مسائل اصلی تنفس از دهان چیست؟

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، دلایل بسیار زیادی برای نفس کشیدن از راه بینی وجود دارد. همچنین ممکن است مسائل زیادی بعد از نفس کشیدن از راه دهان برای فرد ایجاد شود. به همین دلیل در این مطلب وبگردی این مسائل را به شما معرفی خواهیم کرد.

مسائل اصلی تنفس از دهان چیست؟

تنفس از راه دهان به طرز ویژه ای احتمال سرفه و آپنه خواب را بالا می برد. تنفس دهانی می تواند عاملی برای دهان بد بو باشد، زیرا تجمع باکتری ها در دهان افزایش پیدا می کند. تنفس دهانی باعث خشکی زبان، دندان و لثه می گردد. در نتیجه سطح اسید در دهان باعث پوسیدگی دهان و مسائل لثه می گردد. یکی دیگر از نتایج غیر منتظره تنفس دهان مخصوصاً هنگام خواب، کم آبی است.

تا به حال چند بار شده که بعد از تنفس دهانی در خواب با یک دهان خشک از خواب بیدار شده باشید. بعضی از تحقیقات نشان می دهد که تنفس دهانی می تواند با آسم مرتبط باشد. ورزشکاران هم از تنفس دهانی رنج می برند. هنگامی که دم و بازدم از طریق دهان انجام گردد، میزان اکسیژن در ریه ها کاهش پیدا می کند. بعضی از تحقیقات نشان می دهد که اختلال کم توجهی و بیش فعالی با تنفس دهانی تشدید می گردد. بچه هایی که از طریق دهان نفس می کشند، بیش از بقیه در معرض مسائل غیر طبیعی ساختار صورت، موقعیت سر و مسائل تنفسی قرار می گیرند.

فواید مهم دیگر تنفس از راه بینی

- تنفس از راه بینی مخصوصاً همراه با مقاومت جریان هوا که برای بیرون دادن نفس از بینی همراه است، باعث می گردد تا هوا در ریه ها بیشتر باقی بماند و در نتیجه میزان اکسیژن وارد شده به جریان خون با هر نفس حدود 20 درصد افزایش پیدا می کند.

- تنفس از راه بینی به از بین بردن جرم ها، مواد حساسیت زا و باکتری ها کمک می کند.

- نفس کشیدن به صورت منظم از راه بینی هنگام دم و بازدم راحت تر است.

- یک تنفس عمیق از راه بینی مغز را تقویت و حافظه را سریع تر می کند. افرادی که از راه بینی نفس بکشند و دم عمیقی داشته باشند طبق تحقیقات توانایی بیشتری در تشخیص سریعتر یک چهره دارند، زیرا فعالیت مغز در ناحیه آمیگدال و هیپوکامپوس در زمان دم از راه بینی بسیار بیشتر و بهتر از زمان بازدم است.

- نیتریک اکسید نقش بسیار مهمی در پاسخ سیستم ایمنی ایفا می کند که از راه بینی آزاد می گردد و همراه با جریان هوا وارد ریه فرد می گردد.

- تنفس عمیق از راه بینی نقش موثری در تقویت مغز و حافظه دارد.

- تنفس عمیق از راه بینی سبب تمرکز حواس و آرامش فکر می گردد و با هر نفس عمیق فکر شما آسوده تر می گردد.

تنفس عمیق از راه بینی فواید جسمی هم دارد. در بازدم های عمیق بدن شل و ریلکس و منبسط می گردد.

- افرادی که تنفس سطحی دارند و دم و بازدم عمیقی ندارند، طول عمر میانه و کمی خواهند داشت، اما کسانی که تنفس عمیق دارند و تعداد دم و بازدم آن ها در یک دقیقه کمتر می گردد و در یک دقیقه 16 بار نفس می کشند، عمر بیشتری دارند.

- یک نفس عمیق از راه بینی می تواند برای بدن تأثیر بسزایی داشته باشد. پس زمانی که دچار هیجان های عصبی مانند ترس، اضطراب، خشم، کینه، انتقام و حسادت، بیماری شدید، برای آرام شدن خود نفس عمیق بکشید تا آرام شوید و اضطرابتان کم گردد.

- بعضی از مسائل تنفسی از راه دهان، فقط به دلیل عادت فرد است و بعضی از آن ها به دلیل مسدودیت راه بینی است که باید تحت درمان قرار بگیرد.

- اگر احساس می کنید که راه تنفس شما مسدود شده است، حتماً در مورد نگرانی های خود با درمانگر صحبت کنید. او می تواند راه درمانی مناسب را پیش روی شما قرار دهد.

منبع: همگردی
انتشار: 26 تیر 1400 بروزرسانی: 26 تیر 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1606

به "مسائل اصلی تنفس از دهان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسائل اصلی تنفس از دهان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید