آخرین شرایط اعطای تسهیلات به خانوارهای یارانه بگیر ، شرایط اختصاص تسهیلات به مشاغل چیست؟

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، به گزارش خبرنگاران، اکبر کمیجانی با بیان اینکه براساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مقرر شده است مبلغ 750 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی به خانوارهای یارانه بگیر و صاحبان کسب وکار که از ویروس کرونا دچار مشکل شده اند پرداخت شود، گفت: همان گونه که شبکه بانکی کشور همواره به منظور مساعدت اقشار مختلف جامعه در زمان وقوع حوادث قهری از جمله سیل و زلزله و … کمک لازم را کرده است، در خصوص آسیب دیدگان از ویروس کرونا نیز از تمام توان خود استفاده کرده و در این راستا از مبلغ تسهیلات یاد شده 260 هزار میلیارد ریال را به خانوارهای یارانه بگیر اختصاص داده و مابقی مبلغ معادل 490 هزار میلیارد ریال را در راستای حمایت از تولید و حفظ اشتغال، صرف اعطای تسهیلات به صاحبان کسب وکار آسیب دیده ناشی از ویروس کرونا خواهد کرد.

آخرین شرایط اعطای تسهیلات به خانوارهای یارانه بگیر ، شرایط اختصاص تسهیلات به مشاغل چیست؟

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

قائم مقام بانک مرکزی در مورد پرداخت تسهیلات به خانوارهای یارانه بگیر شرح داد: همان گونه که در مورد اعطای تسهیلات به خانوارهای یارانه بگیر اطلاع رسانی شده و به منظور عدم مراجعه سرپرستان خانوارهای یارانه بگیر به بانک ها و موسسات اعتباری، مکانیزم پرداخت تسهیلات به صورت الکترونیکی انجام شد. بر این اساس حسب مصوبات ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا، واریز تسهیلات ده میلیون ریالی به حساب سرپرستان خانوار یارانه بگیر (براساس فهرست اعلامی از سوی سازمان هدفمندسازی یارانه ها) در سه مرحله (در تاریخ های 4، 11و 18 اردیبهشت ماه 1399) انجام شد که تا کنون از تعداد 20 میلیون و 190 هزار و 973 سرپرست خانوار معرفی شده از سوی سازمان هدفمندسازی یارانه ها، تعداد 20 میلیون و 186 هزار و 643 خانوار، این تسهیلات (در مجموع به مبلغ 201.866.430 میلیون ریال) را دریافت کرده اند.

وی افزود: همچنین امکان واریز مابقی تسهیلات یاد شده نیز به دلایلی از جمله مسدودی حساب، شماره حساب اشتباه، عدم سازگاری شماره حساب با کدملی ارسالی، نامعتبر بودن اطلاعات معرفی شده و سایر خطاها میسر نشده است. طبیعی است برخی از این موارد در هفته های آینده با همکاری سازمان هدفمندسازی یارانه رفع می شود.

مقام مسئول بانک مرکزی، درباره آخرین مرحله پرداخت تسهیلات مورد اشاره گفت: این مرحله از پرداخت ها نیز به حساب سرپرستان خانوارهای باقیمانده که پیروز به ثبت نام نشده اند و بر اساس اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حال ثبت نام هستند، در تاریخ 20 خرداد ماه سال جاری واریز می شود.

ضوابط بهره مندی کسب وکارهای آسیب دیده ناشی از کرونا از تسهیلات

کمیجانی در مورد واحدهای کسب وکاری که مشمول طرح یاد شده هستند، بیان نمود: اشخاص حقیقی و حقوقی فعال دارای مجوز کسب یا تولید که در رسته های 13 گانه مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا معین شده و آن دسته از کسب وکارهایی که به تایید کارگروه مقابله با پیامدهای ناشی از شیوع ویروس کرونا می رسد و در قالب کارفرمایی و یا خویش فرمایی دارای لیست بیمه هستند، بر اساس ضوابط زیر صرفا برای یک بار مشمول دریافت تسهیلات این دستورالعمل می شوند:

- واحد کسب وکاری که در سال گذشته فعال بوده و همچنان فعال است.

- شاغلان آنها از بیمه بیکاری بهره مند نشده اند.

- واحد کسب وکاری که پس از شیوع ویروس کرونا (1 اسفند ماه 1398) 90 درصد متوسط نیروی کار سه ماهه آبان، آذر و دی سال 1398 خود را براساس اطلاعات سازمان تامین اجتماعی تعدیل نکرده یا نسبت به بازگشت و افزایش نیروی کار موجود بر اساس متوسط سه ماهه مذکور اقدام کند.

- واحد کسب وکاری که با نیروهای شاغل (بر اساس تعداد شاغلین متوسط سه ماهه آبان، آذر و دی سال 1398) قرارداد کار در سال 1399 منعقد کرده و متعهد به حفظ نیروی کار تا سرانجام سال 1399 شده است.

قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه سامانه کارا به منظور ثبت نام در طرح فوق الذکر در نظر گرفته شده است، گفت: سامانه کارا متعلق به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که تمام مراحل ثبت نام و فرآیند کاری مرتبط با این تصویب نامه، به صورت الکترونیکی در آن پیاده سازی شده و دسترسی تمام دستگاه های ذی ربط و بانک ها و موسسات اعتباری عامل در سطح ملی و استانی بر روی این سامانه ایجاد می شود؛ ثبت نام افراد مشمول در سامانه یاد شده از تاریخ 24 اردیبهشت ماه 1399شروع شده و در جریان است.

کمیجانی در مورد میزان پرداخت تسهیلات به واحدهای کسب وکار مشمول طرح یاد شده، اظهار کرد: پرداخت تسهیلات صرفا بر اساس مبلغ معین شده برای صاحبان کسب وکار توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سامانه کارا و لیست شاغلان در واحد کسب وکار و معرفی از طریق سامانه مورد اشاره به بانک ها و موسسات اعتباری عامل انجام می شود.

وی گفت: پرداخت این تسهیلات به صورت دو مرحله ای بوده که در مرحله اول 50 درصد تسهیلات متعلق به صاحبان کسب وکار پرداخت و مابقی یک ماه بعد از آن و پس از تایید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دستگاه های اجرایی ذی ربط در سامانه کارا به ازای هر شاغل دارای پرونده بیمه تامین اجتماعی انجام می شود.

به گفته کمیجانی نسبت معین شده در هر مرحله به شرح زیر است:

- برای واحدهای کسب وکار به ازای هر شاغل یکصد و بیست (120) میلیون ریال معین شده که 70 درصد این مبلغ برای پرداخت هزینه های دستمزد و 30 درصد آن برای سایر هزینه های عملیاتی مرتبط با کسب وکار است.

- برای واحدهای کسب وکار در رسته هایی که بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا تعطیل شده اند، به ازای هر شاغل یکصد و شصت (160) میلیون ریال تسهیلات معین شده که 50 درصد این مبلغ برای هزینه های دستمزد و 50 درصد آن برای سایر هزینه های عملیاتی مرتبط با کسب وکار است.

عضو هیات عامل بانک مرکزی، با بیان اینکه برای واحدهای کسب وکاری که تعداد شاغلین آنها بالای 50 نفر است، پرداخت تسهیلات به روشی متفاوت انجام می شود، شرح داد: در مورد این واحدها بر اساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا؛ تسهیلات با تعهد بازپرداخت، در اختیار صاحب کسب وکار قرار گیرد ولیکن سهم شاغلین با اخذ موافقت از کارفرما در زمان انعقاد قرارداد، نزد بانک/موسسه عامل مسدود و بر اساس فهرست اعلامی کارفرما و شماره حساب شاغلین که احراز اشتغالشان به تایید سازمان تامین اجتماعی رسیده و در سامانه کارا درج شده است، در وجه آنها پرداخت می شود.

کمیجانی درباره شرایط تسهیلات موضوع طرح مورد اشاره گفت: نوع عقد، مرابحه عام و نرخ سود 12 درصد است. علاوه بر این، مدت بازپرداخت اقساط تسهیلات 24 ماه و شروع اقساط از ابتدای مهرماه سال 1399 است. (سود دوره تنفس از زمان پرداخت تسهیلات تا ابتدای مهر ماه محاسبه و به مبلغ بازپرداخت اقساط اضافه می شود).

این مقام مسئول درباره ارائه راهکارهایی برای جلوگیری از تخلفات احتمالی از سوی واحدهای کسب وکار کمتر از 50 نفر نیروی کار، بیان نمود: البته واحدهای کسب وکار آسیب دیده، قطعا افرادی هستند که به تعهدات خود عمل می کنند، چراکه می دانند تسهیلات پرداختی از محل سپرده های مردم نزد شبکه بانکی کشور است؛ ولیکن آن تعداد از واحدهای کسب وکار معدودی که ممکن است نسبت به بازپرداخت تسهیلات در موعد مقرر اقدام نکنند و یا با تشخیص و اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یا دستگاه بخشی مربوطه، منابع دریافتی را در غیر مصادیق معین شده هزینه کنند، به مدت دو سال از دریافت هرگونه خدمات بانکی (تسهیلات، ضمانت نامه، اعتبارات اسنادی و …) محروم شده و موظف به پرداخت وجه التزام به نرخ 24 درصد (شامل 18 درصد نرخ مصوب شورای پول و اعتبار و 6 درصد جریمه)، خواهند شد.

وی یادآور شد: همچنین واحدهای مورد اشاره، در صورت کاهش نیروی کار (با ماخذ 31 اردیبهشت 99) تا سرانجام سال 1399 به میزان پایین تر از 90 درصد متوسط نفراتِ سه ماهه آبان، آذر و دی سال 1398، موظف به پرداخت وجه التزام به نرخ 24 درصد (شامل 18 درصد نرخ مصوب شورای پول و اعتبار و 6 درصد جریمه)، از زمان کاهش نیروی کار خود هستند.

همچنین قائم مقام بانک مرکزی شرحاتی را درباره وثایق مربوط به تسهیلات موضوع طرح مورد اشاره ارائه کرد که این شرحات در قالب جدول به شرح زیر است:

منبع: روابط عمومی بانک مرکزی

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 12 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 938

به "آخرین شرایط اعطای تسهیلات به خانوارهای یارانه بگیر ، شرایط اختصاص تسهیلات به مشاغل چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط اعطای تسهیلات به خانوارهای یارانه بگیر ، شرایط اختصاص تسهیلات به مشاغل چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید