رافائل گروسی: راستا تبادل نظر با ایران باز است

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، رافائل گروسی مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی روز شنبه در گفت وگو با روزنامه اشتاندارد چاپ اتریش تأکید کرد که راستا گفت وگوها با ایران باز است، اما این فرایند نباید طولانی گردد.

رافائل گروسی: راستا تبادل نظر با ایران باز است

وی در پاسخ به سوالی در مورد رویکرد خود در قبال ایران گفت: وقتی که می گویم می خواهم منصف باشم، [منظورم این است که] هیچ برنامه یا جهت گیری خاص سیاسی ندارم. من باید بی طرف و بدون قضاوت شخصی باشم. من میزان اثرگذاری گزارش های مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی و اینکه می تواند به چه نتایجی بیانجامد را می دانم. آژانس کارکردهای بسیاری دارد. اما وقتی صحبت از حوزه بازرسی های اتمی می گردد، ما تنها بازرس هستیم. ما وظیفه داریم که طبق دستورالعمل ها اقدام کنیم. ما در جریان بازرسی هایمان، هیچ موضوعی را از نظر دور نخواهیم داشت.

گروسی در ادامه در مورد گزارش این سازمان مورخ 11 نوامبر امسال (20 آبان) و ادعای کشف ذرات اورانیوم در یک تأسیسات اعلام نشده نزدیک تهران و انتظار دریافت توضیحاتی از جانب تهران، گفت: ما در حال گفت وگو با تهران هستیم. مصاحبه همیشه باید بخشی از یک فرآیند بازرسی باشد. هنوز تمام اطلاعات درخواستی را دریافت نکرده ایم، اما همانطور که گفتم کانال ها [برای گفت وگو] باز هستند.

مدیرکل آژانس بین المللی اتمی در پاسخ به این پرسش که ایران چه مدت برای پاسخ دادن مهلت دارد، گفت: این موارد بسیار فنی هستند و تجزیه و تحلیل زمان می برد. ما با آزمایشگاه ها کار می کنیم و آزمایش هایی به اصطلاح کور (آزمایش بر روی نمونه هایی که آزمایشگاه از مبدأ نمونه ها بی اطلاع است) داریم. باید تضمین کنیم که این فرایند کاملاً عادلانه است و هیچ اشتباهی رخ نمی دهد. در عین حال، معتقدم که گفت وگو نباید تا ابد ادامه یابد. سوالات ما از تهران معین است و احتیاج به پاسخ های معین دارد. در هر صورت، پاسخ [به این سوالات] نباید ماه ها به طول بیانجامد.

گروسی در مورد کوشش ادعایی اروپایی ها برای حفظ برجام و نحوه برخورد آژانس با گام های کاهش تعهدات برجامی ایران گفت: وظیفه من حفظ برجام یا از بین بردن آن نیست. اینکه من وارد عرصه سیاست شوم عملی نامناسب و مخرب است. آنچه که به من مربوط است، تنها اجرای ماموریتم است. آژانس بین المللی انرژی اتمی نمی تواند سناریو تهیه کند. شاید من نظری یا باوری داشته باشم، اما به عنوان دبیرکل، تنها مورد مهم برای من این است که چه اطلاعاتی دارم. اگر مسئله ای در این چارچوب ببینم، اظهارنظر می کنم. من فقط ناظر هسته ای هستم. موارد دیگر به دولت ها و سیاستمداران مربوط می گردد.

گروسی در خاتمه تأکید کرد که همه طرف های درگیر باید آژانس بین المللی انرژی اتمی را به مثابه شریکی سازنده بدانند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 592

به "رافائل گروسی: راستا تبادل نظر با ایران باز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رافائل گروسی: راستا تبادل نظر با ایران باز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید