دلار بگیرهای بی خیال ایرانی در AFC، تاج و کفاشیان چه می کنند؟

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، بار دیگر و این بار به بهانه ایی تازه، میزبانی ایران در لیگ قهرمانان آسیا مورد تهدید واقع شده است. اتفاقی که چند سال قبل در مناقشه فوتبالی با عربستان رخ داد و هیچ کس هم جوابگوی تبعات آن نشد. سوال این است که ایرانی های حاضر در AFC در این معضلات چه کرده اند؟ آیا آنها تلاش موثری برای رفع تحریم میزبانی ایران انجام داده اند؟

دلار بگیرهای بی خیال ایرانی در AFC، تاج و کفاشیان چه می کنند؟

به گزارش خبرنگاران، خاطره تلخ دریافت میزبانی از کنندگان ایران در برابر عربستانی ها به هیچ وجه برای فوتبال ایران قابل قبول نبود. مهدی تاج و علی کفاشیانی که در AFC سمت رسمی دارند و همواره ادعای رفاقت و لابی با رییس بحرینی کنفدراسیون فوتبال آسیا را داشته اند، تا به امروز نتوانسته اند کاری برای فوتبال ایران در آسیا انجام دهند. مردان پرادعایی که هر روز دم از لابی قوی و رابطه خوب با شیخ سلمان می زنند و ظاهرا در این سال ها و در عمل فقط حواس شان به حق الجلسه های دلاری است که از کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا دریافت می کنند.

از بعد از جنگ جهانی دوم قرار شده که ورزش جهان اجازه دخالت مسائل سیاسی در رویدادها را ندهد اما فوتبال آسیا و کنفدراسیون فوتبال این قاره تنها نهادهای ورزشی هستند که به راحتی تسلیم فشارها و لابی های اعراب علیه ایران شده اند. به مرور نیز این وقاحت و بی عدالتی AFC بیش از گذشته شده تا جایی که اکنون قرار است میزبانی از کنندگان ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا در سال 2020 نیز گرفته شود. این درحالی است که در سال های گذشته هیچ مشکل حادی در میزبانی های فوتبالی ایران نبوده که AFC آن را بهانه قرار دهد و چنین تصمیمی بگیرد.

حالا که این اتفاقات در حال رخ دادن است، معلوم نیست آقایان ایرانی عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا دقیقا چه می کنند و چه لابی هایی انجام داده اند تا از درد تصمیمات مغرضانه لابی اعراب بر گرده فوتبال ایران بکاهند. به نظر حضور تاج و کفاشیان در فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا جز دریافت حق الجلسه های دلاری هیچ اثر دیگری نداشته است.

ایران در انتخابات ریاست AFC به شیخ سلمان رای داد تا بتوانند از این راه، روابط خود را با رییس کنفدراسیون آسیا بهتر کنند و لابی هایش افزایش یابد. اتفاقی که نیفتاده و نخواهد افتاد، زیرا به نظر فوتبال ایران برای تاج و کفاشیان اهمیت چندانی ندارد که بخواهند بلیت شان را در لابی با مدیران کنفدراسیون فوتبال آسیا برای آن بسوزانند.

مهدی تاج همزمان با تصمیم اخیر کنفدراسیون فوتبال آسیا - علیرغم استعفا از ریاست فدراسیون فوتبال ایران - در سفری به مالزی در جلسات AFC حاضر شده است. این سوال منطقی را باید ایشان پاسخ دهد که در سفر یک هفته گذشته به مالزی با چه کسی و درباره چه موضوعی و با چه دستاوردی برای فوتبال ایران مذاکره کرده است؟

همزمان با سفر تاج به مقر کنفدراسیون فوتبال آسیا، کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا چنین تصمیمی را علیه فوتبال ایران گرفته، سوال این است که مهدی تاج دقیقا چه تلاشی برای عدم تصویب آن انجام داده است؟ او باید شفاف پاسخ دهد که اقداماتش درباره رفع این تهدید علیه فوتبال ایران چه بوده است؟

هیچ ایرانی فراموش نمی کند در چند سال کشمکش ایران با کنفدراسیون فوتبال آسیا در خصوص میزبانی ایران از حریفان عربستانی، تاج و کفاشیان هیچ حرکت مثبتی انجام ندادند و تنها کارشان، مصاحبه های واهی و سفارشی بود که با رسانه های خاص انجام می دادند و در آن یادآور می شدند که رابطه خوبی با رییس AFC دارند و در حال رایزنی برای حل مسائل هستند. رایزنی هایی که هیچ گاه نتیجه نداد.

شاید دریافت میزبانی از کنندگان ایران در مقابل عربستانی ها تهدید بزرگی تلقی نمی شد اما حالا پایه ریز تهدیدی جدی برای تحت الشعاع قرار دادن ورزش ایران شده است. هیچ بعید نیست با کولی دادن های کنندگان ایران به عرب ها، به زودی اجازه شرکت در لیگ قهرمانان آسیا نیز از تیم های فوتبال ایرانی گرفته شود.

انتظار می رود که نهادهای مرتبط و مدیران ارشد ورزش یک بار برای هیمشه به چگونگی ایفای نقش مهدی تاج و علی کفاشیان در فوتبال آسیا ورود کنند و به جهت سال ها حضور این دو در جلسات تصمیم ساز فوتبالی آسیا از آنها بخواهند گزارش عملکرد خود برای دفاع از فوتبال ملی ایران را فهرست کنند تا ما نیز امیدوار باشیم که کنندگانی موثر در فوتبال آسیا داریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 663

به "دلار بگیرهای بی خیال ایرانی در AFC، تاج و کفاشیان چه می کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلار بگیرهای بی خیال ایرانی در AFC، تاج و کفاشیان چه می کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید