قلعه نیجو، یادمان امپراطوران ژاپن، عکس

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، قلعه نیجو (Nijo) که در سال 1603 میلادی ساخته شده است، محل اقامت توکوگاوا ایه یاسو (Tokugawa Ieyasu) از اولین فرمانده دوران ادو (Edo) از سال 1603 تا 1867 بود. نوه او ایمتسو (Iemitsu) ساخت قلعه را 23 سال بعد با اضافه کردن 5 طبقه تکمیل کرد. بعد از سقوط توکوگاوا ایه یاسو در سال 1867، قلعه نیجو به عنوان یک قلعه امپراطوری مورد استفاده نهاده شد تا اینکه قلعه به شهر اهدا و به عنوان یک مکان تاریخی شناخته شد. ساختمان این قصر بدون شک بهترین نمونه از معماری دوره فئودال های ژاپن است.

قلعه نیجو، یادمان امپراطوران ژاپن، عکس

قلعه نیجو

قلعه نیجو را می توان به 3 منطقه تقسیم کرد. منطقه اصلی دفاعی هونمارو (Honmaru)، منطقه دوم دفاعی نینومارو (Ninomaru) و قسمت باغ که 2 منطقه قبلی را در برگفته است. تمام زمین قلعه و منطقه هونمارو توسط خندق ها و دیوارهای سنگی احاطه شده اند. بازدیدنمایندگان قلعه نیجو می توانند از سمت شرق قلعه و دروازه ای بسیار عظیم وارد آن شوند. با وارد شدن به داخل قصر از دروازه کارامون (karamon) که یک نوع دروازه چینی است، عبور خواهید کرد. این دروازه ورودی منطقه نینومارو است، جایی که جذاب ترین قسمت قصر یعنی قصر نینومارو در آنجا واقع شده است.

قصر نینومارو

کاخ نینومارو به عنوان اقامتگاه و محل کار شوگان در زمان بازدیدش از کیوتو مورد استفاده قرار می گرفت. این کاخ که به صورت اولیه خود باقی مانده است، از ساختمان های گوناگونی تشکیل می گردد که از طریق راهروهای سرپوشیده ای به هم متصل می شوند.

کف این راهروها با کف پوشی که به بلبل شهرت دارد پوشیده شده است. علت این نام گذاری جیر جیر کردن آن هنگام قدم بر داشتن، به عنوان یک وسیله امنیتی در برابر مهاجمان بود. داخل اتاق های کاخ با کف پوشی نرم پوشیده شده و سقف ها و درهای کشویی نقاشی شده آن زیبایی خاصی را به نمایش می گذارند.

جهت گردش بازدیدنمایندگان از اتاق های انتظار و اتاق های دیدار رسمی متعددی می گذرد. تنها والامقام ترین بازدیدنمایندگان اجازه ورود به اتاق دیدار اصلی، جایی که شوگان بر سکویی بلندتر از زمین می نشست را داشتند. در طی این دیدار ها محافظین وی در کمدهای پنهان می شدند. بازدیدنمایندگانی با مقام پایین تر تنها اجازه ورود به اتاق های اطراف، بدون نمای مستقیم شوگان را داشتند. داخلی ترین اتاق ها نیز ادارات و اتاق های محل زندگی را تشکیل می دهند. البته این اتاق ها تنها مخصوص شوگان و ملازمین زن او بود.

قصر هونمارو

خارج از قصر و باغ نینومارو، یک باغ سنتی با نمای ژاپنی، حوضچه ای عظیم، سنگ های زینتی و درختان کاج آراسته شده قرار دارند. هونمارو که دایره دفاعی اصلی به شمار می رفت و محوطه دومین مجموعه کاخ و یک محافظ قلعه پنج طبقه بود. البته هر دوی این سازه ها در آتش سوزی قرن 18 فرو ریخته و هرگز بازسازی نشدند. بعد از سقوط شوگان ها، اقامتگاه امپراتوری از کاخ امپراتوری کاتسورا (Katsura) به هونماروی قلعه نیجو منتقل شد که امروزه آن را تحت عنوان کاخ هونمارو می شناسیم.

برخلاف کاخ نینومارو، کاخ هونمارو به طور معمول به روی مردم باز نیست. البته در مناسب های خاصی این مجموعه نیز به روی عموم باز می گردد. بازدیدنمایندگان در روزهای عادی می توانند در باغ های هونمارو قدم زده و یا از پایه های سنگی محافظ قلعه سابق بالا بروند و مناظر بی بدیلی از بالای قلعه را تماشا نمایند.

باغ قصر

هونمارو و نینومارو توسط فضای سبز و درختانی که در جهت قرار دارند احاطه شده اند. درختان گیلاس زیادی درون باغ قصر به چشم می خورند و به خاطر تنوع این درختان فصل شکوفه زدن آن ها از اواخر ماه مارس تا اتمام ماه آوریل طول می کشد. در محوطه قلعه یک باغ آلو نیز وجود دارد که معمولاً از اواخر فوریه تا اوایل مارس شکوفا می گردد.

همچنین باغی به نام سیریون (Seiryuen) به سبکی نیم ژاپنی، نیم غربی، ساخته شده در سال 1965 را نیز می توانید تماشا کنید که برای رویدادهای فرهنگی مانند مراسم چای مورد استفاده قرار می گرفت. باقی فضای سبز قلعه را درختان افرا، ژِنگو و سایر درختانی با خزان باشکوه و زیبا تشکیل می دهند که معمولاً از نیمه دوم ماه نوامبر شروع می گردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 20 خرداد 1400 بروزرسانی: 20 خرداد 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1541

به "قلعه نیجو، یادمان امپراطوران ژاپن، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه نیجو، یادمان امپراطوران ژاپن، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید