ستاری: شهرداری می تواند از محل نوآوری های اجتماعی کسب عایدی کند، تهران در رتبه بندی شهر های نوآوری سال جاری دو رتبه صعود داشت

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و علیرضا زاکانی شهردار تهران ملاقات و بر همکاری شهرداری تهران با کسب و کار های نوپا تاکید کردند.

ستاری: شهرداری می تواند از محل نوآوری های اجتماعی کسب عایدی کند، تهران در رتبه بندی شهر های نوآوری سال جاری دو رتبه صعود داشت

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این نشست به وجود زمینه های گوناگون برای همکاری شرکت های دانش بنیان و خلاق و شهرداری تهران اشاره نمود و گفت: از دوره قبل هم همکاری میان این کسب و کار های نوپا و شهرداری برای برطرف مسائل آن هم به شکلی فناورانه وجود داشت، اما در این دوره احتیاجمند نگاه نو هستیم که خوشبختانه شهردار نو تهران در این خصوص، نگاهی فرهنگی و خلاقانه گسترده به مسائل و مسائل شهر تهران دارد.

ستاری در ادامه درباره تهران هوشمند سخن گفت و اعلام کرد: توسعه اکوسیستم فناوری و نوآوری یک اقدام مهم بود. در این اکوسیستم توسعه مراکز نوآوری، کارخانه های نوآوری، خانه های خلاق و توسعه پهنه های نوآوری مستلزم داشتن یک شهر هوشمند است تا بتوانیم تهران را به سوی شهری نوآوری و هوشمند شدن حرکت دهیم.

معاون علمی و فناوری ادامه داد: باید اعلام کنم خوشبختانه تهران در رتبه بندی شهر های نوآور دنیا، سال جاری دو رتبه نسبت به سال گذشته صعود داشت و در پله 41ام و بالاتر از شهر های برلین، بارسلون و استانبول نهاده شد.

ستاری با تاکید بر این نکته که در این دوره باید در این دوره باید شرکت های خلاق و نوآور را در شهر توسعه دهیم تا شهرداری تهران به عنوان حامی ناظر بر شرکت های نوآور باشد، گفت: این شرکت ها باید با ورود به مسائل شهر از پتانسیل های موجود خود برای حل مسائل استفاده نمایند.

رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان بعلاوه اعلام کرد: بخش عمده فعالیت های ما در بخش فناوری است و در شهر تهران چند پروژه خاص مثل بومی سازی واگن های مترو و اتوبوس برقی را از قبل داشتیم که اکنون 85 درصد آن داخلی سازی شده و قرار است در این دوره یک قرار داد بزرگ با یک مجموعه داخلی برای تهیه واگن از محل شرکت های دانش بنیان بسته گردد.

به گفته وی، برقی سازی خودرو های شهر یکی دیگر از اقدامات شهرداری تهران است، که از جمله آن می توان اتوبوس های برقی، موتور سیکلت برقی، تاکسی های برقی و هیبریدی اشاره نمود که در حال حاضر در معاونت علمی کار شده اند که نمونه های آن برای تست آماده است. شهرداری تهران باید به سمتی برود که تنوع عایدی ایجاد کند و فقط به وسیله ارائه مجوز ساخت و ساز و حوزه مسکن عایدی نداشته باشد، بلکه بتواند از محل نوآوری های اجتماعی هم کسب عایدی کند.

شهرداری احتیاجمند نگاهی نو است

در ادامه علیرضا زاکانی شهردار تهران گفت: در شهرداری به نگاه نوی احتیاج داریم تا الگو برای شهر های دیگر باشد و بتوان تحولی را با هم فکری خلق کرد. این تحول برپایه یک هویت ایرانی اسلامی و یک عدالت تحقق یافته است و در شهر دانش گسترده ای مشاهده می گردد.

وی ادامه داد: براساس این نگاه یکسری اختیارات، امکانات و احتیاج هایی داریم که در اختیار مجموعه شرکت های خلاق و دانش بنیان قرار می دهیم. اختیارات شهرداری در کوشش برای شکل نوی از هویت شهری قرار خواهد گرفت. امکانات هم مبتنی بر توسعه این خلاقیت ها در شهر باید صورت بگیرد مثل مباحثی در مورد ایجاد صندوق نوآوری، ایجاد کارخانه ها و خانه های خلاق و نوآوری.

زاکانی گفت: ما احتیاج های زیادی در شهرداری داریم که می توانیم بر پایه تولیدات ایران ساخت و نوآورانه و خلاقانه آن ها را برطرف کنیم. برای این منظور در قالب کمیته مشترک هر فصل نشستی با همکارانمان در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داشته باشیم و درباره نتایج و اقدامات لازم تصمیم گیری کنیم.

توانمندی شرکت های خلاق و دانش بنیان برای تغییر

بعلاوه پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و صنایع خلاق و مهدی الیاسی معاون سیاستگذاری و منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری در این نشست به بیان قابلیت ها و توانایی های شرکت های خلاق و صنایع فرهنگی در شهر و هم شرکت های دانش بنیان و طرح های کلان ملی مرتبط با شهرداری پرداختند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 آبان 1400 بروزرسانی: 11 آبان 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1739

به "ستاری: شهرداری می تواند از محل نوآوری های اجتماعی کسب عایدی کند، تهران در رتبه بندی شهر های نوآوری سال جاری دو رتبه صعود داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستاری: شهرداری می تواند از محل نوآوری های اجتماعی کسب عایدی کند، تهران در رتبه بندی شهر های نوآوری سال جاری دو رتبه صعود داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید