فواید رژیم بدون گلوتن

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، رژیم بدون گلوتن هواداران زیادی دارد. هواداران این رژیم، دلایل مختلفی برای دنبال کردن آن دارند. برخی هایشان به دنبال کاهش وزن هستند و برخی دیگر دوست دارند سالم تر باشند. گفتنی است کسانی که به گلوتن حساسیت دارند، باید از مصرف گلوتن خودداری کنند، در غیر این صورت ناراحتی های شدیدی برایشان به وجود می آید.

فواید رژیم بدون گلوتن

رژیم بدون گلوتن را تجربه کنید

با معروفیت روز افزون تغذیه بدون گلوتن ، شاید شما هم بخواهید این راه را تجربه کنید . افزایش دسترسی به محصولات عاری از گلوتن فرایند این تغییرات را برای افرادی که دوست ندارند غلات را از صبحانه خود حذف کنند ، راحت تر کرده است .

با اینکه من باور دارم همه افراد می توانند از حذف گلوتن از غذا های خود سود ببرند ، بسکمک از افرادی که از محصولات عاری از گلوتن استفاده می کنند نه تنها احساس بهتری ندارند، بلکه حالشان بد تر هم می شود .

مشکل اصلی در اینجا مواد حذف شده از غذا نیست ؛ بلکه شکر و غلات تصفیه شده ایست که به غذا اضافه شده است.

هرگاه ماده ای از غذا حذف شود ، ماده ای دیگر برای ثبات ، افزایش طول عمر یا بهبود بافت به آن اضافه می شود .

مثلا غذا های بدون قند حاوی الکل قند بوده و غذا های بدون چربی حاوی چربی دست ساز و شکر اضافی هستند .

غذا های بدون گلوتن هم از این قانون مثتثنی نبوده و سرشار از قند هستند . لازم به ذکر است که این غذا ها عموما حاوی آرد های تصفیه شده کم ارزش هستند که بدن شما با آنها مثل قند تصفیه شده رفتار می کند .

اگر اخیرا اقدام به مصرف غذاهای عاری از گلوتن کرده اید ، اما تاثیری احساس نمی کنید ، ممکن است قند غذای شما به صورت های زیر عامل این مشکل باشد :

1 . شکر زیادی باعث مقاومت در برابر انسولین و اضافه وزن می شود
انسولین در بدن 2 کار مهم انجام می دهد
به سلول های چربی ساز دستور ذخیره چربی داده و قند را برای تبدیل شدن به انرژی وارد سلول ها می کند .

اگر شما بیش از حد غذا های شیرین مصرف کنید و قند خونتان به شکل مداوم افزایش بیابد ، بدن شما این امر را عادی پنداشته و دیگر دستور خروج قند از جریان خون و ورود آن به سلول های بدن را صادر نمی کند .

در نتیجه انسولین در خون شما باقی می ماند و مدام به سلول ها دستور ذخیره انرژی اضافی به شکل چربی را صادر می کند .

سلول های شما که نیاز به قند دارند ، مجبور می شوند تا به کبد دستور آزادسازی قند بیشتری را صادر کنند و این امر قند خون شما را بیش از پیش افزایش می دهد .

محصولات بدون گلوتن که از شکر برای جبران طعم از دست رفته خود استفاده می کنند ، انرژی کنترل شده ای که شما به آن نیاز دارید را در اختیارتان قرار نمی دهند و به ایجاد این چرخه مقاومت در برابر انسولین و افزایش وزن کمک می کنند .

2 . شکر روی هورمون های شما تاثیر می گذارد
همه ما افزایش و کاهش قند خون را تجربه کرده ایم . همان احساس آشنایی که ما را وادار به خوردن یک چیز شیرین می کند و در پی آن احساس شادابی و نشاط زیادی به ما دست می دهد و نهایتا نیم ساعت بعد از این حال ، از خستگی حتی قادر به باز نگاه داشتن چشمانمان نیستیم .

اگر شما هم این مسائل را دارید ، احتمالا رژیم شما قند بالایی دارد . محصولات بدون گلوتن عموما آرد برنج دارند که میزان قند خون را بیش از گندم افزایش داده و در نتیجه موجب افزایش و کاهش شدیدتر قند خون می شوند .

3 . شکر زیاد باعث تغذیه میکروب های عفونی روده مثل Candida و SIBO می شود
به نظر من برای داشتن بدنی سالم نیاز به روده هایی سالم داریم و در قلب این چرخه زیستگاه میکروب های مفید قرار گرفته است .

میکروب های روده شما به موجوداتی گفته می شود که به طور طبیعی در روده شما زندگی می کنند ، این موجودات شامل باکتری ها و مخمر ها هستند .

این موجودات به هضم و جذب غذا کمک می کنند ، اما اگر هرکدام بیش از حد در بدن رشد کند ، باعث تغییر نحوه هضم غذا و موجب نفخ می شود .

شکر باعث افزایش رشد برخی از باکتری ها و مخمر ها می شود ، از این جهت اگر از غذا های غنی شده و حتی غلات بدون گلوتن که سرشار از کربوهیدرات های تصفیه شده هستند استفاده می کنید ، رشد نامتعادل در روده خود را تقویت خواهید کرد.

4 . شکر باعث بر افروختگی در بدن می شود
قند خون بالا که از طریق سلول های چربی و سلول های دیواره رگ ها طی مصرف زیاد شکر ایجاد می شود ، عامل بر افروختگی در بدن است . شما با جایگزین کردن یک ماده التهاب آور (گلوتن ) با دیگری (شکر ) باعث بالاماندن دائمی هورمون های التهاب آور در بدن شده و این امر منجر به دیابت ، کلسترول و فشار خون بالا و مسائل قلبی می شود .

هر چند که قند نقش مهمی در بدن ایفا می کند ، اما باید به خاطر داشت که مصرف بیش از حد آن مسائلی بزرگ در پی دارد .

اگر تصمیم دارید رژیم غذایی سالمی داشته باشید و گلوتن مصرف نکنید ، تنها به محصولات بدون گلوتن تکیه نکنید ؛ بلکه از محصولات طبیعی مثل میوه و سبزیجات ، غلات و حبوبات و محصولات دامی طبیعی مثل گوشت و مرغ استفاده کنید .

مواد غذایی مورد نیاز بدن را در اختیارش قرار دهید و شیرینی های بدون گلوتن را در مغازه ها بگذارید .

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 18 آذر 1400 بروزرسانی: 18 آذر 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1776

به "فواید رژیم بدون گلوتن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید رژیم بدون گلوتن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید