ماجرای دبیاسی و تیم ملی؛ مربی کم افتخار اما پُرخبر، گزینه نافرجام تمام نیمکت های خالی فوتبال ایران

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، نام جانی دبیاسی در حالی از سوی رسانه ها به عنوان گزینه راهنمایی تیم ملی فوتبال ایران مطرح می گردد که او پیش از این گزینه تمام نیمکت های خالی فوتبال ایران بوده است.

ماجرای دبیاسی و تیم ملی؛ مربی کم افتخار اما پُرخبر، گزینه نافرجام تمام نیمکت های خالی فوتبال ایران

به گزارش خبرنگار ورزشی مجله تخصصی کامپیوتر، مهلت پنج روزه ای که حیدر بهاروند، سرپرست فدراسیون فوتبال برای معرفی سرمربی تیم ملی معین نموده بود، فردا به اتمام می رسد. یعنی باید از صبح روز شنبه، 5 بهمن ماه 98 منتظر معرفی جانشین مارک ویلموتس بلژیکی باشیم که به دلیل پرداخت نشدن به موقع مطالباتش قرارداد خود را با فدراسیون فوتبال ایران فسخ کرد تا تیم ملی با چالش هایی جدی روبرو گردد. یک چالش بحث فسخ قرارداد اوست و چالش دیگر انتخاب سرمربی، آنهم در شرایطی که شرایط تیم ایران در جدول گروه C انتخابی جام جهانی 2022 قطر چندان قابل اطمینان نیست.

یکی از جدی ترین گزینه ها که می توانست انتخاب مطلوبی برای تیم ملی باشد، برانکو ایوانکوویچ بود که علاوه بر شناخت خوب از فوتبال ایران، کارنامه پیروزی هم از خود به جا گذاشته بود. با این حال این مربی کروات که تیم ملی ایران را سال 2006 به جام جهانی برد، راهی عمان شد تا عملاً از بین گزینه ها کنار برود. البته به نظر می رسد مذاکره بدون نتیجه با برانکو هم به دلیل پیشنهاد او برای دریافت سالیانه 200 هزار دلار بود که باعث شد فدراسیون فوتبال قید حضور این مربی کروات در ایران را بزند. (لینک مطلب)

پس از خروج برانکو از میان گزینه ها، نام دو مربی داخلی به صورت جدی برای راهنمایی تیم ملی مطرح شد که علی دایی در صدر اخبار بود و امیر قلعه نویی هم گزینه دیگر به حساب می آمد. هرچند علی دایی و امیر قلعه نویی هرگونه مذاکره با فدراسیون فوتبال را تکذیب کردند. با این حال بهاروند علاوه بر این دو گزینه، اعلام نمود یک گزینه خارجی هم مدنظر فدراسیون فوتبال واقع شده است.

در این بین بهاروند در واکنش به این مسئله که آیا گزینه خارجی فدراسیون فوتبال ایتالیایی است، این موضوع را تکذیب کرد، اما با توجه به ادعای جانلوکا دی مارتزیو، خبرنگار مشهور ایتالیایی درباره جانی دبیاسی برای راهنمایی تیم ملی ایران، این شایعه قدرت گرفته است. حالا خبر مذاکره او با فدراسیون فوتبال ایران برای راهنمایی تیم ملی به رسانه های ایتالیایی نیز رخنه نموده، در حالی که فدراسیون فوتبال تا این لحظه هیچ واکنشی به این اخبار نداشته است.

نام دبیاسی برای اولین بار نیست که برای حضور در فوتبال ایران مطرح می گردد. در یکی دو ماه اخیر هر تیمی که سرمربی اش را در فوتبال ایران از دست داده، نامی از دبیاسی به میان آمده است و گویا واسطه ها کوشش زیادی برای حضور او در فوتبال ایران دارند. استقلال، شهر خودرو و ذوب آهن از جمله تیم هایی بودند که گفته شد دبیاسی از آنها پیشنهاد دارد یا به این تیم ها پیشنهاد شده، اما جالب اینکه دبیاسی گزینه نافرجام تمام این تیم ها بوده است.

نگاهی به کارنامه دبیاسی نشان می دهد که این مربی کارنامه پرقدرتی ندارد و یک مربی کم افتخار محسوب می گردد. او در حالی که در هیچ تیم نامی و بزرگی مربیگری ننموده، آمارهای خوبی هم از خود به جا نگذاشته است که البته حضورش در تیم های عمدتاً کوچک در میان رقبای بزرگ اروپایی، می تواند مزید بر علت باشد. با این حال چگونه است که نام دبیاسی اکنون برای تیم ملی مطرح شده و در صورتی که این مربی را کمیته فنی فدراسیون معرفی نموده، باید پرسید معیارها و شاخص های این کمیته برای انتخاب مربی چیست؟

آیا فدراسیون واقعاً به دنبال دبیاسی است که نسبت به مربیان قبلی تیم ملی نام کوچک تری دارد و عملکرد پیروزی هم در تیم هایی که راهنمایی آنها را به عهده داشته، نداشته است؟ آنهم در شرایطی که این مربی از سال 2017 تا به امروز بدون تیم بوده و شاید همین مسئله نشان دهنده شرایط مربیگری او باشد. حضور کوتاه مدت و نشستن در 10 بازی روی نیمکت آلاوس با چهار برد و شش شکست آخرین عملکرد دبیاسی بوده است. در حضور شش ساله این مربی در تیم ملی آلبانی هم 39 درصد پیروزی در مسابقات به ثبت رسیده که حاصل 21 برد، 12 مساوی و 21 شکست از 54 بازی است. حضور کوتاه مدت در تیم هایی چون تورینو، اودینزه، لوانته و قطع همکاری با این باشگاه ها نیز به خوبی نشان می دهد که نمی توان به این گزینه به چشم یک مربی پیروز نگاه کرد که بخواهد تیم ملی ایران را به جام جهانی برساند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 686

به "ماجرای دبیاسی و تیم ملی؛ مربی کم افتخار اما پُرخبر، گزینه نافرجام تمام نیمکت های خالی فوتبال ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای دبیاسی و تیم ملی؛ مربی کم افتخار اما پُرخبر، گزینه نافرجام تمام نیمکت های خالی فوتبال ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید