بازار مسکن در نیمه دوم سال افت می نماید

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، یک کارشناس بازار مسکن گفت: به لحاظ حجم معاملات مسکن احتمالا در نیمه دوم سال شیب صعودی که در شهریورماه شاهدش بودیم دچار افت می گردد و به علت نبود ظرفیت لازم در طرف تقاضا نرخ رشد قیمت هم کمتر از تورم عمومی خواهد بود.

بازار مسکن در نیمه دوم سال افت می نماید

سید محمد مرتضوی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: رونق نسبی بازار مسکن در شهریورماه از چند عامل نشأت گرفته بود. اولین علت به پیک جابه جایی در شهریورماه مربوط می گردد که همه ساله وجود دارد. در ماه های آینده چنین حجمی از جابه جایی نخواهیم داشت و معاملات در این بخش کاهش می یابد.

وی اضافه نمود: مساله دیگر به تورم عمومی مربوط می گردد. به هر حال مردم در جامعه به عینه شاهد رشد همه کالاها از مواد غذایی گرفته تا پوشاک، لوازم خانگی و غیره هستند. این تورم نگران نماینده است و ترس از افزایش قیمت باعث شد کسانی که تصمیم به خرید خانه داشتند این تصمیم را عملی نمایند.

مردم اعتماد چندانی به طرحهای مسکن دولتی ندارند

عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان با بیان اینکه بعلاوه تجربه شکست طرحهای مسکن دولتی در اقدام برای خرید مسکن در شهریورماه موثر بوده است گفت: بی اعتمادی مردم به پروژه هایی که جنبه حمایتی دارد مثل مسکن مهر و طرح اقدام ملی که طرحهای شکست خورده ای هستند باعث شد تا به توفیق طرح جهش فراوری و تامین مسکن هم چندان امیدوار نباشند. به همین علت بخشی از مردم با منابع فعلی در اختیار خود اقدام به خرید مسکن کردند.

مرتضوی ادامه داد: متقاضیان مسکن نمی توانند به راحتی باور نمایند که دولت قادر باشد سالیانه یک میلیون واحد مسکونی احداث کند. البته گفته شده که قرار است واحدها به وسیله بسترهای قانونی و حمایتی مثل صندوق ملی مسکن ساخته گردد که امیدواریم شکل اجرایی به خود بگیرد.

وام یک میلیاردی مسکن با شکست روبرو می گردد

وی درباره مقدار اثرگذاری وامهای مسکن که به تازگی مصوب شده است گفت: وام یک میلیارد تومانی مسکن جوانان به علت مدت 15 ساله سپرده گذاری در صندوق آن هیچ نوع استقبالی را در پی نداشت و به شکست منجر می گردد اما تسهیلات 480 میلیون تومانی ساخت یا خرید می تواند موثر باشد. درخصوص مسکن جوانان، تجربه ثابت نموده در بازه زمانی 15 ساله کلیه کالاها در ایران می تواند چند بار دچار تلاطم و جهش قیمت گردد و نمی توان بعد از 15 سال با یک میلیارد تومان اقدام موثری انجام داد.

این کارشناس بازار مسکن تاکید نمود: وام ساخت مسکن که تا سقف 480 میلیون تومان و قابل انتقال به خریدار است اثرگذاری بهتری در بازار خواهد داشت؛ چرا که با قیمتهای فعلی تا حدودی تناسب دارد.

مرتضوی درخصوص پیش بینی بازار مسکن در نیمه دوم سال 1400 گفت: به علت ناتوانی بخش تقاضا و قیمتهای بالای پیشنهادی مالکان اعتقاد دارم که در ماههای آینده شیب افزایش معاملات کمتر خواهد شد. بنابراین فکر نمی کنم مقدار رشد حدود 40 درصدی معاملات که در شهریورماه داشتیم ادامه پیدا کند.

وی توضیح داد: درخصوص قیمت هم اگر دولت بتواند تورم مصالح ساختمانی را کنترل کند رشد قابل توجهی نخواهیم داشت و احتمالا مقدار افزایش آن کمتر از تورم عمومی خواهد بود. اما در ماههای گذشته بجز سیمان که قیمت آن بعد از جهش تا حدودی کاهش پیدا کرد، رشد قیمت دیگر نهاده های ساختمانی تعدیل نشد.

احتمال رشد دستمزدها وجود دارد

به گفته مرتضوی، نکته نگران نماینده برای بازار مسکن این است که اگر برنامه دولت در ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی عملیاتی گردد اولین تاثیر منفی که می گذارد افزایش بی رویه دستمزدها است؛ زیرا از سال 1390 که حدود 760 هزار واحد مسکونی احداث شد تا کنون با تحولی در ساخت و ساز روبرو نبوده ایم. ما نیروی ماهر به میزان یک میلیون مسکن نداریم و افزایش تقاضای کار در این بخش به رشد دستمزدها می انجامد.

هر متر خانه در تهران 31.7 میلیون تومان

بنابراین گزارش، در شهریورماه میانه قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران 31 میلیون و 703 هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 2.4 درصد و 30.5 درصد افزایش دارد. تعداد معاملات صورت گرفته هم در ماه مذکور حدود 7.8 هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل 41.6 درصد افزایش و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل 8 درصد کاهش نشان می دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 مهر 1400 بروزرسانی: 26 مهر 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1724

به "بازار مسکن در نیمه دوم سال افت می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار مسکن در نیمه دوم سال افت می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید