دانایی فر: حمله به مقر حشد شعبی هزینه سنگینی برای آمریکا به همراه دارد، واشنگتن در پی بازسازی داعش است

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، سفیر سابق ایران در بغداد حمله جنگنده های آمریکایی به مواضع حشد شعبی را در راستا انحرافی دانست که کاخ سفید در عراق آن را دنبال می نماید و معتقد است این انحراف موجب سرعت بخشیدن به خروج آمریکا از عراق و منطقه می گردد.

دانایی فر: حمله به مقر حشد شعبی هزینه سنگینی برای آمریکا به همراه دارد، واشنگتن در پی بازسازی داعش است

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

حسن دانایی فر در گفت وگو با خبرنگار بین الملل خبرنگاران با اشاره به حمله امروز آمریکا به مواضع حشد شعبی عراق در مرز این کشور با سوریه که به شهادت 4 تن از اعضای این نیرو منجر شد، گفت: حشد شعبی یک واقعیت در داخل عراق است و نیروی دارای پشتوانه مردمی، حقوقی و شرعی است. با وجود این، آمریکایی ها به بهانه اینکه مورد هجوم قرار گرفته اند، بامداد امروز مواضع حشد شعبی را در منطقه القائم عراق هدف حمله خود قراردادند. به نظر می رسد، این حمله در جهت انحرافی است که آمریکا در عراق دارد. بخشی از این انحراف مربوط به تحلیل نادرست از مسائل و موضوعات داخل عراق است. بنده معتقدم، این انحراف و اشتباهی که در اقدامات آمریکا وجود دارد، موجب می گردد، نظامیان آمریکایی هرچه سریع تر عراق و منطقه غرب آسیا را ترک نمایند.

سفیر سابق ایران در بغداد درباره واکنش حشد شعبی به حمله امروز آمریکا و احتمال افزایش حملات علیه نظامیان آمریکایی در عراق گفت: شما می دانید حشد شعبی یک واحد نظامی رسمی عراق است. حوادث و حملاتی که توسط نیروهای ضد اشغالگری صورت می گیرد، اینها دو موضوع هستند. این حملات موضوعی نیست که کسی بتواند به حشد شعبی نسبت دهد. یک مقاومت مشروع علیه اشغالگری در داخل عراق وجود دارد و یک ساختار نظامی به معنای حشد شعبی. انحراف آمریکا در این است که مقاومت مشروع علیه اشغالگری و حشد شعبی را یکی می داند و بر همین اساس، هرازگاهی به مواضع حشد شعبی حمله می نماید. این حملات هزینه سنگینی برای آمریکا به همراه خواهد داشت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا حمله اخیر آمریکا در عراق با تحولات افغانستان در ارتباط است؟ یا اینکه پیغام دیگری دارد؟ گفت: فکر نمی کنم تحولات این دو کشور ارتباط ساختاری و سازمانی با یکدیگر داشته باشند. در اینجا باید بگویم حمله آمریکا به مواضع حشد شعبی در مرز عراق و سوریه یک اقدام کم ارزش تاکتیکی است که برای پاسخگویی به بعضی موضوعات انجام شده است.

این دیپلمات سابق ایران با بیان اینکه پرونده افغانستان و عراق از یکدیگر جدا هستند، گفت: این دو پرونده از لحاظ اینکه آمریکا مشکوک عمل می نماید، نقطه مشترک دارند. آمریکایی ها در افغانستان با طالبان همکاری کردند. مایک پمپئو وزیر خارجه سابق آمریکا افتخاریش این بود که توانسته است با طالبان به تفاهم برسد. آمریکایی ها طی نشست هایی که با طالبان در پایتخت قطر داشتند، این گروه را بازسازی کردند. اکنون این نگرانی وجود دارد که آمریکایی ها در عراق نیز همین رویکرد یعنی بازسازی داعش را درپیش گیرند. از این منظر یک نوع ارتباط میان تحولات افغانستان و عراق وجود دارد. هرچند که معتقدم، این روش و ترفند دیگر کارایی سابق را ندارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1592

به "دانایی فر: حمله به مقر حشد شعبی هزینه سنگینی برای آمریکا به همراه دارد، واشنگتن در پی بازسازی داعش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانایی فر: حمله به مقر حشد شعبی هزینه سنگینی برای آمریکا به همراه دارد، واشنگتن در پی بازسازی داعش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید