زمان ابراهیم مختاری را شکست نمی دهد، تجلیلی از کارگردان زینت

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، مراسم تجلیل از ابراهیم مختاری کارگردان سینمای مستند با پخش نسخه بازسازی شده زعفران برگزار شد.

زمان ابراهیم مختاری را شکست نمی دهد، تجلیلی از کارگردان زینت

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران به نقل از ارتباطات و رسانه مرکز توسعه سینمای مستند و تجربی، سه شنبه 23 آذرماه نسخه ترمیم شده مستند زعفران ساخته ابراهیم مختاری در حاشیه پانزدهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت با حضور مستندسازان و علاقه مندان به آثار این کارگردان و در آیینی ویژه اکران شد.

پیش از اکران نسخه ترمیم شده مستند زعفران، محمد حمیدی مقدم دبیر پانزدهمین جشنواره سینماحقیقت چگونگی راستا ترمیم آثار سینمایی را تشریح کرد و گفت: شبی که باران آمد ساخته کامران شیردل اولین فیلم مستندی در ایران است که بازسازی شده است. امیدوارم راستا بازسازی فیلم ها ادامه یابد و بتوانیم گنجینه های سینمای مستند را ترمیم کنیم.

وی ادامه داد: یک بار با ابراهیم مختاری صحبت می کردم که به من گفتند چنین اتفاقی برای آثار می افتد و ترمیم می شوند. این اولین مواجهه من با چنین ماجرایی بود و ما به عنوان مرکزی که برای ارتقای حوزه مستند تلاش می کنیم این موضوع را در حدود سه ماه عملی کردیم.

حمیدی مقدم گفت: مقوله ترمیم فیلم، به صورت درخشانی در کشور انجام می گردد. بسکمک از این آثار وقتی در جشنواره های خارجی اکران شده از کار فن آوران خارجی بهتر یا با آنها برابر بوده است. امیدوارم رفته رفته تمام آثار مهم مستند ما اکران شوند. امروز و در جشنواره سینماحقیقت خوشبختانه سه اثر از ابراهیم مختاری اکران، نقد و بررسی می شوند.

در ادامه برنامه شمیم مستقیمی درباره ابراهیم مختاری گفت: روزی دوستی به من گفت مگر می گردد که کسی بیست سال یک پرسش را در فکر خود حمل کند. من فکر می کنم این پرسش آنقدر که برای دوست من عجیب بود برای خودم غریب نبود چون این شانس را داشتم که نزد ابراهیم مختاری بیاموزم.

وی ادامه داد: سال 65 ایشان برای اولین بار با زینت آشنا می شوند. او در سال 72 فیلم سینمایی بر اساس این موضوع می سازد و در سال 79 مستندهایش را کارگردانی می کند. در سال 84 در گرگ و میش راه کتاب این موضوع منتشر می گردد و این یعنی سفری نوزده ساله که این استاد بزرگ طی کردند. فیلم برگ جان سال 95 از مستند زعفران ساخته می گردد و این سفری 26 ساله است. این موضوع درباره دیگر آثار این کارگردان نیز به چشم می خورد و باید گفت که زمان عنصری نیست که مختاری را شکست دهد، بلکه همراه او می گردد.

در ادامه فیلمی درباره ابراهیم مختاری پخش شد و سپس پیروز کلانتری گفت: حسرت می خورم که چرا ابراهیم مختاری فیلم نمی سازد. من باور دارم که مستندساز حرفه ای باید فیلم بسازد. صحبت خود را امشب متمرکز می کنم بر چیزی که خودم با آن رابطه نزدیکی دارم و آن طلب نگاه به حاشیه دور زمان و موضوع ها است. مختاری به جای کلان نگری و تیپ نگاری نگاهی خرد به موضوعات دارد. چنین رویکردی را می توان در تمام آثار مختاری دید. باید گفت پرتره هایی که ایشان ساخته بسیار درخشان هستند و نگاهی مجذوب کننده به مسائل جامعه شناسانه دارند.

در ادامه محسن عبدالوهاب کارگردان و تدوینگر روی صحنه آمد و درباره ابراهیم مختاری گفت: آشنایی ما به اوایل دهه شصت در تلویزیون برمی گردد که برای اولین بار مستندی از ایشان دیدم و این شروع ماجرای رفاقت چهل ساله ما بود.

وی ادامه داد: من در فیلم زعفران دستیار و برنامه ریز و تدوینگر مستند بودم و آن چه که در این سال ها دیدم این است که ابراهیم مختاری انسانی چندوجهی و نقاد است. او از بنیان گذاران اصلی انجمن صنفی مستندسازان به لحاظ نظری و فکر است. او پژوهشگر است و کتاب های بسکمک را نوشته، جدا از همه این ها ابراهیم مختاری تدوینگر بسیار خوبی است. او معلم است و من از او بدون هیچ اغراق درس ادب و اخلاق آموختم و همیشه دوست داشتم در زمینه های مختلف با او همنشین شده و یاد بگیرم.

سپس ویدیویی از ابراهیم مختاری پخش شد که در آن چگونگی ساخت مستند زعفران را توضیح می داد.

در نهایت ابراهیم مختاری، مستندساز روی صحنه آمد و گفت: پس از صحبت دوستان دیگر جایی برای سخن گفتن من نیست، بسیار مسرور هستم که با شما نسخه بازسازی شده مستند زعفران را می بینم. از لابراتوار آریا و مرکز توسعه سینمای مستند و تجربی تشکر می کنم که برای نسخه ترمیم شده آثار من هزینه کردند و ممنونم که می خواستند برای من بزرگداشت برگزار کنند.

وی گفت: فیلمخانه ایران نیز نقش ویژه ای در ترمیم آثار دارد و خانم لادن طاهری بسیار ریزبینانه مشغول به کار هستند. او فیلم ها را از بایگانی بیرون می آورد و پیش چشم مخاطب قرار می دهد. فیلم اجاره نشینی را با همراهی کیوان کیانی ساختم و دوستی اش همیشه برای من غنیمت است. محسن عبدالوهاب هم منتور فیلم بود و در کنار من مراقب همه چیز بود. باید از فرزین خسروشاهی یاد کنم که فیلمبرداری برعهده او بود و متاسفانه می دانم که این روزها حال خوبی ندارد.

وی سپس از همسرش خواست که روی صحنه بیاید و توضیح داد که برای ساخت تمام آثار از همسرش کمک می گیرد.

همسر ابراهیم مختاری روی صحنه آمد و عنوان نمود: از محمد حمیدی مقدم و مرکز توسعه سینمای مستند و تجربی سپاسگزاری می کنم که این اثر را ترمیم کردند. من در زندگی از ابراهیم مختاری بسیار آموختم و مسرورم که توانستم دستیارش باشم و در کنار ایشان بیاموزم.

سپس لوح تقدیری از طریق محمد حمیدی مقدم به ابراهیم مختاری اعطا شد و به همراه دیگر مستندسازان حاضر در سالن عکسی به یادگار از این مراسم گرفته شد و نسخه ترمیم شده زعفران به نمایش درآمد.

پانزدهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت به دبیری محمد حمیدی مقدم از 18 آذرماه شروع شده و تا 25 آذرماه ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 بهمن 1400 بروزرسانی: 2 بهمن 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1825

به "زمان ابراهیم مختاری را شکست نمی دهد، تجلیلی از کارگردان زینت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان ابراهیم مختاری را شکست نمی دهد، تجلیلی از کارگردان زینت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید