دانه های برف، صدا را جذب می کنند!

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، بنا بر پژوهش دانشگاه ایالتی میشیگان آمریکا، دانه های برف که شکل کریستال های شش وجهی دارند در ساختار خود دارای فضا های خالی هستند و می توانند صدا را در درون خود جذب کنند.

دانه های برف، صدا را جذب می کنند!

عموم مردم به هنگام بارش برف آرامش و سکوتی ویژه را احساس می کنند. دانشمندان در یک تحقیق نشان داده اند که این تنها در ذهن افراد اتفاق نمی افتد، بلکه حاصل پدیده ای فیزیکی است و دلیلی علمی پشت سر خود دارد. در حقیقت دانه های متخلخل برف صدا را جذب می کند و به همین خاطر وقتی مناظر پوشیده از برف می شوند، سر و صدای محیطی تا بخش قابل توجهی کاهش می یابد.

بنا بر پژوهش دانشگاه ایالتی میشیگان آمریکا، دانه های برف که شکل کریستال های شش وجهی دارند در ساختار خود دارای فضا های خالی هستند و می توانند صدا را در درون خود جذب کنند.

نرخ جذب صدا معمولا در مقیاس صفر تا یک تعریف می شود. برای مثال نرخ جذب 0.5 باعث می شود پنجاه درصد صدا محو شود. این میزان برای بارش برف چیزی بین 0.5 تا 0.9 است، به این معنی که باعث جذب تقریبا بیشتر صدای محیط می شود.

جذب صدای محیط البته برای هر بارش برفی یکسان نیست و حداقل چندین سانتی متر باید برف ببارد تا سکوت به طور محسوسی حکم فرما شود.

دانه های برف با ذوب شدن تغییر شکل می دهند و در نتیجه با کاهش فضای بین کریستال ها، قابلیت جذب صدا از بین می رود. این در حالی است که اگر در فرآیند ذوب برف به یخ تبدیل شود، صدای محیطی تقویت می شود چرا که یخ بیش از آن که امواج صوتی را جذب کند آن ها را منعکس می کند.

علاوه بر دلیل علمی سکوت برف، عواملی محیطی نیز در ایجاد سکوت نقش دارند. از جمله این که زمان بارش برف شهروندان تمایل به خانه ماندن دارند و رفت و آمد و سر و صدای خودرو ها در خیابان ها کمتر است.

بنابر گزارش انجمن حفاظت از پرندگان آمریکا (اودبان)، به هنگام برف میزان تحرک پرندگان نیز به پایین ترین سطح می رسد و درنتیجه آسمان از سر و صدای این دسته از حیوانات خالی می شود. امری که به سکوت بیشتر فضا کمک می کند.

منبع: یورونیوز

منبع: فرادید
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1304

به "دانه های برف، صدا را جذب می کنند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانه های برف، صدا را جذب می کنند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید