خبرنگاران مقام اروپایی: آمریکا باید گام اول بازگشت به برجام را بردارد

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، لندن - خبرنگاران - نماینده آلمانی مجلس اروپا در آستانه سرانجام ضرب الاجل قانون لغو تحریم ها، با تاکید بر اینکه ایران در ارتباط با برجام تخلفی مرتکب نشده است، توضیح داد: گام اول بازگشت به برجام باید از سوی آمریکا برداشته گردد زیرا آنها بودند که باعث مسائل در این توافق شدند.

خبرنگاران مقام اروپایی: آمریکا باید گام اول بازگشت به برجام را بردارد

با ما سفر کنید و با ارزانترین قیمت تور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگاران، کورنلیا ارنست عضو حزب سوسیال دمکرات چپ آلمان، درگفت و گو با شبکه الجزیره با بیان اینکه اتحادیه اروپا می تواند بین ایران و آمریکا میانجی گری کند، گفت مذاکره با ایران اکنون باید شروع گردد.

این مقام اروپایی همچنین در توئیتی با اشاره به مصاحبه اش با شبکه الجزیره نوشت: برجام یکی از مهم ترین توافق هایی است که در سال های اخیر امضاء شده است و باید از آن محافظت کرد.

وی با اشاره به خروج آمریکا از این توافق توضیح داد: اگر به دنبال جلوگیری از اتمی شدن خاورمیانه هستید، باید به میز مذاکره برگردید.

ارنست برجام را یکی از دستاوردهای مهم رویکرد چندجانبه گرایی خواند و بر لزوم بازگشت سریع آمریکا به این توافق تاکید نمود.

توافق هسته ای ایران و گروه موسوم به 1+5 و اتحادیه اروپا در سال 1394 به امضا رسید و به موجب قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد تأیید شد. اما دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا در 18 اردیبهشت 1397 به طور یکجانبه به مشارکت آمریکا در این توافق سرانجام داد و تروریسم مالی را با هدف فشار حداکثری علیه مردم ایران اعمال کرد.

ایران دو سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش برداشت و همیشه اعلام نموده است که در صورت بازگشت آمریکا به برجام و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف های این توافق بین المللی، گام های برداشته شده در جهت کاهش تعهدات برجامی از سوی تهران به سرعت برگشت پذیر خواهد بود.

دولت جدید آمریکا بدون در نظر دریافت خروج این کشور از برجام و پیامدهای ناشی از آن، لغو تحریم ها و بازگشت واشنگتن به این توافق را مشروط به اجرای تعهدات ایران نموده است. هم زمان تحریکات اروپا و آمریکا برای بازگشت برجام به ریل اصلی، در آستانه سرانجام ضرب الاجل قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت در روزهای اخیر افزایش قابل توجهی یافته است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی یکشنبه گذشته در این باره تأکید کردند: آمریکایی ها و اروپایی ها حق هیچ گونه شرط گذاری ندارند زیرا تعهدات برجامی خود را نقض کردند و آن طرفی که باید شرط بگذارد جمهوری اسلامی است زیرا به تعهدات خود پایبند بود.

ایشان خاطرنشان کردند: ایران هنگامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت که آمریکا همه تحریم ها را در عمل و نه در حرف یا بر روی کاغذ، لغو کند و این لغو تحریم ها مورد راستی آزمایی ایران قرار گیرد. این، سیاست قطعی و غیرقابل برگشت جمهوری اسلامی و مورد اتفاق همه مسئولان است و هیچکس از آن عدول نخواهد کرد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد هم دیروز در گفت وگو با شبکه تلویزیونی فرانس24 با اشاره به اینکه خروج غیرقانونی و یکجانبه آمریکا اعتماد ایران را به واشنگتن سلب نموده ، توضیح داد که این کشور باید گام نخست را برای بازگشت این توافق به ریل اصلی بردارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1391

به "خبرنگاران مقام اروپایی: آمریکا باید گام اول بازگشت به برجام را بردارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مقام اروپایی: آمریکا باید گام اول بازگشت به برجام را بردارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید