آشنایی با انواع رابیتس برای گچ کاری داخلی و خارجی

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، آهن نبشی یا توفال فلزی (Metal Lath) یک تور مشبک و فلزی است که به صورت گسترده برای گچ کاری در داخل ساختمان یا گچ بری دیوارهای بیرونی به عنوان یک پایه استفاده می شوند.

آشنایی با انواع رابیتس برای گچ کاری داخلی و خارجی

با همراهی تور عمان از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

به گزارش خبرنگاران، بنابر اعلام آهن تخفیف، در این متن که توسط وب سایت آهن تخفیف تهیه شده است قصد داریم در خصوص انواع رابیتس ها و ویژگی های آن ها صحبت کنیم.

توفال ها (Lath) در انواع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. این پایه ها که بیشتر با نام رابیتس یا راویز شناخته می شوند، در حقیقت پایه ای برای گچ کاری هستند.

رابیتس کاربردهای بسیاری دارد و همان طور که در تصویر نیز نشان داده شده است، از آن ها می توان برای تقویت سقف ها و دیوارهای بتنی در حال ریزش نیز استفاده کرد. هر چند، رابیتس به تنهایی قادر به فراهم کردن مقاومت کافی برای نگه داشتن دیوار نیست و باید از متریالی اضافی برای تقویت آن استفاده کرد.

انواع رابیتس ها

بسته به سن بنا، از ترکیبات مختلفی می توان برای رابیتس کاری بخش های مختلف استفاده کرد که البته این کار نیز باید با نهایت دقت انجام گردد زیرا ترک روی سقف یا دیوار می تواند به بخش های اصلی توفال های فلزی نزدیک گردد؛ خصوصا اگر توفال ها به صورت ایمن در جای خود نصب نشده باشند.

در کتاب مهارت های گچ کاری که توسط فان دن برندن و توماس هارتسل نوشته شده، توفال های فلزی برای سیستم های گچ کاری به چهار گروه با مشخصه های متفاوت و برای کاربردهای مختلف تقسیم شده اند.

1. Expanded Metal Lath

توری حصاری فلزی شبکه ای با الگوی الماسی شکل که از برش ورقه های فلزی و کشیدن آن ها برای رسیدن به الگوی الماسی فراوری شده اند.

رابیتس های الماسی مدرن در انواع مختلفی از فلزها همچون گالوانیزه شده، فلز ضدزنگ، با برش ASTM 653 و ... به فروش می رسند و اشکال از پیش معین شده متفاوتی دارند، از جمله:

· توفال شبکه ای تخت و الماسی

· نسخه متفاوتی از توفال های شبکه ای تخت به نام Self-Furred که برای نماکاری بیرونی و به عنوان گچ کاری بر روی دیوارهای سنگ تراشی شده مورد استفاده قرار می گیرند

· توفال شبکه ای تخت دیمپل

· مدل شبکه ای V-Grooved

· ورق های گالوانیزه

ویژگی مشترک این گروه از رابیتس ها، فراوری آن ها با سوراخ کردن ورقه های فلزی و سپس کشیدن این سوراخ ها تا لبه های ورقه است.

2. Expanded Rib Lath

مشابه رابیتس های شبکه ای الماسی ولی با دنده های طولی که کشش بالاتری دارند.

از این نوع آهن های نبشی برای نصب سنگ و کاشی روی دیوارها یا گچ کاری روی سقف های داخلی ساتفاده می گردد.

3. Wire Lath

گروه دیگری که در آن، فلز توری به صورت بافته شده است. از این مدل با نام chicken wire هم یاد می گردد.

این گروه از رابیتس ها با ابعاد و اندازه های متفاوتی فراوری می شوند که بسته به مقاومت و میزان کششی که دارند، می توان از آن ها در بخش های داخلی یا خارجی ساختمان ها استفاده کرد.

4. Sheet Lath

رابیتس های ورقه ای. این مدل پیش تر محبوبیت زیادی داشتند و حتی از آن ها در پروژه های مالی نیز استفاده می شد:

Spray Lath

در کنار چهار گروه اصلی، بد نیست به گروه دیگری از توفال های فلزی به نام Spray Lath نیز اشاره کنیم. این محصولات بیشتر در قاره آمریکا به کار گرفته می شوند. این سیستم به صورت اسپری و روی سطح توفال هایی پیاده می گردد که هدف نهایی، افزایش ضخامت گچ باشد.

از رابیتس های ورقه ای که البته سوراخ هم شده، به عنوان پایه ای برای گچ کاری بیرونی استفاده می گردد. اگر آب به پشت گچ و سیمان بیرونی نفوذ کند و شما در منطقه ای سردسیر باشید، آب یخ زده و سبب آسیب دیدن رابیتس می گردد. این اتفاق، چندین مرحله کلی دارد:

1. گچ و سیمان هم چنان در جای خود باقی می مانند، اما محکم نیستند. در این حالت، معمولا گچ با فشار دادن، حرکت می نماید؛

2. سپس نوبت به خورد شدن گچ و از بین رفتن رنگ می رسد؛

3. گچ حالت برآمده پیدا می نماید؛

4. بخش هایی از گچ از دیوار جدا شده و می ریزد. این اتفاق ضریب نفوذ به سطح های زیرین را نیز افزایش می دهد.

علی رغم پتانسیل بالای استفاده از رابیتس ها برای بخش بیرونی، اگر مراحل کار به درستی انجام نگیرد، شاهد نشت آب و آسیب شدید به گچ کاری های بیرونی خواهیم بود. نمونه این حالت در تصویر بالا نشان داده شده است.

در کتاب مهارت های گچ کاری، نکاتی برای جلوگیری از این اتفاقات بیان شده که استفاده مفاصل کنترلی، به کارگیری توفال های فلزی سنگین تر با شبکه های بزرگتر و استفاده از ورقه های ضد آب، از مهم ترین آن ها هستند.

مورد دیگری که احتمالا برای شما جالب باشد، ایمنی بالاتر گچ کاری روی پایه های فلزی در مقایسه با پایه های چوبی است. هرچند، اگر این کار نیز به درستی انجام نگردد، هزینه های جبران ناپذیری به همراه خواهد دشت.

در بعضی موارد، ما حتی می توانیم زنگ زدی آهن نبشی مورد استفاده در نزدیکی چراغ را ببینیم! سست شدن گچ سقف، خطرناک است و در صورت جدا شدن، می تواند به افراد مشغول در ساختمان نیز آسیب بزند.

در خاتمه توصیه می کنیم برای آشنایی بیشتر با انواع رابیتس و کاربردهای آن به وب سایت آهن تخفیف مراجعه کنید.

آهن تخفیف فعالیت در زمینه فروش آهن را ازسال 1385 شروع نموده و برای ارئه خدمات به روزتر و شفاف تر، امکان سفارش آنلاین و خرید اینترنتی کلیه محصولات مرتبط در این صنعت را در وب سایت ahantakhfif.com فراهم نموده است.

خاتمهی رپرتاژ آگهی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 565

به "آشنایی با انواع رابیتس برای گچ کاری داخلی و خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با انواع رابیتس برای گچ کاری داخلی و خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید