واکسن آسترازنکا نیز به گروه دوزهای تقویت کننده ایمن پیوست

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، خبرنگاران/خراسان رضوی بر اساس نتایج تحقیق نو استفاده از هفت واکسن کووید-19 هنگامی که به عنوان دوز تقویت نماینده استفاده می شوند، پاسخ ایمنی قوی ایجاد می نمایند.

واکسن آسترازنکا نیز به گروه دوزهای تقویت کننده ایمن پیوست

به نقل از نیوز، تحقیقی با عنوان کوو-بوست (COV-BOOST)، پاسخ ایمنی و عوارض جانبی واکسن ها را بر اساس آزمایش آن در بریتانیا آنالیز کرد. هفت واکسن آنالیز شده در این تحقیق شامل واکسن آسترازنکا، فایزر، نواواکس، جانسون و جانسون، مدرنا، والنوا و کیوروک بودند.

در حال حاضر تزریق دوزهای تقویت کننده اهمیت پیدا نموده اند زیرا محافظت در برابر واکسن ها به مرور زمان به خصوص بعد از 6 ماه کاهش می یابد.

بودجه تحقیق تازه به وسیله کارگروه واکسن بریتانیا و موسسه ملی تحقیقات سلامت تامین شده است و محققان این تحقیق از موسساتی مانند بنیاد NHS بیمارستان ساوتهمپتون، دانشگاه ساوتهمپتون، امپریال کالج لندن و مرکز تحقیقات بیومدیکال NIHR آکسفورد هستند. محققان دانشگاه آکسفورد و گروه واکسن آکسفورد نیز بخشی از این مطالعه بودند.

شرکت کنندگان چه افرادی بودند؟

کارآزمایی تصادفی فاز دوم این مطالعه شامل 2878 شرکت کننده سالم بود. طبق گزارش ها، شرکت کنندگان بین یک تا 30 ژوئن 2021 در بریتانیا از جوامع مختلف شرکت کردند. همه شرکت کنندگان 30 سال یا بیشتر داشتند (نیمی از آنان بالای 70 سال بودند). واکسن ها به عنوان دوز تقویت کننده 10تا 11 هفته پس از تکمیل واکسیناسیون دو دوز شرکت کنندگان مورد استفاده قرار گرفتند.

این تحقیق بر روی اثرات نامطلوب پس از هفت روز تزریق تقویت کننده و سطح آنتی بادی ها پس از 28 روز متمرکز شد. مورد دیگری که آنالیز شد پاسخ ایمنی سلول تی بود (سلول های تی در کنترل شدت بیماری کلیدی هستند).

در حالی که هر هفت واکسن، تاثیر بر پروتئین اسپایک را پس از دو دوز واکسن آسترازنکا افزایش دادند اما تزریق تقویت کننده والنوا پس از دو دوز واکسن فایزر موثر نبود. در خصوص آسترازنکا، سطوح آنتی بادی از 1.8 برابر به 32.3 برابر با توجه به تقویت کننده مورد استفاده (واکسن مدرنا) و سطح آنتی بادی در خصوص فایزر از 1.3 برابر به 11.5 برابر افزایش یافت.

عوارض جانبی چه بود؟

عوارض جانبی رایج شامل خستگی، سردرد و درد در محل تزریق بود و 24 نفر از شرکت کنندگان عوارض شدید را تجربه کردند.

پروفسو سائول فاوست، سرپرست این مطالعه گفت: داده های عوارض جانبی نشان می دهد که هر هفت واکسن برای استفاده به عنوان دوز سوم بی خطر هستند.

وی اعلام کرد: سطوح عوارض جانبی التهابی قابل قبول است.

پروفسور فاوست بعلاوه اظهار کرد: این مطالعه دلگرم کننده است و اعتماد به نفس و انعطاف پذیری را در توسعه برنامه های تقویت کننده هم در بریتانیا و هم در سطح جهانی نشان می دهد.

داده ها را با احتیاط تفسیر کنید

محققان هشدار دادند که داده های مربوط به دوزهای تقویت کننده این تحقیق باید با احتیاط تفسیر شوند.

آنان بیان کردند که داده ها فقط پاسخ ایمنی و نه محافظت در برابر کووید-19 را ارزیابی نموده است بعلاوه نمی تواند رابطه ای بین سطوح آنتی بادی در روز 28 و محافظت طولانی مدت را نشان دهد.

قابل ذکر است که فواصل بین دوزها نیز در بین شرکت کنندگان متفاوت بود. علاوه بر این، شرکت کنندگان همگی بالای 30 سال سن داشتند و اکثریت سفیدپوست بودند.

نتایج این تحقیق در نشریه The Lancet منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 بهمن 1400 بروزرسانی: 1 بهمن 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1824

به "واکسن آسترازنکا نیز به گروه دوزهای تقویت کننده ایمن پیوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن آسترازنکا نیز به گروه دوزهای تقویت کننده ایمن پیوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید