تهرانی ها در 9 ماه اول سال جاری تنها 25 روز هوای پاک تنفس کردند

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، کارشناس بهداشت هوای معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بر اساس گزارش سازمان کنترل کیفیت هوا و محیط زیست، سال جاری و تا انتها آذرماه، در شهر تهران فقط 25 روز هوای پاک تنفس کردیم.

تهرانی ها در 9 ماه اول سال جاری تنها 25 روز هوای پاک تنفس کردند

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، مهدی کمری با بیان این که آلودگی هوا اثرات مخربی بر سلامت انسان ها، گیاهان، جانوران و حتی ابنیه تاریخی دارد، گفت: نامگذاری روزی به نام روز ملی هوای پاک می تواند توجه سیاستگذاران و مردم را به این موضوع جلب کند که چه اتفاقی در کشور اتفاق افتاده که یک روز به این نام در تقویم کشور معرفی شده است.

وی با اشاره به چالش آلودگی هوا در کلان شهرهای کشور گفت: موضوع آلودگی هوا برای اولین بار در سال 1374 مورد توجه سیاست گذاران نهاده شد.

کمری با تاکید بر این که برای پاک تر شدن هوا حتما باید فکری اندیشیده گردد، به تشکیل ستاد هوای پاک در کشور اشاره نمود و گفت: سابقه اجرای سیاست های کلان برای کاهش آلودگی هوا در کشورهای پیشرفته جهان خیلی زودتر از کشور ما مورد توجه نهاده شده است.

وی گفت: مهمترین اثر سوء ناشی از آلودگی هوا، بر سلامت انسان است ولی گیاهان نیز درگیر این موضوع می شوند؛ به عنوان مثال آلاینده ها و ذرات معلقی که در هوا وجود دارند در روزنه های گیاهان نفوذ نموده و باعث از بین رفتن گیاهان می شوند.

کمری در ادامه با بیان این که بناهای تاریخی، قربانیان دیگر آلودگی هوا هستند، گفت: آلودگی هوای شهرهای بزرگ، نه تنها فضای بیرونی بناهای تاریخی بلکه می تواند آثار ارزشمند موزه ای را بشدت تحت تاثیر قرار داده و سبب نابودی تدریجی این بناها گردد.

به گفته کارشناس بهداشت هوای معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اگرچه تاثیر بسیاری از آسیب ها مانند باد یا باران بر آثار تاریخی اجتناب ناپذیر است، اما مشکلاتی مانند آلودگی هوا نیز می تواند درصد تخریب در این آثار را بالا برد. این اثرات ممکن است جزئی باشد، مانند سیاه شدن سطح آثار در نتیجه گرد و غبار؛ اما بعضی عوامل می تواند اثرات دائمی داشته باشد.

کمری با بیان این که معاونت بهداشت وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی از جمله نهادهایی هستند که در راستای اجرای بندهای قانون هوای پاک گام های موثری برداشته اند، اضافه کرد: وزارت بهداشت در راستای فرهنگ سازی عمومی نقش اثرگذاری دارد.

وی ضمن شرح مسوولیت وزارت بهداشت در بحث آلودگی هوا به عنوان متولی سلامت جامعه و مردم، از ارگان ها و دستگاه های مسوول در بحث آلودگی هوا خواست که اقدامات قانونی خود را به صورت جدی تر دنبال نمایند.

کمری با اشاره به این که در بحث آلودگی هوا هر ارگانی باید به وظایف خود متعهد باشد، اظهار کرد: وزارت بهداشت به عنوان پیگیر سلامت مردم خواستار آن است که تمامی ارگان ها به وظایف خود به درستی عمل نمایند و عوامل آلودگی هوا را کاهش دهند.

وی اضافه کرد: وظیفه اصلی معاونت بهداشتی حساس سازی مسئولان و مردم به مخاطرات آلودگی هوا و اطلاع رسانی است؛ چرا که این نهاد به لحاظ اقدامات اجرایی زیربنایی نمی تواند مثل یک مجری در بعضی حوزه ها عمل کند.

کارشناس بهداشت هوای معاونت امور بهداشتی دانشگاه با اشاره به این که شعار سال جاری هوای پاک اقدام و عمل نامگذاری شده است، گفت: اقدام و عمل به این معنی است که دیگر شعار دادن کافی است و باید به سمت انجام اقدامات موثر حرکت کنیم.

وی با اشاره به این مهم که آلودگی هوا با همکاری و تعامل بین بخشی قابل اصلاح است، ادامه داد: در دو دهه گذشته از شهرهایی مانند لندن، پاریس و نیویورک به عنوان آلوده ترین شهرهای جهان نام برده می شد ولی امروز با اقداماتی که در راستای کاهش آلاینده ها اجرا شده، این شهرها به استانداردهای مطلوب سازمان جهانی بهداشت دست یافته اند. حتی کشورهایی مثل شیلی و پرو هم توانسته اند به خوبی در حوزه کاهش آلاینده های محیطی فعالیت نمایند.

کارشناس بهداشت هوای معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که عامل 61 درصد آلاینده ها منابع متحرک، خودروها، اتوبوس ها و کامیون ها هستند، توجه به افزایش کیفیت حمل و نقل عمومی، ارتقای کیفیت سوخت و نظارت بر موضوع آلاینده ها را راه چاره مناسبی در راستای افزایش کیفیت هوای سالم در شهرهای بزرگ دانست.

وی تاکید نمود: آمارها بیانگر این مهم است که اگر صرفا به موضوع کیفیت خودروها و سوخت مصرفی توجه داشته باشیم، می توانیم به راحتی به بخش عمده ای از اهداف کلان کشور در زمینه دسترسی به هوای سالم دست یابیم.

کارشناس بهداشت هوای معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، آمار سازمان کنترل کیفیت هوا و محیط زیست را به این ترتیب گفت و گفت: 25 روزهوای پاک، 207روز هوای قابل قبول، 63 روز ناسالم برای گروه های حساس (سالمندان، مبتلایان به بیماری های قلبی و عروقی، بچه ها و زنان باردار) و پنج روز هوای ناسالم برای همه گروه ها؛ آماری است که بر اساس مستندات، این سازمان ارائه داده است.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، کمری با بیان اینکه دسترسی به هوای پاک و کاهش آلودگی هوا بدون مشارکت مردم امکان پذیر نیست، اظهار کرد: همکاری تمام اجزای یک کشور می تواند در راستای آلودگی هوا موثر باشد.

وی ادامه داد: برای پاک شدن هوا از آلاینده ها نباید منتظر معجره بود، معجزه اصلی با افزایش دانش و آگاهی تک تک مردم و مسئولان با یاری به کاهش آلاینده ها اتفاق می افتد.

عدم استفاده از خودروهای تک سرنشین، توجه به انجام معاینه فنی خوردها، استفاده از حمل و نقل عمومی، تامین و تجهیز زیرساخت های ناوگان حمل و نقل عمومی از سوی مسئولان، استفاد از خدمات الکترونیک، استفاده از دوچرخه در روزهای پاک برای سفرهای دورن شهری کوتاه از جمله مواردی بود که این کارشناس بهداشت هوای معاونت امور بهداشتی دانشگاه برای افزایش شاخص کیفیت هوای پاک به آن اشاره نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 673

به "تهرانی ها در 9 ماه اول سال جاری تنها 25 روز هوای پاک تنفس کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهرانی ها در 9 ماه اول سال جاری تنها 25 روز هوای پاک تنفس کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید