یادروز حافظ و بعضی چالش ها برای برگزاری آیین ها

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، یادروز حافظ برای بیست وسومین سال پیاپی به صورت از 18 مهرماه تا 20مهرماه به مدت سه روز و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می گردد.

یادروز حافظ و بعضی چالش ها برای برگزاری آیین ها

ایرنا: در نشست خبری برنامه های یادروز حافظ، درخواست خبرنگاران درخصوص برگزاری برنامه ای در شأن شخصیت دنیای حافظ، نمکی بود که بر زخم مدیر مرکز حافظ شناسی ریخته شد.

کاووس حسنلی در پاسخ به این مطالبه همه ساله فرهنگ وران از مدیران ملی و استانی درخواست کرد برای برگزاری بین المللی رویداد یادروز حافظ، منابع مالی مناسبی اختصاص دهند.

پیش از این درخواست اختصاص ردیف بودجه برای برگزاری یادروز حافظ و سعدی به عنوان نمادهای ادبیات ایران، از سوی بعضی نمایندگان مجلس مطرح شده بود؛ اما هنوز به نتیجه نرسیده است و همه ساله شاهد برگزاری برنامه ای از پیش معین با مهمانانی ملی هستیم.

این استاد دانشگاه در همین باره مطرح نمود: اگر حافظ شخصیتی بین المللی است و نام او در تقویم ملی کشور ثبت شده است، باید مراسمی درخور او و با حضور همه دوستدارانش از سراسر دنیا برگزار گردد که برای گردشگری فارس و شیراز نیز آورده ای فرهنگی و مالی داشته باشد؛ اما نخستین گام در این زمینه در اختیار داشتن منبع مالی مناسب است.

حسنلی گفت:مرکز حافظ شناسی یک موسسه خیریه فرهنگی است؛ نه دولتی است و نه خصوصی، همگان در این مجموعه رایگان کار می نمایند و به اتکای پشتوانه علمی اش کرسی پژوهشی و دوره پسادکترا نیز دارد؛ بنابراین نباید از این مرکز توقع تأمین هزینه ها برای برگزاری بزرگداشتی دنیای را داشت.

زمین برای ساخت پژوهشکده حافظ تأمین شده است

استاد بخش ادبیات فارسی دانشگاه شیراز با اشاره به اینکه برخورداری از پژوهشکده حافظ برای این مرکز با وجود کوشش های علمی اش همچنان در پیچ و خم های اداری مانده است، گفت: برخورداری از پژوهشکده حافظ یکی از مطالبات حافظ دوستان از مدیران استان بوده است.

او اضافه نمود: استانداری فارس در آبان ماه 97 زمینی را به این مرکز اختصاص داد که در بلوار چهل مقام و نزدیکی مقبره حافظ قرار گرفته است و پس از چندین ماه پیگیری، موانع قانونی اش به تازگی حل شده است.

مدیر مرکز حافظ شناسی با بیان اینکه هم اکنون چندین طراح برتر کشور در حال طراحی اولیه این پژوهشکده هستند، ابراز داشت: پس از این مرحله و با انتخاب طرح برتر، با کمک خیران فرهنگی کار را شروع خواهیم کرد.

حسنلی اظهار داشت: پیش از این، یک نیکوکار برای ساخت این مرکز اعلام آمادگی نموده بود؛ اما از این کار منصرف شد و امیدواریم فردی برای ساخت این مجموعه پیشقدم گردد.

وی ایجاد مکانی برای مرکز حافظ شناسی را منوط به اراده مدیران استانی دانست و گفت: استاندار فارس بر این امر تاکید نموده است و امیدواریم بتوانیم با اتکا به همین حمایت این طرح را کلنگ زنی کنیم.

حسنلی گفت: تمام فعالیت های اجرا شده برای کسب زمین و ساخت و ساز بنا که تا امروز صورت گرفته است، در قالب کتابی صد صفحه ای گردآوری شده است و دیگر مراحل را نیز مکتوب می کنیم تا زمانی که طرح به سامانی رسید رنج های ساخته شدن این بنا به عنوان پیشینه آن یادگار بماند.

دبیر علمی یادروز حافظ با اشاره به اینکه موضوع نشست علمی سال جاری حافظ و انسان اعلام شده است، پرداختن به موضوعاتی همچون شناخت مفهوم انسان در شعر حافظ، تاثیر حافظ بر انسان معاصر و حافظ از دیدگاه فلاسفه و عرفا را در قالب این عنوان برشمرد.

وی ادامه داد: در نشست علمی بیست و سومین یادروز حافظ محمدعلی نعمت اللهی مقاله ای با عنوان انسان در نگاه حافظ و ملاصدرا، علی رجایی مترجم زبان آلمانی دیوان حافظ، تاریخ خلقت مفهوم انسان و انسان بودن نزد حافظ، امیرحسین ماحوزی حافظ و روانشناسی ترس، نصرالله امامی حافظ و جامعه انسانی پیرامونش، اصغر دادبه حافظ برای انسان امروز چه حرفی دارد، علیرضا نیکویی رهیافت فلسفی به شعر حافظ و کاوه بهبهانی حافظ دیگری و دگرپذیری را صبح بیستم مهرماه در تالار مرکز اسناد و کتابخانه ملی فاس ارائه می نمایند.

حسنلی اظهار داشت: دانشنامه 11 جلدی باعنوان دو سده سخنوری در آیین افتتاحیه مراسم یادروز حافظ رونمایی خواهد شد و از برگزیده کتاب سال حافظ نیز تقدیر می گردد.

برنامه مدون ضروری است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس انتظارات فرهنگوران را از برگزاری یادروز شاعران بزرگ شیراز، بجا دانست و گفت با توجه به اینکه شیراز از دو ستاره درخشان در عرصه ادبیات دنیا برخوردار است، باید برنامه ریزی های مدونی برای برگزاری آیین گرامیداشت آنان صورت گیرد.

صابر سهرابی گفت: نمایشگاهی از آثار نگارگری رضوان کریمی، هنرمند خطاط تهرانی با موضوع حافظ در 18 مهرماه 98 در تالار حافظ برگزار می گردد؛ همچنین نمایشگاه خوشنویسی مهدی فلاح حافظ نویس برجسته کشور در گالری تاروپود 20 مهرماه برپا می گردد.

وی با اشاره به اینکه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی میهمان ویژه این مراسم است، گفت: از سفیران هفت کشور برای حضور در این مراسم دعوت شده؛ اما تاکنون حضور هیچ یک از آنان مسجل نشده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: افزون بر این از سه استاد برجسته ادبیات جلال الدین کزازی، حسین الهی قمشه ای و غلامحسین ابراهیمی دعوت شده اند که طی سه روز نشست هایی تخصصی درباره حافظ را برگزار نمایند.

20مهرماه هر سال با عنوان یادروز حافظ در تقویم ملی کشور ثبت شده است و در 30 کشور دنیا برنامه هایی به پاسداشت این شاعر بزرگ برگزار می گردد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 21 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 378

به "یادروز حافظ و بعضی چالش ها برای برگزاری آیین ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادروز حافظ و بعضی چالش ها برای برگزاری آیین ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید