تماس تلفنی بلینکن با علی اف

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان، و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه در تماسی تلفنی درباره موضوعات دوجانبه، منطقه ای و بین المللی گفت وگو کردند.

تماس تلفنی بلینکن با علی اف

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به نقل از خبرگزاری رسمی جمهوری آذربایجان آذرتک، وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به توسعه روابط دوجانبه میان باکو و واشنگتن، بر اهمیت تقویت بیش از پیش روابط، همکاری در زمینه امنیت انرژی و امنیت منطقه ای تاکید نمود و از مشارکت آذربایجان در مأموریت صلح افغانستان استقبال کرد.

رئیس جمهوری آذربایجان ضمن تشکر از این تماس تلفنی، با تاریخی دانستن روابط آذربایجان و آمریکا، از واشنگتن برای حمایت در اجرای پروژه کریدور گازی جنوب تشکر کرد.

الهام علی اف با اشاره به همکاری در زمینه امنیت منطقه، بر اهمیت مشارکت آذربایجان در مرحله اول مأموریت صلح افغانستان تأکید کرد.

طرفین در خصوص شرایط پس از درگیری میان ارمنستان و آذربایجان در منطقه قره باغ نیز گفتگو کردند. الهام علی اف با اشاره به مواضع باکو درباره موضوع قره باغ، اعلام کرد که کارهای بازسازی در مناطق تحت کنترل آذربایجان که در درگیری ها تخریب شده اند، در حال اجرا است.

رئیس جمهوری آذربایجان با اشاره به اهمیت گشودن ارتباطات در منطقه، بر موضع باکو در تحقق صلح بلند مدت تأکید کرد.

الهام علی اف و آنتونی بلینکن همچنین در خصوص فعالیت های آینده گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا گفت وگو کردند.

در این تماس تلفنی، این دو مقام عالی رتبه همچنین بر اهمیت توسعه روندهای دموکراتیک، تضمین حقوق بشر، حصول اطمینان از جمع گرایی سیاسی در آذربایجان تأکید کردند.

آنتونی بلینکن اظهار کرد که سال جاری نیز اصلاحیه 907 قانون حمایت از آزادی به حالت تعلیق درآمده است.

الهام علی اف با واکنش به اظهارات اخیر رئیس جمهوری آمریکا در خصوص نسل کشی ارامنه، اظهار کرد که ترکیه یک دوست نزدیک و متحد آذربایجان است و در زمان پسادرگیری نقش بسیار مهم و مثبتی را در منطقه بازی می نماید.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 10 خرداد 1400 بروزرسانی: 10 خرداد 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1533

به "تماس تلفنی بلینکن با علی اف" امتیاز دهید

1 کاربر به "تماس تلفنی بلینکن با علی اف" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تماس تلفنی بلینکن با علی اف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید