تور بلغارستان ارزان: این وسیله ها را تنها در بلغارستان می توانید پیدا کنید!

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، سوغاتی های مخصوص بلغارستان | Special Bulgarian souvenirs

این یک اصل است که به هر حال هر کشوری در خود سوغاتی های مخصوص به خود را دارد که در دیگر جاهای جهان یا نمی توان آن ها را پیدا کرد و یا اگر هم پیدا بشود، نسخه ضعیف تر آن وسیله و یا حتی خوراکی است. از آن جایی هم که کشور بلغارستان مقصد سفرهای تفریحی و خارجی این روزهای بسیاری از کسانی است که می خواهند از تعطیلات فصل تابستان خود نهایت استفاده را ببرند می باشد، شناخت سوغاتی های مخصوص بلغارستان که تنها در این کشور و شهرهایش می توانید آن ها را پیدا نموده و خریداری نمایید، می تواند برای هر کسی بسیار مفید و جالب باشد. در ادامه با ما در خبرنگاران همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، سوغاتی های مخصوص که در تور بلغارستان می توانید خریداری کنید را بشناسید.

تور بلغارستان ارزان: این وسیله ها را تنها در بلغارستان می توانید پیدا کنید!

با ما سفر کنید و با تور بلغارستان ارزان از معماری شگفت انگیز اروپایی دیدن کنید و شهر زیبای صوفیه را ببینید.

انواع سوغاتی های مخصوص کشور بلغارستان

  • چاشکوپک | Chushkopek

یکی از وسایلی که تنها در خانه یک بلغارستانی می توانید آن را پیدا نمایید، چاشکوپک است. چاشکوپک وسیله ای است که در واقع در آن فلفل را می پزند و پس از آن یا مصرف کرده و یا کنسرو خانگی می کنند! البته شاید شما فکر کنید که اصلا برای چه همچین وسیله ای به وجود آمده و وجودش چقدر مهم بوده است؟ البته زمانی که مقدار و اَشکال استفاده از فلفل را در بلغارستان بدانید، سوالتان کاملا برطرف خواهد شود! فلفل مخصوا له و پخته شده آن در بیشتر غذاهای بلغارستانی وجود دارد. به هر حال، مردم بلغارستان به چاشکوپک بسیار اهمیت می دهند و گواه این اهمیت این است که مردم این کشور در نظر سنجی که برای برگزیدن اختراع برتر قرن 21 برگزار گردید، چاشکوپک را انتخاب اول خود به جای حتی گوشی های هوشمند دانستند.

مورد استفاده اصلی چاشکوپک این است که در فصل فلفل، آن ها را در این وسیله می پزند و در نهایت همانطور که گفتیم یا مصرف می کنند و یا آن را برای فصل های دیگر ذخیره می کنند. چاشکوپک را به عنوان یکی از سوغاتی های مخصوص بلغارستان باید بشناسید. اگر می خواهید تا از این وسیله در خانه های خود بهره ببرید و یا برای دوستان و عزیزان خود به عنوان سوغاتی بیاورید، باید این وسیله را در داخل کشور بلغارستان تهیه کنید.

  • عروسک مارتنتسا | Martenitsa

مارتنتسا یکی از ساده ترین وسیله هایی است که هم سوغاتی محسوب می شود و هم مردم بلغارستان در مراسم خاصی از آن استفاده می کنند. با این حال به هر شکل و صورتی، مارتنتسا را باید به عنوان یکی از سوغاتی های مخصوص بلغارستان بدانید زیرا این وسیله گویا تنها در این کشور یافت می شود. مارتنتسا در واقع از عروسک های قرمز و سفید (2 عروسک و بیشتر) که به یکدیگر دوخته می شوند، ساخته می شود. این وسیله که یکی از شاخصه های فرهنگی بلغارستان هم هست، معمولا در عید و آستانه فصل بهار مورد استفاده مرم قرار می گیرد.

جالب است بدانید که مردم بلغارستان مارتنتسا را نمی خرند بلکه، مال خودشان را به یکدیگر هدیه می دهند و با این کار فصل بهار را به یکدیگر تبریک می گویند و فرار سیدن آن را بهاین وسیله جشن می گیرند. اگر در فصل بهار و یا در آستانه این فصل به بلغارستان سفر کردید، می توانید تا دلتان بخواهد از این عروسک های بامزه و سنتی بخرید و به دوستانتان هدیه دهید. بلغاری ها می گویند که هر یک عدد عروسک مارتنتسا، یکی از آرزوهای شما را برآورده می نماید!

  • روغن گل رز | Rose oil

هر جای جهان که روغن گل سرخ دارد، مطمئن باشید که کیفیت روغن گل رزی که در بلغارستان فراوری می شود را ندارند! در واقع این روغن نه تنها کالایی منحصر به فرد و مخصوص برای این کشور است بلکه، یکی از سوغاتی های مخصوص بلغارستان هم نیز به شمار میرود. باید این را بدانید که این روغن که امروزه به عنوان یکی از محصولات صادراتی بسیار مهم در این کشور است را باید کمی گران بخرید ولی در عوض، یکی از برترین سوغاتی ها و کالاهایی را که در بلغارستان وجود داشته است را تهیه کرده اید! در بلغارستان سالانه نزدیک به 1.5 تن روغن گل سرخ فراوری می شود که این به آن معنا است که خیلی بیشتر از نیمی از روغن گل سرخ جهان در این کشور فراوری می شود. برای کشور بلغارستان هر سی سی از این روغن، پول زیادی را وارد اقتصادش می نماید. در بیشتر فروشگاه ها و مغازه های فروش لوازم بهداشتی و آرایشی شهرهای مختلف بلغارستان می توانید که این روغن را با کیفیت فراوان پیدا کنید و برای خود و یا عزیزانتان تهیه فرمایید.

عمده خریداران این روغن، شرکت های معروف لوازم بهداشتی و آرایشی و بعلاوه فراوری کننده عطر در فرانسه و کشورهای اروپایی می باشند. البته تنها مورد مصرف این روغن در استفاده از عطرها نیست بلکه یکی از اثرات خوبی که این روغن خوشبو دارد، درمان لکه های پوستی و انواع جوش ها و جای آن ها و البته آکنه های پوستی است. جالب است بدانید که برای درست کردن هر 1 کیلو از این روغن گران بها از 3500 کیلو گلبرگ گل محمدی تازه استفاده می کنند!

وارنا WEATHER

  • لباس های محلی | Local costumes

البته لباس های سنتی هر کشوری تنها خاص خودش است و بدون سک تنها در آن کشور می توان آن را پیدا کرد اما لباس های سنتی و محلی در این کشور یکی از سوغاتی های مخصوص بلغارستان است که اگر دوست داشتید می توانید در سفرتان به این کشور و شهرهای مختلفش، تهیه نمایید. مثلا با تور وارنا خبرنگاران به این کشور سفر کنید و از بازارهای سنتی این شهر بازدید کنید و یکی از مهم ترین سوغاتی های این کشور که برای خودِ مردم بلغارستان از اهمیت بسیاری برخوردار است را برای خود و یا عزیزانتان تهیه نمایید. شاید باورتان نشود اما کسانی که برای چندمین بار به این کشور و شهرهای معروفش همانند وارنا و صوفیه سفر می کنند، به منطقه ها روستایی این کشور تنها برای خرید این لباس های خاص و زیبا سفر می کنند.

البته همواره این پوشاک های سنتی به لباس های محلی ختم نمی شوند بلکه می توان دیگر انواع پوشاک همانند جوراب های پشمی و محصولات چرمی را نیز خریداری نمایید. به طور مثال همین جوراب های سنتی دست باف در بازارهای مختلف در بلغارستان آن هم در تنوع بسیار زیادی از طرح ها و رنگ های گوناگون به فروش می رسد و لازم نیست که برای خریداری آن ها به روستاهای این کشور بروید.

  • سس لایونیتسا | Ljutenica

مورد بعدی که از میان سوغاتی های مخصوص بلغارستان می خواهیم به شما معرفی کنیم یک سس فلفل و گوجه فرنگی به نام لایونتسا است! در دستور تهیه این سس محلی و معروف آمده است که از ادویه فراوان و مخصوص، سیر و گوجه فرنگی درست می شود. این سس بسیار خوشمزه را در بیشتر فروشگاه های زنجیره ای و حتی مغازه های محلی در بلغارستان می توانید پیدا کرده و خریداری نمایید. سس لایونیتسا را معمولا به همراه کباب های ذغالی و تنوری و نان های مختلف میل می کنند. ریشه ساخت این سس به یونانی ها و صربستانی ها باز می شود اما به نظر در حال حاض این اصلا مسئله مهمی نیست زیرا امروزه برترین نوع از این سس را در جای جای بلغارستان می توانید پیدا کرده و میل کنید.

این سس دستور تهیه دیگری هم دارد که با نوع اولش کمی متفاوت تر است. نمک، شکر، هویج، فلفل قرمز، روغن گیاهی (مارگارین)، گوجه فرنگی و سیر فراوان شکل دیگری از این سس است که معمولا به همراه غذاهای کبابی و گیاهی همانند بادمجان کبابی میل می شود. به این سس در گویش محلی های این کشور، لونتیکا و یا لوسینتکا نیز می گویند. می گویند که به طور میانه هر بلغارستانی در طول عمر خود، نزدیک به 14 کیلو از این سس را میل می نماید!

  • ماسک کوکر | Kukers Mask

با این که این ماسک یکی از لوازم سنتی در بلغارستان است که برای جشنی خاص مورد استفاده قرار می گیرد اما، ماسک کوکری که یک جشن زمستانی در بلغارستان است به وسیله گردشگران خریداری می شود و در حال حاضر هم به عنوان یکی از سوغاتی های مخصوص بلغارستان هدیه داده می شود. اگر دوست دارید تا این ماسک را بخرید و قصد سفر به بلغارستان را هم دارید، پیشنهاد می کنیم که از اوائل دی ماه تا اواسط اسفند ماه به این کشور سفر کنید. فلسفه ماسک های ترسناک کوکر در بلغارستان این است که هر شخصی که در این جشن ها شرکت می نماید باید یکی از این ماسک های ترسناک را تهیه کند و ظاهری ترسناک برای خودش دست و پا کند. جالب است بدانید که بلغارستانی ها معتقدند که هر کسی که در آستانه بهار این لباس ها را بپوشد و از ماسک های کوکر استفاده نماید، شیاطین و اشباح بد از او دور خواهد شد و در نتیجه زمانی که بهار فرا برسد، آن ها کاملا از دست این نیروهای بد در امان هستند.

با این که این جشن قدیمی است اما مردم بلغارستان سعی در حفظ آن دارند. درباره تهیه این ماسک ها باید بگوییم که مردم محلی در بلغارستان معمولا این ماسک ها را از پدران خود به ارث می برند و یا خودشان آن را درست می کنند اما با این حال مغازه های زیادی وجود در سراسر این کشور وجود دارند که می توانید از آن ها این ماسک های خاص را خریداری نمایید.

  • پنیرهای مخصوص بلغارستان | Bulgarian Cheeses

بدون شک یکی از برترین سوغاتی هایی که از بلغارستان می توانید بیاورید، پنیرهای مخوصوص بلغارستان هستند که در هیچ کجای دیگر جهان نمی توانید از این پنیرها را با همین طعم و کیفیت به جز خود این کشور پیدا نمایید. از این رو این پنیرها هم در زمره سوغاتی های مخصوص بلغارستان به حساب می آورند. این پنیرهای سفید فراوری بلغارستان را در آب نمک و گاهی هم وکیوم کامل بدون هیچ آب و هوایی در داخلش نگه داری می کنند و به فروش می رسانند. این پنیرها را همانند دیگر پنیرها از شیر گوسفند و گاو تهیه می کنند.

می گویند که حتی پنیر فتا که ما ایرانی ها از آن به عنوان پنیر صبحانه استفاده می نماییم نیز یکی از پنیرهای سنتی و مخصوص کشور بلغارستان است. اگر به این فکر می کنید که چگونه می توان این پنیرها را با خود به عنوان سوغاتی بیاورید باید بگوییم که از آن که این پنیرها کاملا در نمک به عمل می آیند، می توان آن ها را در شرایط مناسب و دمای تعیین برای مدت زمان زیادی نگه داشت. پنیرهای بلغاری علاوه بر طعم فوق العاده خود این ویژگی را هم دارند که هیچگونه مواد شیمیایی و نگه دارنده ای در خود ندارند و کاملا طبیعی هستند. پنیرهای بلغاری 4 نوع مختلف دارند که پیشنهاد می کنیم قبل از خریدشان مقداری از آن ها را تست کنید. ضمناً یادتان باشد که اگر خواتید از این پنیرها با خودتان بیاورید حتما آن ها را به خوبی بسته بنید کنید و در چمدان هایتان که در قسمت بار وارد می شوند، بگذارید.

  • ادویه های شارنا سول | Sharena sol

یکی از محبوب ترین ادویه های موجود در بلغارستان، ادویه های چند رنگ و مخلوط در هم شارنا سول است. این ادویه ها نه تنها در بین مردم بلغارستان بسیار محبوب است بلکه یکی از سوغاتی های مخصوص بلغارستان آن هماز نوع خاص و ویژه اش است. این ادویه ها که وظیفه بخشیدن طعمی خاص به غذاهای بلغارستانی را دارند، در منزل هر بلغارستانی موجود است و دادنش به دیگران به عنوان هدیه و یا سوغات از طرف خود مردم بلغارستان، از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است. از آن جایی که این ادویه بسیار معروف و محبوب است، شما در سفر به هر کجای بلغارستان می توانید تا از این ادویه در بسته بندی های مختلف خریداری نمایید و به عنوان سوغاتی به دوستان و عزیزان خود هدیه دهید.

منبع: الی گشت
انتشار: 21 اسفند 1400 بروزرسانی: 21 اسفند 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1880

به "تور بلغارستان ارزان: این وسیله ها را تنها در بلغارستان می توانید پیدا کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور بلغارستان ارزان: این وسیله ها را تنها در بلغارستان می توانید پیدا کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید