حداقل یک واکسن کووید 19 تا زمستان تایید می گردد

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به کوشش کشورها برای فراوری واکسن کرونا، گفت: به نظر می رسد تا زمستان حداقل یک واکسن و تا اوایل سال 2021 چندین واکسن تأییدیه بگیرند.

حداقل یک واکسن کووید 19 تا زمستان تایید می گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری مهر، اکبر فتوحی، در نشست کمیته اپیدمیولوژی کووید 19 دانشگاه علوم پزشکی تهران، در مورد ابتلای مجدد بیماران مبتلا به کووید 19، گفت: شواهد محدودی در دنیا وجود دارد که ابتلای مجدد را به طور قطع نشان می دهد و گزارش آن نیز منتشر شده است.

وی با اشاره به جنبه های مثبت و منفی ابتلای مجدد بیماران، گفت: در موارد تأیید شده ابتلای مجدد، این بیماران بی علامت بودند که نشان می دهد ابتلاء باعث ایمنی افراد شده و هرگاه سیستم ایمنی خوب عمل کند احتمال اثربخشی واکسن نیز بیشتر می گردد. همچنین بیانگر این است که فرد مبتلا با وجود اینکه در دوره دوم علامت دار نشده، اما می تواند ویروس را منتشر کند. بنابراین امکان ایمنی جمعیتی کمتر شده و افراد باید

همچنان مراقب ابتلای مجددشان باشند.

فتوحی با تشریح مراحل فراوری واکسن در دنیا، اضافه نمود: دنیا با سرعت زیادی در حال کار و پیشرفت در زمینه واکسن این بیماری است به طوری که 200 واکسن با 7 تکنولوژی مختلف در حال توسعه است.

وی ادامه داد: به نظر می رسد تا زمستان حداقل یک واکسن و تا اوایل سال 2021 چندین واکسن تأییدیه بگیرند. ابتکاراتی در دنیا وجود دارد که زمینه توزیع عادلانه واکسن را در میان کشورها فراهم می نماید. به این صورت که به تدریج واکسن فراوری می گردد، همه کشورها از حداقل واکسن بهره مند شوند تا در اختیار گروه های در معرض خطر قرار گیرد. این گونه حتی اگر مردم هم به همان تعداد قبل مبتلا شوند، ابتلاء در گروه های پرخطر و در نتیجه مرگ ومیر کاهش پیدا می نماید.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اقدامات اجرا شده در زمینه ایجاد نظام مراقبت در استان تهران، گفت: با وجود این نظام مراقبت، موارد طغیان اپیدمی زودتر از دفعات قبل شناسایی و تمهیدات لازم برای مهار طغیان ها در نظر گرفته خواهد شد و اقدام لازم برای محدود کردن آن صورت می گیرد.

وی اضافه نمود: در این راستا سیستم های نظام مراقبت در بیماران مراجعه کننده به حوزه بهداشت، درمان و آزمایشگاهی ایجاد و به صورت مستمر شرایط اپیدمی را پایش و هر نوع طغیان خوشه ای در هر منطقه ای از استان را زودتر از دفعات قبل شناسایی می نماید تا مداخلات لازم صورت گیرد.

فتوحی، استقرار نظام بیماریابی و ایزوله کردن بیماران را از دیگر برنامه های مهم در دست اقدام دانشگاه علوم پزشکی تهران مطرح نمود و گفت: علاوه بر اقدامات متعددی که در زمینه مدیریت اپیدمی در حال اجرا است، برای استقرار نظام بیماریابی، ردیابی تماس بیماران و قرنطینه افرادی که با بیماران در تماس هستند، کوشش بسیاری اجرا شده است.

وی در همین زمینه اضافه نمود: این برنامه با وجود گستردگی و پیچیدگی استان تهران و سه دانشگاه علوم پزشکی که در این استان فعالیت دارند همچنان با چالش روبرو است. اما با حمایت ستاد کرونا استان تهران، کوشش می گردد نظام جامع بیماریابی و ردیابی تماس های بیماران در استان تهران ایجاد گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 مهر 1399 بروزرسانی: 25 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1089

به "حداقل یک واکسن کووید 19 تا زمستان تایید می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حداقل یک واکسن کووید 19 تا زمستان تایید می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید