گوگل در رقابت با مایکروسافت در هوش مصنوعی به پزشکان روی می آورد

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، گوگل که با رقابت سخت شرکت OpenAI و مدل هوش مصنوعی آن GPT-4 روبرو است، یک ابزار هوش مصنوعی قوی تر از نوع مدل بزرگ زبانی (LLM) را برای ارتقای بارد (Bard) - ابزار هوش مصنوعی اش- به میدان آورده است تا ارائه خدمات جدیدی را از جمله به پزشکان شروع کند.

گوگل در رقابت با مایکروسافت در هوش مصنوعی به پزشکان روی می آورد

به گزارش خبرنگاران گوگل در کنفرانس اخیرش برای توسعه دهندگان مدل هوش مصنوعی PaLM 2 را معرفی کرد که نسبت به اسلافش از لحاظ هر معیاری بسیار جلوتر است، در عین حال این شرکت بر حوزه هایی تاکید نمود که این مدل نو می تواند در آن به خصوص قدرتمند باشد، از جمله زبان های غیرانگلیسی، قدرت استدلال و کدنویسی.

اما نکته جالب تر این بود که گوگل در حال پیشرفت سریع در حوزه مدل های هوش مصنوعی اختصاصی صنعت های گوناگون است و این کار را با یک مدل که به طور خاص برای پزشکان ایجاد شده آغاز نموده است.

این مدل به نام Med-PaLM 2 بیشترین بازخورد انسانی و هماهنگی اش را از گروهی از پژوهشگران و کارورزان پزشکی گرفته است. در نتیجه به نخستین مدل هوش مصنوعی بدل شده است که توانسته است در آزمایش های طراحی شده شبیه به امتحان مجوز پزشکی آمریکا (USLME) نمره بالای در سطح کارشناس به دست آورد. این مدل می تواند به همه پرسش های مربوط به سلامت پاسخ دهد و طیف گسترده ای از مقالات پزشکی را خوانده است.

PaLM 2 بعلاوه آغاز به کسب توانایی های مولتی مودال - توانایی درک تصاویر و سایر رسانه ها- به همان شیوه درک کردن متن نموده است. این توانایی در خصوص Med-PaLM 2 به این معنا است که این مدل می تواند به زودی تصاویر پرتو ایکس و سایر اسکن های پزشکی بیماران را به اصطلاح بخواند و درباره آنها گزارش بنویسد- یعنی حوزه ای که در آن مدل های هوش مصنوعی در کارآزمایی های ابتدایی به کار گرفته شده اند و توانسته است گاهی از متخصصان پزشکی کارکرد بهتری داشته باشد.

در همین زمینه:

  • هوش مصنوعی از لحاظ شناسایی سل در رادیولوژی با کارکنان تعلیم دیده برابری می نماید

گوگل در ماه های أینده دسترسی به این ابزار را برای گروهی از کوچکی از کاربران فراهم خواهد نمود، با این هدف که موارد استفاده ایمن و سودمند را شناسایی کند و در نهایت MED-PaLM 2 به مطب دکترها راه یابد و شاید روزی جایگزین دکترها هم بگردد.

این ابزار هوش مصنوعی پزشکی چطور تعلیم داده شده است؟

گوگل برای اینکه مدل را به یک کارشناس در زمینه پزشکی تبدیل کند، آن را به همراه کارشناسان دیگر تعلیم داده است. فهرستی طولانی از پرسش ها و سناریوهای پزشکی به هیئتی از متخصصان بالینی از انگلیس، آمریکا و هند داده شد تا به آنها پاسخ دهند. سپس این مدل هوش مصنوعی طوری آموزش داده شد تا به شیوهای مشابه این کارشناسان به این پرسش ها پاسخ دهد.

سپس متخصصان بالینی پاسخ های این مدل را بر اساس مجموعه ای از مقادیر از جمله احتمال کم آسیب رساندن به بیمار، هماهنگی با اجماع علمی، دقت و نداشتن پیش داوری ارزیابی کردند.

یکی از مشکلاتی که باید در نظر داشت این است که یک مدل هوش مصنوعی گرچه می تواند منطق علم و پزشکی را درک کند، در درک سویه اخلاقی یا معنوی آن آنقدرها خوب نیست. تعلیم دادن بیشتر این مدل هوش مصنوعی می تواند به آن یاری کند تا هماهنگی بیشتری با ارزش های اخلاقی انسانی پیدا کند و به این ترتیب رفتارش با بیماران هم بهبود یابد.

این نخستین بار نیست که یک پلتفرم هوش مصنوعی نقش پزشک را ایفا نموده است. این دومین گونه فناوری گوگل در این زمینه است و مدل هوش مصنوعی ساخت شرکت Open AI نیز قبلا در امتحان USMLE قبول شده است. اما MED-PaLM 2 نخستین مدل هوش مصنوعی است که در این امتحان نمره بالایی در حد کارشناس به دست آورده است.

در همین زمینه:

  • قبولی ChatGBT در امتحان پزشکی: هوش مصنوعی وارد دنیای پزشکی می گردد؟

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1402 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 2137

به "گوگل در رقابت با مایکروسافت در هوش مصنوعی به پزشکان روی می آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوگل در رقابت با مایکروسافت در هوش مصنوعی به پزشکان روی می آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید