منافع فردی یا ملی، تبعات تعلیق احتمالی فوتبال با کیست؟

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، رفتارهای اخیر سئول نشینان فوتبال در مقابل اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان خطر تعلیق فوتبال را افزایش داده است، خطری که قطعا تبعات آن نیز متوجه مدیرانی خواهد بود که با فرا رو به جلو عامل این اتفاق بوده اند.

منافع فردی یا ملی، تبعات تعلیق احتمالی فوتبال با کیست؟

به گزارش خبرنگاران، علی رغم اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان در اکثر نهادها و سازمان های مشمول، اما اجرای این قانون در ورزش با چالش هایی همراه شده است. فدراسیون فوتبال به عنوان یکی از این نهادها تاکنون در اجرای این قانون تعلل نموده است. اگرچه مهدی تاج رییس این فدراسیون با استفاده از ماده 60 قانون جامع خدمات ایثارگران از دایره شمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان خارج شده اما عدم اجرای این قانون درباره سایر مدیران این فدراسیون آن هم به واسطه حساسیت های خارجی و عملکرد خودخواهانه برخی از این افراد، فضا را به سمتی سوق داده که اگر تدبیری درست اتخاذ نگردد، چوب تعلیق بر سر فوتبال ایران زده خواهد شد.

به نظر می رسد که اگر هیات رییسه فدراسیون فوتبال تغییر مسیر ندهد، این خطر بیش از گذشته فوتبال ایران را تهدید می نماید. خطری که در روزهای اخیر فوتبال ایران درگیر آن شده، تنها یک مسیر منطقی دارد و آن عملکرد درست هیات رییسه فدراسیون فوتبال در اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان است. قانونی که حاکمیتی است و تاکنون نیز تمام نهادها و ارگان های مشمول در کشور به آن تن داده اند و تنها فدراسیون فوتبال با تعریف و تفسیری نادر از شمولیت این قانون به دنبال گریز از اجرای آن است، آن هم با هدف تامین منافع فردی و نه منافع ملی. چرا که اگر هدف تامین منافع ملی بود قطعا هیچ کدام از این اتفاقات اخیر رخ نمی داد و مسوولان فدراسیون فوتبال نیز با پاسخ های رسمی جواب شبهات احتمالی نهادهای خارجی را می دادند.

متاسفانه عملکرد فدراسیون فوتبال در اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان خطر جدی را بیخ گوش فوتبال ایران قرار داده است. خطری که برخی کوشش می نمایند برای آن عامل خارجی معرفی نمایند، ولی در حقیقت پافشاری هیات رییسه بر عدم اجرای قانون و یا چگونگی نحوه خروج آنها از فدراسیون فوتبال است که می تواند به این تهدید جامع عمل بپوشاند.

رفتارهای متناقض و متفاوت و شیوه های محیرالعقول در عدم اجرای قانون و تهدید مکرر به خطر تعلیق فوتبال در حقیقت یک مفهوم را تداعی می نماید و آن هم یافتن راه گریزی برای استمرار حضور در فدراسیون فوتبال است. موضوعی که ادامه اصرار به آن منافع ملی تنها قربانی آن خواهد بود.

به نظر می رسد سئول نشینان فوتبال با طرح خطر تعلیق فوتبال سعی دارند با ایجاد ترس در بین مسئولان تصمیم گیرنده چند صباحی بیشتر بر کرسی فدراسیون فوتبال تکیه بزنند و منافع ملی را فدای منافع مادی و فردی خود نمایند. این درحالی است که اهالی فوتبال می دانند هرگونه تعلیق صرفا و صرفا متوجه اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال خواهد بود و در این صورت باید آنها تبعات تعلیق و تهدید را نیز بپردازند.

همگان نیک می دانند که هرگونه تهدید خارجی برای فوتبال ایران تنها با شیوه موضع گیری هیات رییسه فدراسیون فوتبال این قابلیت را دارد که به یک بحران تبدیل گردد یا بدون ایجاد هرگونه جنجالی به نفع فوتبال ایران ختم بخیر گردد. اینک آینده فوتبال ایران و اتفاقات پیش روی آن در گرو تصمیمات هیات رئیسه فدراسیون فوتبال است و آنها هستند که برای فوتبال ایران تعلیق می آفرینند یا فوتبال را به ساحل آرامش می رسانند.

امید است که مسئولان فدراسیون فوتبال نیز با توجه به نقش موثر و تاثیرگذار خود راهی را در پیش بگیرند که نتیجه آن حصول منافع ملی باشد نه منافع فردی و مادی تا در آستانه جام ملت های آسیا، فوتبال ایران به دور از هر گونه حاشیه و جنجالی در این رقابت ها حاضر شده و برای کسب موفقیت نیز تمرکز لازم را داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 فروردین 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 35

به "منافع فردی یا ملی، تبعات تعلیق احتمالی فوتبال با کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منافع فردی یا ملی، تبعات تعلیق احتمالی فوتبال با کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید