دردسرهای مهاجر پذیری برای البرز

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، خدیجه ستارزاده- البرز- خبرنگار:رویای یک زندگی مرفه و خیالی افراد بسیاری را از روستا و شهرهای دیگر به البرز کشانده، اما برخلاف تصور آنها با مهاجرت به این استان نه تنها خود با مسائل و آسیب های زیادی روبرو شده اند، بلکه مسائل زیادی برای دیگر شهروندان و مسئولان استانی رقم زده اند.

دردسرهای مهاجر پذیری برای البرز

علاوه بر این نوع مهاجرت، وجود 4 زندان قزلحصار به عنوان بزرگ ترین زندان خاورمیانه، زندان کچویی فردیس، زندان رجایی شهر و ندامتگاه مرکزی کرج در دهه های گذشته، تعداد زیادی از خانواده های زندانیان انتقالی از شهرهای دیگر را هم مجبور به سکونت در این شهر نموده و شرایط مالی نامناسب، بیشتر آنها را که توان سکونت در شهرها را نداشتند، ناگزیر به زندگی در حاشیه شهر و سکونتگاه های غیرمجاز نموده است.

یکی به دلیل بیکاری در شهر خود و به امید اشتغال و درآمد خوب راهی کرج شده و اکنون در یکی از سکونتگاه های غیرمجاز اطراف شهر ساکن است. دیگری به دلیل زندانی شدن همسرش به جرم قاچاق مواد مخدر در یکی از زندان های کرج به همراه 4 فرزندش راهی این شهر شده است و اکنون با کار در خانه های مردم زندگی خود و بچه هایش را می گذراند و مجبور است فرزندانش را از صبح تا غروب تنها رها کند. یکی دیگر در گذشته دامدار و ساکن روستا بوده، اما به دلیل شرایط اقلیمی و کمبود آب ناچار به نقل مکان به شهر شده است. همه اینها آسیب های زیادی برای این افراد و دیگر شهروندان البرز ایجاد نموده است.

  • تبعات وجود زندان در داخل شهر

یک مددکار اجتماعی با اشاره به تبعات وجود 4 زندان در البرز می گوید: ساماندهی و انتقال زندان و زندانیان باید به صورت جدی در دستور کار مسئولان استانی و کشوری باشد تا مقداری از جرم خیزی البرز و همچنین مهاجرت بی رویه به این استان نوپا کاسته گردد. امیرمحمود حریرچی می افزاید: حتی تصور وجود داشتن زندان داخل شهر در افکار عمومی اثر منفی دارد و زندگی در اطراف کسانی که مجرم هستند، به ویژه برای بچه ها، از بین رفتن قبح امور خلاف و جرم خیزی را افزایش می دهد. حریرچی بیان می نماید: خانواده زندانیان یک معضل اصلی در این زمینه هستند که با مهاجرت به اطراف محدوده زندان و زندگی در سکونتگاه های بعضا غیررسمی، باعث می شوند از نظر فرهنگی مسائلی برای بقیه افراد پیش بیاید.

این مددکار اجتماعی با اشاره به مسائل خانواده هایی که برای مثال یکی از اعضای آنها به حبس ابد محکوم شده است، می گوید: به طور حتم خانواده ای که سرپرست یا یکی از اعضای آن به دلیل جرم بزرگی به حبس ابد محکوم شده، بسیار در معرض ازهم گسیختگی است و اگر این افراد به شکل گروهی به یک منطقه وارد شوند و میان مردم دیگر زندگی نمایند، با تاثیر منفی بر افکار عمومی می توانند باعث افزایش ضریب جرم خیزی در یک ناحیه شوند و از سوی دیگر باعث افزایش مهاجرت، حاشیه نشینی و مسائلی از قبیل بچه ها کار خواهند شد. حریرچی می افزاید: رسیدگی و تحت پوشش قرار دادن خانواده ها و به ویژه فرزندان زندانیان نیز امر مهم دیگری است که باید مورد توجه متولیان قرار گیرد تا از آسیب ها و جرایم توسط آنها کاسته و جلوگیری گردد

  • آسیب پذیری بیشتر

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری البرز با بیان این که البرز و تهران رتبه اول مهاجرپذیری در کشور را دارند می گوید: بیشتر این مهاجرت ها از استان های خوزستان، ایلام و کرمانشاه است و از دیگر استان ها نیز پذیرش مهاجر دارند. وی اظهار می نماید: علاوه بر جمعیت مهاجر، جمعیتی نیز از خانواده زندانیان و بستگان آنها به البرز مهاجرت نموده اند که از جمعیت آسیب پذیر و قشر کم درآمد جامعه هستند و همین امر باعث می گردد در معرض آسیب پذیری بیشتر و ارتکاب جرم قرار گیرند.

  • مناطق حاشیه ای و فراوری جرم

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری البرز اظهار می نماید: البرز به دلیل همجواری با پایتخت و استقرار صنایع در استان، آب و هوای منطقه و موقعیت جغرافیایی، همواره مورد توجه مهاجران بوده و در 2 دهه اخیر شاهد رشد مهاجرت به استان بوده ایم و این جمعیت مدام افزایش پیدا می نماید. عیسی قبادی می گوید: به دنبال مهاجرت، کسانی که تمکن مالی دارند در شرایط زیستی مناسبی ساکن می شوند، اما برخی نیز به دلیل عدم تمکن مالی به حاشیه های شهر و سکونتگاه های ارزان قیمت روی می آورند و وقتی این اتفاق می افتد، ناخواسته محله هایی شکل می گیرد که از امکانات اولیه زندگی و سلامت و رفاه محرومند. قبادی با بیان این که جمعیت زیادی در سال های اخیر در استان ساکن شده اند، می افزاید: به لحاظ فرهنگی پله های مدنیت را به سرعت طی نموده ایم، اما دچار تاخیر در فرهنگ هستیم.

وی با اشاره به این که تنوع خرده فرهنگ ها در استان زیاد است می گوید: در استان هویت واحدی شکل نگرفته و میزان همبستگی اجتماعی کافی در البرز وجود ندارد. قبادی اظهار می نماید: به دلیل این که ما اجتماعات، محله ها و همچنین کنترل اجتماعی به طور سنتی نداریم، فقط کنترل قهریه به واسطه قانون و دستگاه های قانونی اجرا می گردد و عموما در استان جرم اتفاق می افتد، در نتیجه می تواند پناهگاه خوبی هم برای مجرمان باشد.

  • راه حلی برای برطرف معضلات

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری البرز با بیان این که در البرز به دلیل سکونت در حاشیه شهرها، سکونتگاه های غیرمجاز شکل گرفته که مستعد فراوری جرم است، می گوید: استانداری البرز در 2 سال گذشته اقدام به تاسیس دفاتر تسهیلگری نموده که در نقاط حاشیه نشین و مناطقی که دچار افت شهری هستند و سطح معیشت و زندگی مردم از متوسط شهری پایین تر است، مستقر شده اند. وی اضافه می نماید: این دفاتر برای ایجاد توسعه ملی و انسجام گروهی و یاری به افراد آسیب دیده و همچنین شناخت دقیق علمی از وضعیت کالبدی و فرهنگی اجتماعی مناطقِ دچار افت شهری، به وجود آمده است. قبادی با بیان این که این دفاتر توسط استانداری ایجاد شده است، می افزاید: ما با دستگاه های مختلفی مانند شهرداری، بهزیستی، نیروی انتظامی، راه و شهرسازی و ارگان های دخیل دیگر همکاری داریم. قبادی با بیان این که تاکنون 10 منطقه خط 4 حصار، سهرابیه، اخترآباد، اسلام آباد، ملک آباد، خلج آباد، کلاک نو، حصارک پایین، برخی محلات کمال آباد مانند منطقه امیرالمومنین (ع) و شهرک گل ها را پوشش داده ایم، می گوید: امیدواریم این طرح سال های آینده در دیگر مناطق گسترش پیدا کند.

  • نگرانی بابت خانواده های زندانیان

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری البرز می گوید: نگرانی هایی بابت خانواده های زندانیان و نداشتن سرپرست برای آنها در مناطق اطراف زندان ها وجود دارد که سازمان زندان ها طرح توانمندی را در این مناطق اجرا نموده است. خانواده های زندانیان و فرزندان آنها ممکن است از حداقل امکانات شهری و اجتماعی محروم باشند که این ویژگی آنها را در معرض آسیب و خطر قرار می دهد. عیسی قبادی در پاسخ به این پرسش که چه آماری از خانواده های زندانیان در استان داریم، می افزاید: آمار دقیقی از این خانواده ها نداریم، اما تحقیقات نشان می دهد درصدی از خانواده های زندانیان به ناچار در اطراف زندان ها ساکن شده اند که این امر شرایط بدی را برای آنها و همچنین بومیان این مناطق ایجاد نموده است.

  • رشد ناکافی زیرساخت ها

فرمانده انتظامی البرز اظهار می نماید: مهاجرپذیری البرز در سنوات گذشته تبعات مالی، اجتماعی، شهری و فرهنگی زیادی برای این استان به همراه داشته و با توجه به این که امکانات و زیرساخت های لازم متناسب با جمعیت رشد ننموده است، شاهد ناهنجاری هایی در استان هستیم. به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر سردار عباسعلی محمدیان با اشاره به وجود زندان های کرج و مهاجرت اقوام زندانیان به این استان می افزاید: در کنار کمبود امکانات، جرم و آسیب های اجتماعی زیادی نیز متوجه مهاجران و همچنین دیگر شهروندان می گردد. نبود شغل و درآمد برای خانواده های زندانیان و روی آوردن به اعتیاد و درنتیجه احتیاج به تامین هزینه های زندگی و همچنین تامین مواد باعث ارتکاب جرایم مختلفی به ویژه سرقت و فروش مواد مخدر می گردد.

وی بیان می نماید: سیمای نامطلوب شهری، پایین بودن سطح بهداشت و سلامت جسمی و روانی، بیکاری و نبود درآمد، وجود فرهنگ های خاص در مناطق کوچک، تراکم جمعیت بیش از استاندارد معمول در محله های کم ظرفیت، فقدان امکانات آموزشی و فرهنگی و همچنین اعتیاد، محیط مناسبی برای کج روی ها و رشد تخلفات هستند و این وضع همواره جای نگرانی دارد و مسئولیت نیروی انتظامی و دیگر متولیان را سنگین تر می نماید.

فرمانده انتظامی البرز با بیان این که دید برخی از مردم و حتی برخی مسئولان این است که برای برطرف مسائل این مناطق استان، نیروی انتظامی باید برخورد خشن داشته باشد می افزاید: اما نگاه و عملکرد پلیس این نبوده و راه حل حل مسائل مناطق حاشیه ای و آسیب پذیر برخورد قهری نیست. پلیس باید کنار مردم باشد و با شناخت احتیاجمندی ها و با یاری دستگاه های متولی و مربوطه برای برطرف معضلات اقدام کند. سردار محمدیان با اشاره به وجود معضلات فراوان در مناطق حاشیه ای تاکید می نماید: چنانچه هر نهادی به وظایف خود به نحو مطلوب عمل کند، مسائل را می توان از راه های اجتماعی حل کرد و پلیس تنها در شرایطی که دیگر راهی برای ارشاد و راهنمایی افراد (آن هم در درصد بسیار کمی از جامعه) نباشد، از صندلی خود برای این افراد استفاده می نماید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 231

به "دردسرهای مهاجر پذیری برای البرز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دردسرهای مهاجر پذیری برای البرز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید