر ضروری وضع شده بر روی بلیت هواپیما از جمله عوارض شهرداری، هلال احمر و غیره حذف شود.

5- همانگونه که حمل ونقل هوایی از مالیات بر ارزش افزوده معاف است، ضرورت دارد مانند سایر کشورها برای شرکت های هواپیمایی گواهی معافیت از ارزش افزوده صادر شود تا با ارائه این گواهی بتوانند همه مایحتاج خود را بدون پرداخت مالیات بر ارزش افزوده تأمین کنند، همچنین ورود هواپیما و لوازم و قطعاً نیز مشمول این معافیت شود که با این روش بهای تمام شده خدمات شرکت های هواپیمایی کاهش می یابد.

6- ضرورت دارد با عنایت به وجود تحریم، ورود هواپیما و اجزا اصلی آن از ثبت سفارش معاف شود و برای ملزومات مصرفی و غیره مانند قبل ثبت سفارش به صورت تنخواه صورت پذیرد.

منبع: چمدان
انتشار: 9 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 344

به "جزئیات نامه ایرلاین ها به رئیس جمهور ، چالش های شرکت های هواپیمایی ؛ 6 راه حل عبور از بحران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات نامه ایرلاین ها به رئیس جمهور ، چالش های شرکت های هواپیمایی ؛ 6 راه حل عبور از بحران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید