واکنش رئیس سازمان سینمایی به انصراف ها از جشنواره فیلم فجر

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، رییس سازمان سینمایی با حضور در سینمای رسانه جشنواره فجر به برخی حاشیه های این روز ها پاسخ داد.

واکنش رئیس سازمان سینمایی به انصراف ها از جشنواره فیلم فجر

به گزارش ایسنا، عصر روز شنبه 15 بهمن ماه محمد خزاعی همزمان با نمایش فیلم انیمیشن بچه زرنگ به پردیس سینمایی ملت آمد و پس از تماشای دقایقی از این انیمیشن در جمع خبرنگاران حاضر و جوابگوی سوالات آن ها شد

او درباره بخش بین الملل جشنواره که هنوز شروع نشده است، گفت: در این دوره دستاورد های خوبی در بخش بین الملل داریم و یکی از دلایلی که اطلاعات مربوط به این بخش اعلام نشده است بخاطر جوی است که در داخل و خارج از کشور غالب شده و این احتیاط را می طلبید که با توجه به مهمان هایی که داریم به شیوه دیگر اطلاع رسانی کنیم. با ورود مهمان هایی که در بخش داوری و بازار به جشنواره خواهند آمد، می بینید که امسال نسبت به بعضی دوره های گذشته بخش بین المللی باشکوه تری برگزار خواهد شد.

او در پاسخ به اینکه چه کسانی مهمان جشنواره در بخش بین الملل خواهند بود بیان نمود: در بدو ورود آن ها، اسامی به طور کامل معرفی خواهد شد.

خزاعی درباره انصرافی های بخش بین الملل هم گفت: وقتی حق رایت فیلم پرداخت می گردد، حق انصرافی وجود ندارد. در حوزه سینمای داخلی هم همینطور است؛ بنابراین انصراف نمی توانند بدهند.

وی ادامه داد: حالا اینکه پس از ثبت نام تحت فضایی قرار میگیرند و بیانیه ای صادر می کنند موضوع دیکزی است، ولی قبل از حضور در این جشنواره تا الان اتفاق مهمی نیفتاده است. آن ها در همان زمان ثبت نام باید این تصمیم را می گرفتند.

رییس سازمان سینمایی اضافه کرد: این چهار فیلم خارجی که درباره انصراف آن ها بحث شده اصلا در بخش رقابتی نیستند و بیشتر یک فضای نمایشی برای آن ها وجود دارد. واقعیت جشنواره فجر هم از قبل تعیین بوده و سیاست های آن معلوم است و دوستان در زمانی که فرم پر می کردند و گفتند که حاضرند فیلم های خود را در اختیار جشنواره فجر قرار دهند میدانند که همه چیز شفاف بوده است. این را هم بگویم که آنقدر به جشنواره امسال فیلم ارسال شده که اگر دوستان زودتر اعلام می کردند، سریع جایگزین می کردیم و هیچ مسئله ای در جایگزینی فیلم ها به خاطر تنوع و سطح کیفی آثار نداشتیم.

خزاعی همچنین درباره بدعتی که امسال در جشنواره فجر گذاشته شده و آن هم برگزاری نشست مطبوعاتی بدون حضور کارگردان است گفت: طرف حساب ما در جشنواره تهیه کننده است. در تمام دنیا نیز به همین روال است. در همان سال 1390 هم که دبیر بودم، در جلساتی که با تهیه کنندگان داشتیم بیان کردیم که آن ها باید تعیین کنند کدام عوامل در نشست مطبوعاتی حاضر می شوند و این از اختیارات تهیه کننده است.

وی بیان کرد: یک زمانی هست که عوامل همراهی نمی کنند یا اصلا در سفر هستند و حضور ندارند و تهیه کننده در جلسه حاضر می گردد تا فضای رسانه ای را کنترل کند یا بی احترامی اتفاق نیفتد. در این دوره هم بیشتر از دو نمونه نداشتیم که کنفرانس مطبوعاتی بدون حضور کارگردان برگزار گردد، ولی تاکید می کنم اختیار کامل یک اثر هنری در عرصه سینما بر عهده تهیه کننده است.

او اضافه کرد: اگر کارگردان و عوامل دیگر باشند چالش ها و پرسش های تخصصی بیشتر خواهد بود و به سوالات بیشتری می توانند پاسخ دهند. البته سال هایی بود که در چنین شرایطی اصلا نشست برگزار نمی شد و به غیر از امسال که به هر حال سال پرحاشیه تری نسبت به دوره های گذشته بوده، در دوره ای دیگر چنین اتفاقی نمی افتاد و وقتی کارگردان حضور نداشت رسماً نشست را تعطیل می کردیم. با این حال این موضوع در اختیار تهیه کننده است و اگر تهیه کننده بگوید، نمی خواهد کنفرانس مطبوعاتی داشته باشند، آن را برگزار نخواهیم کرد و اگر هم بگوید فقط عوامل فنی می آیند ما به عنوان ستاد جشنواره، موظف به برگزاری کنفرانس هستیم.

منبع: فرارو
انتشار: 17 بهمن 1401 بروزرسانی: 17 بهمن 1401 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 2099

به "واکنش رئیس سازمان سینمایی به انصراف ها از جشنواره فیلم فجر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش رئیس سازمان سینمایی به انصراف ها از جشنواره فیلم فجر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید