دلایل پرخوری و روش های جلوگیری از آن

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، غذای زیاد یکی از عواملی است که موجب پرخوری می گردد. فقط به خاطر اینکه ما گرسنه هستیم، ما یک برگر بزرگ یا وعده غذایی زیاد را سفارش می دهیم. در عوض، ما احتیاج به یک وعده غذایی کم داریم، که آن را به

دلایل پرخوری و روش های جلوگیری از آن

مترجم: مهناز مزارعی

منبع:راسخون

پرخوری دلایل زیادی دارد که در زیر به چند عامل آن اشاره می گردد.

من عاشق غذای زیاد هستم

غذای زیاد یکی از عواملی است که موجب پرخوری می گردد. فقط به خاطر اینکه ما گرسنه هستیم، ما یک برگر بزرگ یا وعده غذایی زیاد را سفارش می دهیم. در عوض، ما احتیاج به یک وعده غذایی کم داریم، که آن را به آرامی بخوریم، بعد از اتمام غذا سپس تصمیم بگیریم که آیا ما می خواهیم بیشتر بخوریم یا نه.

راه چاره: برای جلوگیری از پرخوری در این مورد، شما فقط یک وعده غذایی را باید کامل بخورید منتظر نمانید تا خیلی گرسنه شوید به جای صرف سه وعده غذایی زیاد، پنج وعده غذایی ولی کم را بخورید.

سبک زندگی من تقاضا دارد

کارهای هیجان انگیز، مشاغل اجتماعی، حفظ شرایط اجتماعی - همه چیز به عدادت غذایی وابسته است. علاوه بر این، به علت فشار کاری، ما دیر یا زود وعده های غذایی خود را می خوریم یا آنها را به طور کامل رها می کنیم. این متابولیسم بدن ما را مختل می نماید و ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند. خوردن به طور نامنظم می تواند یکی از علل اصلی پرخوری باشد.

راه چاره: با نوشیدن یک لیوان آب نیم ساعت قبل از آغاز غذا شکم خود را پر کنید و از پرخوری جلوگیری کنید زمان مناسبی را برای نهار و شام در نظر بگیرید.

من باید بشقاب غذای خود را کامل بخورم

ما همواره آموزش داده ایم که تمام چیزهایی را که در بشقاب قرار گرفته است را باید به اتمام برسانیم. بنابراین، حتی زمانی که ما احساس سیری می کنیم، ما همچنان به خوردن غذا ادامه می دهیم تا بشقاب ما کاملا خالی گردد یا اینکه ما احساس گناه در خصوص خوردن غذا می کنیم. میزان بشقاب هم ممکن است در رابطه با خوردن ما موثر باشد.

راه چاره: ابتدا باید بک بشقاب کوچک را برای غذا خوردن انتخاب کنیم. این به شما یاری می نماید که فکر کنید غذای زیادی خورده اید و احساس رضایت می کنید از یک بشقاب با رنگ متضاد با غذا برای غذا خوردن بهره ببرید. این باعث می گردد که مواد غذایی به راحتی قابل مشاهده باشد و شما می توانید بدانید که چقدر غذا در بشقاب خود ریخته اید.

من نمی توانم غذا را امتحان کنم خیلی داغ (یا سرد) است!

تصمیم گیری در عادت های غذایی ما بسیار مهم است. در زمستان، ما تمایل به مصرف نوشیدنی های گرم مانند قهوه، چای، شکلات داغ، و خوردن وعده های غذایی چرب و سنگین برای حفظ گرمای خود داریم. به طور مشابه در تابستان، ما یخ، دسر یخ زده، و نوشیدنی های دیگر مصرف می کنیم. این مواد غذا همراه با غذای منظم به محتوای کالری اضافه می گردد.

راه چاره: در تابستان، سعی کنید به جای خوردن نوشابه، آب نوشیدنی و در زمستان، سوپ گزینه ای بهتر از شکلات داغ است.

رایگان است!

سوپرمارکت ها دارای پیشنهادات جذابی هستند که ما را به خرید چیزهایی که ممکن است یا شاید احتیاجی به خرید نداشته باشند مشتاق می نمایند و هنگامی که این مواد غذایی را خریداری می کنیم، همه آنها را مصرف می کنیم. به اسم مثال، اگر ما پیشنهاداتی در خصوص محصول فاسد شدنی مانند ماست طعم دار داشته باشیم، ممکن است ده تا از آنها را خرید کنیم که باید در مدت زمان محدودی مصرف شوند. این بیشتر منجر به پرخوری می گردد.

راه چاره: همواره چیزهایی را که لازم دارید بخورید و اطینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما اجازه خوردن آنها را می دهد.

من معتاد به خوردن هستم!

ما عاشق غذا خوردن هستیم و هر زمان که با غذای مورد علاقه مان برخورد می کنیم، ما طوری رفتار می کنیم مثل اینکه غذا را هرگز ندیده ایم و به خوردن بیش از ظرفیت مان می پردازیم بعلاوه مواد غذایی که بیشتر به چشم می آید میل خوردن را بیشتر می نماید.

راه چاره: برای جلوگیری از پرخوری زمانی که ما با مواد غذایی وسوسه انگیز روبه رو می شویم، باید خود را کنترل کنیم. میزان مورد احتیاج غذا را در بشقاب بگذارید، به آرامی بخورید. شما در این میزان محدود احساس خواهید کرد از آنچه خورده اید لذت برده اید.

تنهایی، من خیلی تنهاهستم

تنهایی و یا تنها بودن می تواند یک علت رایج پرخوری باشد. ما برای وقت تلف کردن یا استفاده از تنهایی به اسم بهانه ای به خوردن هر چیزی می پردازیم، مخصوصا آن دسته از غذاهایی که برای دیگران در نظر می گیریم.

راه چاره: زمانی که شما تنها هستید، می توانید کارهای زیادی را انجام دهید مانند تماشای فیلم، خواندن کتاب، صنایع دستی و غیره. از این زمان برای فراوری چیزی بهره ببرید. آب زیادی بنوشید که باعث سیری شما می گردد با خوردن غذای سالم مثل میوه ها احساس لذت می کنیم بنابراین، آن را امتحان کنید.

غذاهای مورد علاقه ام را می خورم

چند بار والدین، دوستان، همکاران، دوست پسر / دوست دختر، و غیره شما را برای غذا دعوت نموده اند. برای همه این حداقل یک بار در زندگی رخ داده است. از آنجا که شخص دیگری هزینه غذا را پرداخت می نماید، ما می خوریم تا معده آغاز به جیغ برای یاری کند.

راه چاره: اگر از کسی غذا هدیه گرفتید، برترین چیز این است که بجای غذا چیزی دیگری بگیریم.

یکی دیگر از چیزهایی که ما باید در نظر داشته باشیم این است که وقتی ما خسته هستیم، بدن ما احتیاج به استراحت بیشتر از غذا دارد. در این زمان پر کردن معده به ویژه هنگامی که ما گرسنه نیستیم، کار درستی نیست. از بین رفتن وعده های غذایی هم ممکن است منجر به مشکلاتی مانند افت قند خون گردد که باعث احساس گرسنگی و در نهایت خوردن بیش از ظرفیت ما می گردد. بنابراین، استراحت کنید، وقتی گرسنه می شوید، غذا نخورید، میزان زیادی آب بنوشید؛ و اگر هنوز وقت دارید که صرف کنید، کارهای زیادی وجود دارد که می توانید به جای صرف غذا انجام دهید.

منبع: راسخون
انتشار: 1 آبان 1400 بروزرسانی: 1 آبان 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1729

به "دلایل پرخوری و روش های جلوگیری از آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل پرخوری و روش های جلوگیری از آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید