کتاب به قدرت رسیدن محمد بن سلمان-4، آغاز شکل گیری رویای تکیه بر تخت پادشاهی

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، نزدیکان محمد بن سلمان می گویند که رفتار و گفتار شاهزاده جوان سعودی در همان دوران نوجوانی حاکی از روحیه جاه طلبی و میل شدید وی به حکومت بود.

کتاب به قدرت رسیدن محمد بن سلمان-4، آغاز شکل گیری رویای تکیه بر تخت پادشاهی

به گزارش گروه بین الملل مجله تخصصی کامپیوتر٬ چند هفته قبل روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز بخش های مهمی از کتاب ام بی اس: به قدرت رسیدن محمد بن سلمان را منتشر کرده که بن هوبارد نویسنده آن٬ مدیردفتر این روزنامه در بیروت است.

این کتاب در چندین فصل به چاپ رسیده است و جنجال و سرو صدای زیادی نیز به پا کرد.

فصل چهارم- آغاز شکل گیری رویای حکومت در سر شاهزاده جوان سعودی

یکی از افراد نزدیک به خانواده سلطنتی عربستان می گوید که زندگی محمد بن سلمان در دوره نوجوانی متمرکز بر استفاده از امتیازات پادشاهی برای تحکیم روابط خود با مردم بود. خانواده سلمان بن عبدالعزیز در تابستان به ساحل دریای سرخ رفته و در آنجا اردو می زدند و محمد بن سلمان ناوگانی از اسکی ها را برای جوانان در آنجا می فرستاد. در زمستان نیز این خانواده در مناطق بیابانی اردو زده و در آنجا محمد بن سلمان کباب بره با برنج روی سینی های بزرگ بیضی شکل سرو کرده و به بدوی نشینانی که برای عرض سلام نزد شاهزادگان می آمدند تقدیم می کرد.

در آن زمان عربستان برای بن سلمان همه دنیا بود و پدرش این علاقه او را به کشورش تحسین می کرد؛ شاهزاده جوان نیز همراه پدرش در مراسم عروسی و عزا حاضر شده و در مسجد نزدیک پدرش نماز می خواند.

مدتی بعد مادر محمد بن سلمان به همراه فرزندانش وارد کاخی که برای آنها اختصاص داده بود شدند.محمد بن سلمان در آن روزها به بدرفتاری مشهور بود؛ نزدیکانش می گفتند که نارضایتی و عصبانیت در چهره و رفتار وی موج می زد و گاهی به مرز انفجار می رسید.

او برای جلب توجه در دوران نوجوانیش چندین بار لباس پلیس به تن کرده و به یک مرکز تجاری در ریاض رفت. افسران پلیس سعودی نیز نمی توانستند چیزی به او بگویند چرا که می دانستند وی پسر حاکم ریاض است.

شاهزاده جوان به دلیل همراهی با پدرش وارد همه امور مملکت شده و به نوعی بر آن مسلط گشت.

احساسات بن سلمان نیز مانند بسکمک از هم سن و سالان خود از فیلم های هالیوود و کارتو ن های آمریکایی و ژاپنی و شبکه های اجتماعی شکل گرفته بود. دوستان قدیمی وی می گویند که محمد اغلب در بازی های ویدئویی غرق می شد و از میان دوستانش اولین کسی بود که به فیسبوک معتاد شد.

محمد بن سلمان در زمان حملات 11 سپتامبر به برج های دو قلوی سازمان تجارت دنیای در نیویورک 16 سال داشت. پس از سالها به یک هیئت آمریکایی گفت که به خواسته مادرش اخبار مربوط به این حملات را تماشا می کرد. شاهزاده جوان نمی خواست که اظهارات او در این مورد به شکل مستقیم منتشر شود٬ اما رئیس این هیئت آمریکایی می گوید که او احساس ترس و وحشت زیادی از این حادثه داشت و معتقد بود که بعد از آن شهروندان سعودی نمی توانند در خارج احساس راحتی داشته باشند.

جویل سی روزنبرگ رئیس هیئت مذکور به نویسنده این کتاب گفت که حرف های محمد بن سلمان نشان می داد که او نمی خواهد در کشوری که مردم دنیا چنین دیدگاهی به آن دارند زندگی کند؛ اما به جای اینکه در کشورهای خارجی درس بخواند٬ در ریاض مانده و در دانشگاه ملک سعود به تحصیل در رشته حقوق پرداخت.

یکی از دوستانش می گوید او در همان زمان هم علاقه زیادی به سروری و رهبری داشت و این از رفتارهایش در صحبت میان دوستان پیدا بود. یک بار تعدادی از دوستانش گفتند که او می گفت می خواهد یک اسکندر بزرگ دیگر باشد.

یکی از شاهزاده های هم نسل محمد بن سلمان می گوید که او دائما از دولت و اینکه دلش می خواهد چگونه وارد آن شود صحبت می کرد و من گمان می کردم به اعتبار اینکه پسر حاکم ریاض است این حرف ها را می زند.

این شاهزاده ادامه می دهد که بن سلمان شیفته مارگارت تاچر نخست وزیر وقت انگلیس معروف به بانوی آهنی بود و همواره از اینکه این زن چگونه نظام اقتصادی انگلیس را تقویت کرد می گفت.

اما با همه این وجود محمد بن سلمان از چشم و گوش دیپلمات ها و کارشناسان خارجی که تحرکات عربستان و کسانی که در صدد رسیدن به قدرت در آن بودند را برسی می کردند دور بود.

در سال 2007 سفیر وقت آمریکا در عربستان سعودی با شاهزاده سلمان که برای دریافت ویزای ایالات متحده برای اعضای خانواده خود از وی درخواست کمک کرده بود دیدار کرد. در آن زمان همسر اول سلمان برای مراجعه به پزشک خود در آمریکا برای ورود به این کشور دچار مشکل شده بود. با وجود اینکه سایر فرزندان بن سلمان همه اقدامات مربوطه برای اخذ ویزای آمریکا را طبق قانون و مراحل خاص انجام داده بودند؛ محمد قبول نکرد که به سفارت آمریکا رفته و از او انگشت نگاری کنند٬ به شکلی که انگار یک مجرم است.

محمد بن سلمان در سال 2007 از دانشگاه فارغ التحصیل شد و دو سال بعد در یک دفتر کارشناسی که یک مرکز تحقیقاتی وابسته به شورای وزیران عربستان بود مشغول به کار شد. او قرار بود دوسال بعد در شغلش ارتقاء یابد که ملک عبدالله پادشاه سابق سعودی مانع آن شد و بنابراین بن سلمان نزد پدرش بازگشت و در آنجا مشغول شد.

محمد بن سلمان در ششم آوریل 2008 میلادی با دختر عمویش شاهزاده سارة بنت مشهور عبدالعزیز طی یک مراسم مجلل در ریاض ازدواج کرد.

ادامه دارد...

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 856

به "کتاب به قدرت رسیدن محمد بن سلمان-4، آغاز شکل گیری رویای تکیه بر تخت پادشاهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب به قدرت رسیدن محمد بن سلمان-4، آغاز شکل گیری رویای تکیه بر تخت پادشاهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید