احتمال افزایش 2.5 تا 3 برابری قیمت شیر خشک نوزاد

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، رئیس انجمن تولیدکنندگان شیر خشک نوزاد خاطر نشان کرد: هزینه ترخیص مواد اولیه نسبت به گذشته حدود 7 برابر بیشتر شده است و این مسئله 50 درصد در قیمت تمام شده محصول تاثیر می گذارد و تولیدکنندگان را زیان ده می کند.

احتمال افزایش 2.5 تا 3 برابری قیمت شیر خشک نوزاد

به گزارش ایلنا، هانی تحویل زاده با اشاره به نگرانی تولیدکنندگان از حذف کامل ارز دولتی به واردات برخی مواد اولیه تولید شیر خشک نوزاد، گفت: حذف ارز دولتی برای واردات مواد اولیه شیر خشک، افزایش 2.5 تا 3 برابری قیمت این محصول را به همراه خواهد آورد و از سوی دیگر نیاز به نقدینگی واحد های تولیدی را چند برابر خواهد کرد.

وی با بیان اینکه نقدینگی واحد های تولیدی باید از منبعی جبران شود٬ شرح داد: بانک ها باید فراتر از قوانین سال های گذشته در تامین نقدینگی واحد های تولیدی اقدام کنند تا تولیدکنندگان بتوانند مواد اولیه مورد نیازشان را فراهم کنند، اگر چنین برنامه های در نظر گرفته نشود مواد اولیه واحد های تولیدی یک سوم و یک چهارم خواهد شد و در نتیجه تولید واحد های تولیدی کاهش و بازار با چالش های جدی روبرو خواهد شد.

این فعال اقتصادی با اشاره به تغییر مبنای محاسبه حقوق گمرکی صنایع از ارز دولتی به ارز نیمایی٬ گفت: سازمان غذا و دارو برای تامین مواد اولیه تولیدکنندگان شیر خشک به برخی واحد های تولیدی ارز دولتی پرداخت می کند، اما از سوی دیگر ترخیص مواد اولیه از گمرک با ارز نیمایی محاسبه می شود و این پرداخت خارج از توان تولیدکنندگان است و به آن ها فشار مضاعف وارد می کند.

وی هزینه خرید مواد اولیه و ترخیص آن از گمرک را یکی دانست و اضافه نمود: هزینه ترخیص مواد اولیه نسبت به گذشته حدود 7 برابر بیشتر شده است و این مسئله 50 درصد در قیمت تمام شده محصول تاثیر می گذارد و تولیدکنندگان را زیان ده می کند. گمرک یکی از شرکت های عضو انجمن را مشمول ماده 7 کرده است به این معنا که دیگر شرکت نمی تواند با ضمانت کالا ها را ترخیص کند و یا اجازه ترخیص مواد اولیه را به آن ها نمی دهد از این رو لازم است که مجلس هر چه زودتر در زمینه حقوق گمرکی تعیین تکلیف کند.

تحویل زاده تاکید کرد: مقرر شد که مبنای اقتصادیات بر ارزش اضافه نموده نیمایی شود، اما از سوی دیگر این اقتصادیات از 9 درصد به 1 درصد تغییر کند و اینگونه رقم اقتصادیات بر ارزش اضافه نموده همان رقم سال گذشته می شد و هزینه جدیدی به تولیدکنندگان تحمیل نمی شد. همچنین حقوق گمرکی از 4 درصد به 1 درصد برسد که هنوز تصویب این مهم از سوی مجلس انجام نشده و تولیدکنندگان 9 ماه است که منتظر تصویب این قانون هستند.

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیر خشک نوزاد با بیان اینکه 85 درصد مواد اولیه تولید شیر خشک وارداتی است٬ گفت: در حال حاضر هیچ کشوری در تولید مواد اولیه شیر خشک خودکفا نیست روغن مورد نیاز در تولید این محصول از آسیای شرقی تامین و سایر ویتامین های موجود در این محصول از کشور های مختلف تامین می شود. در داخل کشور 15 درصد مواد اولیه یعنی شیر خشک بدون چربی تولید می شود و ما برای تامین سایر مواد تولید خشک ناچار به واردات هستیم.

منبع: فرارو
انتشار: 7 آبان 1401 بروزرسانی: 7 آبان 1401 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 2052

به "احتمال افزایش 2.5 تا 3 برابری قیمت شیر خشک نوزاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال افزایش 2.5 تا 3 برابری قیمت شیر خشک نوزاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید