بزرگ ترین دوربین دنیا 3200 مگاپیکسلی است و برای رصدخانه ای در شیلی ساخته شده

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، محققان در آزمایشگاه ملی شتاب دهنده SLAC، دوربین تلسکوپی سینوپتیک بزرگ (LSST)، ساخته اند. این دوربین که بزرگترین دوربین دیجیتال دنیا محسوب می گردد برای اهداف ستاره شناسی ساخته شده است.

بزرگ ترین دوربین دنیا 3200 مگاپیکسلی است و برای رصدخانه ای در شیلی ساخته شده

دوربین LSST تقریباً به میزان یک ماشین کوچک است و سه تن وزن دارد. این دوربین دارای یک لنز جلوی عریض 1.5 متری و یک حسگر 3200 مگاپیکسلی است که برای کاهش نویز تا 100- درجه سانتیگراد خنک می گردد.

این دوربین در نهایت در بالای تلسکوپ نقشه ای سیمونی رصدخانه Vera C. Rubin در شیلی قرار خواهد گرفت، جایی که وظیفه رصد آسمان شب به مدت یک دهه را برعهده خواهد داشت. هدف از این پروژه ارائه مجموعه ای از داده ها است که دانشمندان را در کسف اسرار دنیا، از جمله ماهیت انرژی تاریک و ماده تاریک کمک خواهد نمود.

دوربین اپتیکال با دیافراگم بزرگ و میدان وسیع قادر به مشاهده نور از طول موج های فرا بنفش نزدیک به فرو قرمز است و از 189 سنسور (CCD) تشکیل شده.

صفحه کانونی با عرض 64 سانتی متر با میدان دید 3.5 درجه مطابقت دارد، به این معنی که دوربین می تواند با هر نوردهی بیش از 40 برابر مساحت ماه کامل در آسمان را ثبت کند.

این سنسور نه تنها بزرگ ترین حسگر دنیا است، بلکه لنز آن نیز با عرض 1.57 متر با این توصیف مطابقت دارد و در حال حاضر به عنوان بزرگترین وسیله اپتیک در دنیا به وسیله کتاب رکورد های دنیای گینس ثبت شده است.

هنگامی که دوربین 3.2 گیگاپیکسلی عملیاتی گردد، 15 ترابایت داده در هر شب ضبط می نماید.

این دوربین بزرگ در تأسیساتی در جنوب سانفرانسیسکو در هفت سال گذشته در حال ساخت بوده . اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، دوربین LSST در ماه می 2023 به مقصد نهایی خود منتقل خواهد شد.

دوربین تقریباً کامل شده، فقط هنوز چند جزء به جای مانده است. شش فیلترباید روی لنز قرار می گیرند. هر یک از این فیلتر ها فقط برای عبور از طول موج مشخصی از نور پوشش داده شده اند و در ماساچوست و پروونس، فرانسه ساخته شده اند. آن ها فعلا نصب نشده اند.

دوربین بعد از تکمیل راهی سفر طولانی خود به جنوب می گردد و با یک هواپیمای باری بوئینگ 747 اجاره ای به مقصد می رسد.

اولین عکس های آن را خود را در سال 2024 خواهیم دید.

منبع: یک پزشک
انتشار: 13 مهر 1401 بروزرسانی: 13 مهر 1401 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 2041

به "بزرگ ترین دوربین دنیا 3200 مگاپیکسلی است و برای رصدخانه ای در شیلی ساخته شده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگ ترین دوربین دنیا 3200 مگاپیکسلی است و برای رصدخانه ای در شیلی ساخته شده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید