15 گیاه برای تصفیه هوای خانه، آپارتمان و اداره

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، اگر می خواهید بهترین گیاهان تصفیه کننده هوا ناسا، گیاهان مورد تایید ناسا، بهترین گیاهان برای تصفیه هوای خانه و اداره از نگاه ناسا، نقش گیاهان در کاهش آلودگی هوا، بهترین گیاه تصفیه کننده هوا آشنا شوید این مطلب به شما در این زمینه یاری خواهد نمود.

15 گیاه برای تصفیه هوای خانه، آپارتمان و اداره

جهت دریافت خدمات طراحی فضای سبز باغچه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، متاسفانه آلودگی هوا در شهرهای عظیم به فضای باز خلاصه نمی گردد و در محل های بسته اداری و خانگی نیز وجود دارد. اگر می خواهید بهترین گیاهان تصفیه نماینده هوا ناسا و گیاهان مورد تایید ناسا و بهترین گیاهان برای تصفیه هوای خانه و اداره از نگاه ناسا را بشناسید و از نقش گیاهان در کاهش آلودگی هوا آگاه شوید، این مطلب را بخوانید

اواخر دهه هشتاد میلادی، ناسا و انجمن پیمانکاران فضای سبز آمریکا مطالعه ای انجام دادند تا ببینند می گردد از گیاهان خانگی برای تصفیه هوای اقامتگاه های فضایی استفاده کرد یا خیر. آن ها در این تحقیق توانستند چندین گیاه را بیابند که توانایی تصفیه ترکیبات فرّار عادی را داشتند. خوشبختانه این گیاهان می توانند هوای داخل خانه های ما را هم، که معمولاً از هوای بیرون آلوده تر است، تمیز نمایند. بعد از این مطالعه، تحقیقات دیگری نیز در ژورنال انجمن آمریکایی علوم باغبانی منتشر شده و بر این یافته ها صحه گذاشته اند. اگر می خواهید با این گیاهان آشنا شوید، بقیه متن را بخوانید .

1. آلوئه ورا

این گیاه سرزنده و آفتاب دوست را به راحتی می توان در خانه پرورش داد. آلوئه ورا فضای خانه را از مواد جانبی تمیزنماینده ها، مثل فرمالدئید و بنزِن، پاک می نماید. این برگ های سرسبز برای آشپزخانه های آفتابگیر بسیار مناسب هستند. غیر از قابلیت تصفیه هوا، ژل داخل برگ های آلوئه ورا هم مفید است و زخم ها و سوختگی ها را درمان می نماید. بیش از 6000 سال است که انسان از این گیاه استفاده می نماید؛ طبق گفته انستیتوی ملی سلامتی آمریکا، در مصر باستان این گیاه را با نام گیاه نامیرایی می شناختند. آن ها برای مسائل پوستی و درمان زخم ها و همچنین برای لینت مزاج از آن استفاده می نموده اند. امروزه، هرچند به صورت علمی آنالیز نشده، از آلوئه ورا برای درمان آفتاب سوختگی، سوختگی، خراش، و دیگر مسائل پوستی استفاده می گردد .

2. گیاه عنکبوتی

حتی اگر آدمی باشید که به گیاهان خانگی اش بی توجه است، بازهم ازبین بردن این گیاه برای تان کار سختی خواهد بود. گیاه عنکبوتی با برگ های زیادش به جنگ بنزن و فرمالدئید و مونوکسید کربن می رود. همچنین به تصفیه زایلن، که در صنعت چرم و لاستیک و چاپ مورد استفاده قرار می گیرد، یاری زیادی می نماید. نکته اشانتیون اینکه این گیاه برای حیوانات خانگی هیچ مسئله ای ایجاد نمی نماید. تکثیر گیاه عنکبوتی، که آن را به نام گیاه هواپیما نیز می شناسند، بسیار ساده است. کافی است یکی از برگ های آن را ببرید و در گلدان جدیدی بکارید. گیاه عنکبوتی بدون دردسر رشد می نماید، اما در داخل خانه و در دمای متوسط روبه کم و در خاک خشک بهتر از هرجای دیگر پرورش می یابد. نور غیرمستقیم آفتاب برای رشد این گیاه بهتر است .

3. ژربرا جامزونی

لباس هایی که از خشکشویی می گیرید، ممکن است آغشته به تری کلرواتیلن باشند؛ این گیاه با گل های خوش رنگش می تواند این ماده را تصفیه کند. همچنین می تواند بنزنی را که با جوهر وارد خانه می گردد از میان بردارد. اگر اتاق تان نور کافی دارد، یک ژربرا جامزونی به آنجا اضافه کنید. ژربراها خاک زه کشی شده را دوست دارند، بنابراین حتماً ته گلدان آن ها سوراخی تعبیه کنید. در هفته چندبار با اسپری به برگ های این گیاه آب بپاشید، و حتماً روزی حداقل شش ساعت آن را در برابر نور مستقیم خورشید قرار دهید. گل های خوش رنگ آن، اگر از گیاه جدایش کنید، تا دوهفته سرحال می ماند .

4. سانسِوِریا (گیاه ماری)

این گیاه یکی از بهترین گیاهان تصفیه نماینده فرمالدئید است. فرمالدئید در مواد تمیزنماینده، دستمال توالت، دستمال کاغذی، و محصولات بهداشت فردی استفاده می گردد. یکی از این گیاه ها را داخل دستشویی بگذارید، تا بدون نور و در هوای مرطوب آن جا حسابی رشد و آلودگی هوای آنجا را برطرف کند. شاید دل تان بخواهد که چند گلدان از این برگ های تیز را در اتاق خواب خود نیز بگذارید تا شب ها دی اکسیدکربن را جذب کند و اکسیژن بسازد (برخلاف بیشتر گیاهان که شب ها اکسیژن جذب و دی اکسیدکربن فراوری می نمایند). هم اتاقی شدن با این گیاه باعث می گردد شب ها اکسیژن بیشتری نصیب تان بگردد .

5. پُتوس طلایی

یک گیاه پرقدرت دیگر برای نابودی فرمالدئید. رشد این گیاه سریع است و اگر در گلدانی آویزان آن را بکارید، طولی نمی کشد که آبشاری طلایی از آن بیرون می ریزد. پتوس را در گاراژ قرار دهید تا دود اگزوز را، که پر از فرمالدئید است، تصفیه کند. (نکته اضافی: پتوس طلایی، که آن را به نام پیچک دیوان نیز می شناسند، حتی وقتی در تاریکی هم نگه داشته گردد سبز می ماند.) به گیاه پتوس طلایی باید نور غیرمستقیم آفتاب بخورد. به آن زیاد آب ندهید، وگرنه خیلی زود ریشه هایش فاسد می گردد .

توجه:پتوس طلایی گیاهی سمی است و بچه ها و حیوانات خانگی را باید از آن دور نگاه داشت .

6. داوودی

گل های رنگ ووارنگ داودی فقط به درد زیباکردن اتاق کار یا پذیرایی خانه نمی خورند. گل های داودی می توانند بنزن را تصفیه نمایند؛ بنزن در چسب، رنگ، پلاستیک، و مواد شوینده وجود دارد. داودی عاشق نور تند خورشید است. برای اینکه غنچه های آن زود باز شوند، باید جایی را برایش انتخاب کنید که نزدیک پنجره ای باز باشد و نور مستقیم خورشید به آن بتابد. دل تان می خواهد رنگ این گیاه را با دکور خانه تطبیق دهید؟ گل داودی معمولاً به شما اجازه این کار را می دهد. این گیاه، به جز به رنگ آبی، در انواع و اقسام رنگ ها موجود است. حواس تان باشد که موقع انتخاب این گیاه، نوع گل دار آن را بخرید، نه نوع باغی آن را، چون گل داودی باغی را باید در فضای آزاد کاشت تا خوب گل بدهد .

7. دراسینا مارگیناتا (دراسینای لبه قرمز)

لبه های سرخ دراسینا کاملاً به چشم می آیند و فضای خانه را تغییر می دهند، و بوته این گیاه می تواند تا سقف هم برسد. این گیاه برای زدودن زایلن، تری کلرواتیلن، و فرمالدئید از هوای اتاق بسیار مناسب است. ورود این مواد به خانه به وسیله لاک الکل، روغن جلا، و گازوئیل اتفاق می افتد. دراسیناها انواع و اقسام زیادی دارد. این نوع خاص دراسینا با لبه های قرمز و برگ های سبز و روبان مانندش از بقیه انواع این گیاه متمایز است. با اینکه رشد آن کند است، می تواند تا ارتفاع 4. 5متری نیز برسد. پس بهتر است که آن را در اتاقی با سقف بلند و نور ملایم قرار دهید .

8. بنجامین فیکوس (انجیر گریان)

حضور بنجامین در پذیرایی می تواند مواد آلوده نماینده ای که معمولاً همراه موکت و فرش و مبلمان خانه هست را تصفیه کند، موادی مثل فرمالدئید، بنزن، و تری کلرواتیلن. نگهداری از بنجامین ترفندهای خاص خودش را دارد، اما اگر آب و نور آن را درست تامین کنید، می توانید تا مدت ها از حضور آن لذت ببرید. بنجامین از شرایط باثبات خوشش می آید. بهترین شرایط برای این گیاه وقتی است که در معرض نور غیرمستقیم خورشید باشد. اگر دما یا میزان نور زیاد بالاوپایین گردد، این گیاه آسیب می بیند .

9. آزالیا

از جمله منابع فرمالدئید در خانه تخته سه لا و عایق های فومی است. برای اینکه جلوی آن ها را بگیرید، می توانید این بوته پرگل و زیبا را به خانه بیاورید. بهترین دما برای نگهداری آزالیا بین 15 تا 18 درجه است، بنابراین جای مناسب برای نگهداری از این گیاه زیرزمینی است که نور هم داشته باشد. اگر هوای خانه خشک است، هرچندروز یک بار، با آب پاش به آن آب بپاشید تا فضای مناسب تر و مرطوب تری برای آن به وجود بیاید. برای اینکه آفات از آن دور بمانند، برگ ها و گل های خشک شده ای را که روی خاک می افتند جمع کنید و دور بریزید. می توانید اواخر زمستان و اوایل بهار به آن کود بدهید .

10. پاپیتال

در تحقیقی معین شد که پاپیتال ذرات مدفوع پراکنده در هوا را کاهش می دهد. همچنین فرمالدئید موجود در برخی محصولات شوینده را نیز تصفیه می نماید. این گیاه محبوبیت عامی دارد و گلدان های خانگی به پرورش آن اختصاص پیدا می نماید، اما سازمان خدمات پارک ملی چندان دوستدار آن نیست. آن ها این گیاه را مهاجمی خطرناک که همه نوع زندگی گیاهی در جنگل ها و فضاهای باز را به خطر می اندازد توصیف نموده اند. خوشبختانه، این گیاه تا وقتی داخل گلدان و در خانه هست نمی تواند خطری برای دیگر گیاهان داشته باشد. پاپیتال در خاک مرطوب و با چهار ساعت نور مستقیم در هر روز به خوبی رشد می نماید

11. دراسینا درمنسیس

به یاری این دراسینا، با آلودگی های ناشی از لاک الکل و روغن جلا بجنگید. این گیاه به راحتی در محیط داخل خانه وحتی بدون نور مستقیم آفتاب رشد می نماید. برگ های نواری این گیاه شبیه خوشه ای بر بالای ساقه نازک آن است. اگر این دراسینا به ارتفاع 3.5 متری اش هم برسد زیبایی اش از این هم چشم گیرتر می گردد. دراسینا درمنسیس را با نوارهای سفید در لبه برگ های سبزش می شناسند. اگر نوک این برگ ها قهوه ای شده یا رگه هایی از قهوه ای روی برگ ها پدیدار شده، شاید به خاطر این است که آب خانه بیش ازاندازه فلورید دارد. اگر واقعاً مشکل همین بود، گیاه را با آب معدنی آبیاری کنید .

12. آگلونما

نگهداری از این گیاه بسیار راحت است. آگلونما می تواند انواع آلوده نماینده های هوا را تصفیه کند و هرچه برگ هایش زمان بیشتری را با آلودگی ها و سموم بگذارنند، بیشتر می تواند این سموم را دفع کند. حتی با نور کم هم این گیاه گل می دهد. این گیاه را راحت ترین گیاه خانگی نامیده اند، چون با نور کم و در جاهایی که دیگر گیاهان رشد نمی نمایند می توان این گیاه را نگهداری کرد. این گیاهی استوایی است، به همین خاطر هوای مرطوب را می پسندد. اگر هوا زیاد خشک باشد، نوک برگ ها قهوه ای می گردد. پس بهتر است که هرازگاهی به برگ های آن آب بپاشید .

13. نخل بامبو

این نخل کوچک در فضاهای داخلی و کم نور خوب می روید و گاهی هم گل و میوه های کوچک می دهد. در فهرست گیاهانی که می توانند بنزن و تری کلورواتیلن را تصفیه نمایند، نخل بامبو در صدر می ایستد. یکی از مکان های مناسب برای قراردادن این گیاه در کنار مبلمان خانه است، چون مبلمان خانه ممکن است فرمالدئید از خود متصاعد نمایند. نخل بامبو بومی مکزیک و آمریکای مرکزی است و فقط 1.5 تا 2 متر ارتفاع می گیرد. رطوبت و نور غیرمستقیم خورشید را می پسندد و اگر زیاد به آن آب بدهید شرایط خوبی پیدا نمی نماید. دمای مناسب برای نخل بامبو بین 18 تا 26 درجه سانتی گراد است .

14. پُتوس قلبی

اگر بچه کوچک دارید یا اهل نگهداری از حیوانات خانگی هستید، این گیاه رونده انتخاب مناسبی برای شما نیست، چون سمی است. بااین حال، به شدت مناسب برطرف هرگونه ترکیبات آلی فرّار هستند. پتوس قلبی به ویژه برای تصفیه فرمالدئیدی که نئوپان ها متصاعد می نمایند مناسب است. نگهداری از این گیاه احتیاج به کار خاصی ندارد. با آفتاب غیرمستقیم و مراقبت خیلی کم برگ های آن زیاد می گردد. شاخه های دنباله دار آن از روی گلدان به زیر می افتند. می توانید هم راهنمایی شان کنید تا از داربست و ستون و پنجره بالا بروند .

15. برگ قاشقی

سایه و هفته ای یک بار آب تمام چیزی است که این گیاه برای زنده ماندن و گل دادن به آن احتیاج دارد. در فهرست ناسا از گیاهانی که می توانند سه تا از معمول ترین ترکیبات آلی فرّار (فرمالدئید، بنزن، و تری کلرواتیلن) را بزدایند، گیاه برگ قاشقی در صدر قرار گرفته است. این گیاه می تواند تولوئن و زایلین را نیز از بین ببرد. برگ قاشقی به خاطر احتیاج کم اش به مراقبت شناخته می گردد. این گیاه سرسخت است و بی محلی ها را می بخشد، و حتی خودش به شما می گوید که چه موقع به آب احتیاج دارد. کافی است به آویختگی سر آن توجه کنید .

منبع:فردا

منبع: تسنیم
انتشار: 19 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 793

به "15 گیاه برای تصفیه هوای خانه، آپارتمان و اداره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "15 گیاه برای تصفیه هوای خانه، آپارتمان و اداره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید