افزایش سالانه 200 هزار نفر به جمعیت تهران

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، استاندار تهران بر ضرورت رصد جمعیت استان در برش های زمانی مختلف با رویکرد آینده پژوهانه تاکید نمود.

افزایش سالانه 200 هزار نفر به جمعیت تهران

به گزارش ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی در جلسه شورای راهبردی جمعیت مشترک با وبینار تغییرات جمعیت ایران و دنیا با اشاره به نقش مهم جمعیت در امر سیاستگذاری و آینده نگری گفت: رصد کردن جمعیت در برش های زمانی مختلف نقش مهمی در سیاستگذاری بر مبنای رویکرد آینده پژوهانه دارد.

وی اضافه نمود: استان تهران با پیچیدگی و مسائل خاصی روبرو است، از یک طرف به درجه ای از توسعه یافتگی دست یافتیم؛ از سوی دیگر امید به زندگی و نرخ باروری در استان تهران پایین است. سالانه 200 هزار نفر به جمعیت استان اضافه می گردد که این امر در نتیجه مهاجرت به استان است؛ همچنانکه طبق سرشماری سال 95 جمعیت استان 13 میلیون و 200 هزار نفر بوده و پیش بینی این است که جمعیت استان در سال 1400 به بیش از 14 میلیون نفر می رسد.

بندپی ادامه داد: پراکندگی جمعیت در استان تهران نیز بسیار زیاد است و جمعیت بعضی شهرستان های استان معادل جمعیت یک استان است و پراکندگی جمعیت نامعقول است؛ چنانچه تراکم جمعیت در کشور 50 نفر در کیلومترمربع، در استان تهران 990 نفر و در شهرستان بهارستان 10 هزار نفر در کیلومترمربع می باشد.

وی تاکید نمود: پنجره جمعیتی استان به این صورت است که میانگین جمعیت صفر تا 14 سال در کشور 24 درصد و تهران 20.3 درصد، جمعیت فعال در کشور 69.9 درصد و در تهران 72.3 درصد می باشد. میانگین جمعیت بالای 65 سال در کشور 6.1 درصد و در تهران 7.4 درصد می باشد، این در حالی است که امید به زندگی زنان در کشور 74.38 سال و در تهران 72 سال و امید به زندگی در میان مردان در کشور 71.7 سال و در تهران 70 سال می باشد. کمبود زیرساخت های بهداشتی در استان تهران مشهود است، در این زمینه در کشور به ازای هر یکهزار نفر یک خانه بهداشت و در استان تهران به ازای هر 2200 نفر می باشد؛ میزان مراکز بهداشتی شهری در کشور به ازای هر 11 هزار نفر و در تهران به ازای هر 25 هزار نفر و مراکز بهداشتی روستایی به ازای هر 50 هزار نفر یک مرکز است.

استاندار تهران توضیح داد: با توجه به این کمبود ها یکی از راهبرد های مهمی که در شورای برنامه ریزی استان مصوب شده این است که هیچ یک از منابع اقتصادی استان در زمینه تملک به سمت احداث بیمارستان و تجهیزات لوکس نرود؛ بلکه در زمینه زیرساخت های سلامت هزینه گردد تا زمینه افزایش امید به زندگی و تغییر نگرش جمعیتی فراهم گردد. در زمینه بارورسازی زوج های نابارور بیمه ها بایستی پوشش بیمه ای گسترده داشته باشند.

محسنی بندپی با اشاره به لزوم پویایی سند جمعیتی استان ادامه داد: بایستی برنامه خاصی را برای استان تهران با پیچیدگی های خاص طراحی کنیم تا شرایطی فراهم گردد تا شاخص های امید به زندگی در استان ارتقاء یابد. در زمینه کاهش طلاق نیز بایستی آموزش های پیش، حین و بعد ازدواج ارتقاء یابد تا ظرفیت نقدپذیری و تاب آوری افراد بالاتر برود. جمعیت جوان کشور جمعیت بانشاط و مولدی هستند که باید برنامه ریزی درستی برای آن ها انجام داد تا ارزش اضافه نموده خوبی برای کشور فراهم نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1550

به "افزایش سالانه 200 هزار نفر به جمعیت تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش سالانه 200 هزار نفر به جمعیت تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید