گفتن این جملات در پیامک، ممنوع! ، هشدار؛ هیچ گاه این حرف ها را در SMS نزنید!

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، پیغامک یا همان اس ام اس، از نامش معین است که چه کاربردی دارد و تنها برای اطلاع رسانی یک پیغام بصورت مختصر و مفید است و جایی برای ابراز احساسات و دیگر قضایا محسوب نمی گردد.

گفتن این جملات در پیامک، ممنوع! ، هشدار؛ هیچ گاه این حرف ها را در SMS نزنید!

به گزارش،پیامک، اس ام اس یا همان پیام کوتاه، از نامش معین است که چه کاربردی دارد، پیام کوتاه؛ پیامی که بتوان از آن همه چیز را دریافت کرد، پیامی مختصر بدون هیچ گونه حرف اضافه دیگر که متاسفانه بعضا از آن اشتباه استفاده می کنیم و انتظار داریم طرف مقابلمان همان چیزی که در ذهن ما است و به آن فکر می کنیم را در جملاتی کوتاه و بی روح متوجه گردد که ممکن است عواقب خطرناکی را در برداشته باشد.

در همین راستا مجله تخصصی کامپیوتر قصد دارد تا ابتدا شما را با پیامک و بعد با جملاتی که گفتن آن ها در این پیام کوتاه ممنوع است، آشنا نماید، پس پیشنهاد می کنیم حتما این مطلب را سرانجام مطالعه نمایید.

پیامک یا اس ام اس (Short Message Service) (با نماد اختصاری SMS) (به معنی سرویس پیام کوتاه) سرویسی برای تبادل پیام های متنی به وسیله تلفن های همراه (و برخی وسیله های همراه دیگر مانند راینهٔ جیبی) و گاه برای رایانه های شخصی) است.

پیام کوتاه یکی از فعالیت های پرسود برای شرکت های مخابراتی محسوب می گردد و پیش بینی می گردد تا سال 2012 درآمد حاصل از این خدمات به 67 میلیارد دلار در سال برسد.

این فناوری در سال 1992 در گروه سما تلکام شرکت مخابراتی وُدافون در انگلستان اختراع شد. نیل پاپ ورت، یکی از مهندسان این شرکت، که در ساخت این فناوری مشارکت داشت، در 3 دسامبر 1992 اولین پیام کوتاه را فرستاد.

در آن موقع تلفن های همراه صفحه کلید نداشتند و برای نوشتن پیام کوتاه از رایانه استفاده شد. این سیستم در واقع به عنوان یک پیجر اداری برای گزارش رفت وآمد مدیران شرکت ها به منشی و دبیرخانه طراحی شده بود، اما به مرور زمان استفاده از آن گسترش یافت، به طوری که تا بیست سال بعد نقشی محوری در نحوهٔ برقراری ارتباط میان انسان ها پیدا کرد. در سال 2011 حدود 150 میلیارد پیام کوتاه فقط در بریتانیا ارسال شد.

پیامک از سال 1381 وارد ایران شد و تا پنج سال بعد فقط از نام اختصاری انگلیسیِ اس ام اس برای آن استفاده می شد. در سال 1386، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، واژه های پیامک و پیام کوتاه را به عنوان برابر های فارسی این واژه تصویب کرد.

مخترع پیامک

مت مکونن خالق پیامک است. وی ایدهٔ ارسال پیام کوتاه به وسیله شبکه های موبایل را عنوان کرد. مکونن همواره از اینکه به عنوان خالق پیامک نامیده گردد سر بازمی زد و معتقد بود ارائهٔ این فناوری حاصل کوشش و خرد جمعی بوده است. وی در 30 ژوئن 2014 (10 تیر 1394) در 63 سالگی و پس از یک دوره مبارزه با بیماری درگذشت.

محبوبیت خدمات پیام کوتاه

استفاده از خدمات پیام کوتاه در بین مردم دنیا از محبوبیت زیادی برخوردار است. به عقیدهٔ بسیاری از مردم، استفاده از این خدمات به دلیل ارزان بودن به سرعت فراگیر شده است. در حال حاضر 83 درصد از کاربران انگلیسی و 79 درصد از کاربران آلمانی تلفن همراه از سرویس پیام کوتاه استفاده می نمایند. همچنین پیش بینی شده است که تعداد پیام های ارسالی تا سال 2012 به 3.7 تریلیون برسد. این رقم دو برابر تعداد پیام های کنونی است.

اما نکته ای که در این بین مطرح می گردد، نحوه استفاده و یا بنوعی درست استفاده کردن از این سرویس است و حرف هایی که باید زده گردد یا خیر که در ادامه به آن می پردازیم.

این جملات را هرگز در پیامک تان نگویید؟!

برخی از حرف ها هستند که بهتر است از بیان آن ها در ایمیل یا پیامک خودداری کنید.

قبل از آنکه پیام تان را برای طرف مقابل ارسال کنید، یک بار دیگر آن را بخوانید. آیا طرف مقابل تان متنی که می خواهید ارسال کنید را به درستی دریافت می نماید؟

  • هر حرفی که نیاز به بحث بیشتر دارد / به عنوان مثال: موارد زیر، نگرانی های من در زندگی هستند

هیچکسی از خواندن ایمیل یا پیام های طولانی لذت نمی برد. در واقع این پیام ها حوصله سر برند، بنابراین وقت تان را صرف نوشتن نامه فدایت شوم در تکست ها نکنید. اگر می خواهید در مورد موضوع مهمی صحبت کنید، یک پیام به طرف مقابل تان بدهید و قرار ملاقات بگذارید. حتی می توانید چکیده ای از آنچه می خواهید در مورد آن صحبت کنید را در متن تان بنویسید تا او نیز آمادگی لازم را برای صحبت کردن داشته باشد، اما از بیان جزییات بپرهیزید. در این صورت، نه تنها مفصل تر در مورد موضوعی که ذهن تان را درگیر نموده با طرف تان حضوری صحبت خواهید کرد، بلکه حرف هایتان نیز تاثیری بیشتری روی او خواهد گذاشت.

  • دعوا کردن با شریک زندگی / به عنوان مثال: چیزی که من از تو متوجه شدم این است که...

اگر متاهل هستید، شانس با شماست، زیرا هنگام دعوا می توانید حضوری با شریک زندگی تان صحبت کنید، اما اگر از او دور هستید، بهتر است که از دعوا کردن در تکست ها خودداری کنید. از این جهت که طرف مقابل نمی تواند زبان بدن یا لحن شما را از پشت پیامک ها درک کند، بنابراین احتمال سوتفاهم زیاد است و رابطه تان نه تنها بهتر نشده که بدتر هم می گردد. پس اگر شریک زندگی تان با پیام های پی در پی آغاز به دعوا با شما کرد، بهتر است به او بگویید که ترجیح تان مصاحبهی رو در رو است.

  • حرف هایی که بعد ها به ضررتان تمام می گردد / به عنوان مثال: باورت نمی گردد که من چه کاری نموده ام!

قبل از ارسال پیامک یا ایمیل به دیگران، خوب از محتوای آن مطلع شوید، زیرا ممکن است که بعد ها پشیمانی به سراغ تان آید. آیا می دانید که پیام های شما، حتی اگر پاک شوند، قابل برگشت هستند و ممکن است که در آینده به ضررتان تمام گردد؟ بنابراین از بیان حرف هایی که موجب حساسیت می شوند در تکست ها خودداری و آن ها را حضوری بیان کنید، در این صورت هیچ مدرکی برای اثبات حرفی که زده اید، وجود نخواهد داشت.

  • اطلاعات شخصی / به عنوان مثال: این شماره و پسورد کارت من است

از آنجا که امروزه زندگی ما وابسته به تکنولوژی است، سخت است که برخی حرف های خود را در پیام هایمان فیلتر کنیم، اما از خودتان بپرسید که چقدر امنیت اطلاعاتی که رد و بدل می کنید، برایتان مهم است؟ از آنجا که پیام ها به راحتی می توانند برای دیگران ارسال شوند، یا در صورت گم شدن گوشی، دست شخص دیگری بیافتند، بهتر است که از ارسال اطلاعات شخصی تان خودداری کنید. اگر نمی توانید حضوری اطلاعات تان را منتقل کنید، این کار را تلفنی انجام دهید.

  • معذرت خواهی / به عنوان مثال: متاسفم

نوشتن معذرت می خواهم ساده، اما گفتن آن سخت است. شاید برای شما هم راحت تر باشد که احساس تاسف و پشیمانی خود را در پیامی بنویسید و آن را ارسال کنید، اما آیا می دانید تاثیری که در کلام حضوری است، در نوشتن وجود ندارد؟ بنابراین اگر می خواهید عذرخواهی تان تاثیری روی طرف مقابل داشته باشد، آن را حضوری بیان کنید.

  • گفتن جمله ما باید با هم صحبت کنیم / به عنوان مثال: ما باید حرف بزنیم

شاید بیان این جمله در پیامک روی شما هیچ تاثیری نداشته باشد، اما برای طرف مقابل تان ترسناک است و موجب نگرانی او می گردد. در واقع، زمانی که شما این جمله را به زبان می آورید بدون آن که دلیلش را بگویید، ذهن طرف مقابل را به هزاران راه می کشانید. پس حتی اگر می خواهید که در مورد موضوعی با او مصاحبه کنید، بهتر است که جمله تان را تغییر دهید. به عنوان مثال از او بخواهید که وقت اش را برای دیدار با شما خالی کند.

  • تمام کردن رابطه/به عنوان مثال: بهتر است که به دنبال فرد دیگری باشی

اگر چه تمام کردن رابطه عاطفی، به هر شکلی که باشد، سخت است، اما توصیه می گردد که از تکست برای این کار استفاده نکنید. برخی ها به دلیل این که نمی خواهند با طرف مقابل شان روبرو شوند یا این که نمی خواهند با حرف زدن های بیشتر، دوباره تحت تاثیر قرار بگیرند و نظرشان را تغییر دهند، پیامک را انتخاب می نمایند. دلیل شما هر چه که باشد، اگر در رابطه عاطفی بلند مدتی بوده اید، تمام کردن آن با پیامک یکی از بدترین شیوه هاست.

  • گفتن دوستت دارم برای اولین بار / به عنوان مثال: دوستت دارم

فرقی نمی نماید که 20 سال سن دارید یا 50 سال، گفتن دوستت دارم برای اولین بار مفاهیم زیادی را در خود دارد که بهتر است با تکست عنوان نگردد. به این فکر نموده اید که اگر طرف مقابل تان پیام تان را دیر ببینید یا حتی پاسخی به او ندهد، چه حسی به شما دست خواهد داد؟ اگر دوست ندارید که از بیان این جمله پشیمان شوید، بهتر است که آن را حضوری به زبان آورید.

  • دادن اخبار بد/به عنوان مثال: او امروز فوت کرد

حتما خودتان هم به این نتیجه رسیده اید که اخبار بد را نباید به وسیله تکست به دیگری منتقل کرد. خوبی حالت حضوری آن است که شما می توانید احساسات تان را با طرف مقابل تقسیم کنید، به عنوان مثال او را در آغوش بگیرید، با او همدردی کنید و از غمش بکاهید.

  • استعفا دادن / به عنوان مثال: من از فردا سر کار نمی آیم

مهم نیست که چقدر از کارتان تنفر دارید یا به چه علتی می خواهید از آن استعفا دهید، در هر شرایطی این کار را با پیامک انجام ندهید، زیرا نه تنها رسمی و در حد موقعیت اجتماعی شما نمی باشد، بلکه یک سند رسمی است که ممکن است بعد ها به ضررتان تمام گردد؛ بنابراین برای استعفا دادن، حضوری یا با تلفن برای این کار اقدام کنید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 3 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 38

به "گفتن این جملات در پیامک، ممنوع! ، هشدار؛ هیچ گاه این حرف ها را در SMS نزنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفتن این جملات در پیامک، ممنوع! ، هشدار؛ هیچ گاه این حرف ها را در SMS نزنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید