تحرکات آمریکا در عراق؛بحران سازی سیاسی وکارشکنی در عملیات حشدشعبی

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، خبرنگاران، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: درحال حاضر کمتر از 10 روز از شروع فاز ششم عملیات اراده پیروزی توسط نیروهای ارتش عراق و نیروهای حشد شعبی سپری می گردد. در طول این مدت، نیروهای عراقی دستاوردهای زیادی را در نبرد با تکفیری ها محقق ساخته اند. فاز ششم عملیات اراده پیروزی در واقع با هدف پاکسازی مناطق مختلف عراق از حضور بقایای عناصر تروریستی انجام می گردد.

تحرکات آمریکا در عراق؛بحران سازی سیاسی وکارشکنی در عملیات حشدشعبی

طبق اعلام رسانه های عرب زبان و همچنین مقامات امنیتی عراق، مرحله ششم عملیات اراده پیروزی در مناطق صلاح الدین، الجزیره، الانبار و کرکوک پیگیری می گردد. این درحالی است که نیروهای ارتش عراق و حشد شعبی پیشتر در جریان فاز اول تا پنجم عملیات اراده پیروزی نقاط وسیعی از این کشور را از لوث بقایای تکفیری ها پاکسازی نموده بودند. اکنون نیز نیروهای عراقی در چارچوب فاز ششم عملیات اراده پیروزی ضربات مهلکی را بر پیکره بقایای عناصر تکفیری در عراق وارد آورده اند و موجب فروپاشی بیش از پیش آن ها شده اند.

به عنوان نمونه، نیروهای عراقی در جریان عملیات مذکور، به تازگی ضمن انهدام تعداد زیادی از مواضع تروریست های تکفیری در استان صلاح الدین پیروز شدند 10 عنصر تحت تعقیب این گروه را نیز شناسایی و به هلاکت برسانند. علاوه بر این، وزارت کشور عراق به تازگی از کشف و ضبط تجهیزات نظامی در استان کرکوک خبر داده است. این وزارتخانه تأکید نموده است: تعدادی بمب و موشک و اسلحه در استان کرکوک واقع در شمال عراق کشف و ضبط شد. عملیات مذکور مشخصا در روستای المنصوریه و روستای السده در استان کرکوک صورت گرفت.

این درحالی است که در استان الأنبار نیز ضربات سختی به صفوف تروریست های تکفیری داعش تحمیل شده است؛ به گونه ای که بسیاری از عناصر داعش مجبور شدند فرار را بر قرار ترجیح داده و خود را به صحراء الانبار برسانند؛ جایی که البته بازهم از دیدگان تیز نیروهای امنیتی و حشد شعبی پنهان نخواهد ماند.

همزمان با این دستاوردهای نیروهای عراقی و حشد شعبی در نبرد با بقایای تروریست های داعش، ایالات متحده آمریکا کوشش می نماید تا ضمن کارشکنی در عملیات مذکور و تحت الشعاع قرار دادن دستاوردهای آن، اوضاع عراق را نیز نا آرام جلوه دهد تا بدین ترتیب، فضای این کشور را به منظور ایجاد هرج و مرج در آن، ملتهب سازد. این درحالی است که سلسله تحولات سیاسی اخیر در عراق جملگی حاکی از برقراری آرامش در این کشور است. به عنوان نمونه می توان به نشست اخیر سران عراقی اشاره نمود.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر، محمد الحلبوسی رئیس مجلس و برهم صالح رئیس جمهور عراق روز دوشنبه هفته جاری نشستی برگزار کردند. سران عراق در جریان این جلسه اعلام کردند که باید تمام تظاهرات نمایندگان مسالمت آمیز و هر کسی که به خاطر تظاهرات بازداشت شده، فورا آزاد شوند. در این نشست همچنین از همه مسئولان عراق خواسته شد که به آزادی فعالیت خبری و امنیت و صلح در این زمینه احترام گذاشته گردد و اینکه مردم عراق، حق دارند، اطلاعاتی را از روزنامه نگاران دریافت نمایند که بدون ترس و واهمه تهیه شده است.

رؤسای قوای سه گانه عراق همچنین بر تشکیل کمیته ای از کارشناسان عراقی تأکید کردند تا برنامه ملی راهبری تدوین گردد که مسائل حکومت را تشخیص دهند و پیشنهادهایی را ارائه دهد. این مسأله نشان از آن دارد که دولت عراق بنا به درخواست های احزاب و جریان های سیاسی به دنبال غنیمت شمردن فرصت کنونی برای بهبود خدمت رسانی به مردم عراق است؛ مسأله ای که البته به مذاق آمریکایی ها خوش نمی آید، چراکه راه را بر آنها جهت ایجاد بحرانی جدید مسدود می سازد.

علاوه بر آنچه که گفته شد، عبدالمهدی، صالح و الحلبوسی از فراکسیون ها و گروه های سیاسی حاضر در مجلس و کمیته های آن خواستند که به برگزاری نشست های خود ادامه دهند تا روند اصلاح و مبارزه با فساد اصلاح گردد و اصلاحات قانونی لازم را در این زمینه اعمال نمایند. این همان چیزی است که مرجعیت عالیقدر شیعیان عراق نیز روی آن تأکید داشته است. اخیرا نیز نماینده مرجعیت شیعیان عراق در جریان خطبه های نماز آدینه بر روی تشکیل یک کمیته برای تسریع روند مبارزه با فساد تأکید نموده بود.

در نشست مذکور مقرر شد که همه پرونده های فساد به دادگاه مخصوصی ارجاع داده گردد و این دادگاه نیز موظف است که در بازه زمانی غیر قابل تأخیری، آن را انجام دهد. در این نشست همچنین بر لزوم پیگیری اجرای مصوبات هیئت دولت و مجلس که مربوط به مرتفع ساختن مطالبات و حقوق تظاهرات نمایندگان است، تأکید و جدول زمانی برای اجرای آن مشخص شد.

لذا پر واضح است که ایالات متحده آمریکا از سلسله تحولات اخیر که به بخشی از آنها اشاره شد رضایت ندارد و به همین دلیل در برهه کنونی کارشکنی در جهت فاز ششم عملیات موسوم به اراده پیروزی از یک سوی و نا آرام جلوه دادن اوضاع عراق برخلاف واقعیت موجود از سوی دیگر، متوسل شده است؛ کوشش مذبوحانه ای که البته به نتیجه مورد نظر واشنگتن منجر نخواهد شد.

این درحالی است که عزم دولت بغداد برای ایجاد تغییر در کابینه در راستای جامه عمل پوشاندن به بعضی مطالبات معترضان در جریان تظاهرات های اخیر نیز به مذاق ایالات متحده آمریکا و متحدان آن خوش نیامده است؛ چراکه واشنگتن امیدوار بود تا از رهگذر سرباز زدن دولت از عمل به خواسته های معترضان، عراق وارد مرحله ای پیچیده از هرج و مرج و نا آرامی گردد.

درهمین راستا، منابع رسانه ای اعلام کردند: نخست وزیر عراق میخواهد فهرست جدیدی از تعدیل کابینه خود را معرفی کند که امید می رود پس از خاتمه مراسم اربعین در مجلس مورد رای گیری قرار گیرد. این درحالی است که مجلس عراق روز پنجشنبه هفته گذشته به سها حسین به عنوان وزیر آموزش و پرورش و جعفر صادق علاوی به عنوان وزیر بهداشت رای اعتماد داد.

بر اساس تمامی آنچه که گفته شد، پر واضح است که عراق درحال حاضر در آستانه فرا رسیدن اربعین حسینی (ع) چه از لحاظ امنیتی و میدانی و چه از لحاظ سیاسی از ثبات قابل قبولی برخوردار است؛ عملیات پیروزیت آمیز نیروهای حشد شعبی در فاز ششم اراده پیروزی از یک سوی و سلسله تحولات سیاسی اخیر که پیشتر بدان اشاره شد از سوی دیگر، گواه بر این مدعاست.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 410

به "تحرکات آمریکا در عراق؛بحران سازی سیاسی وکارشکنی در عملیات حشدشعبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحرکات آمریکا در عراق؛بحران سازی سیاسی وکارشکنی در عملیات حشدشعبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید