خبرنگاران شباهت های جشن ماسلنیتسا در روسیه با نوروز ایرانی

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، مسکو - خبرنگاران- این روزها و در آستانه فصل بهار آیین ماسلنیتسا جشنی مذهبی و مردمی در گستره جمهوری های اسلاونژاد شوروی به ویژه روسیه، بلاروس و اوکراین برگزار می گردد که مانند نوروز ایرانی نماد وداع با زمستان و استقبال از بهار با انگیزه هایی مشابه است.

خبرنگاران شباهت های جشن ماسلنیتسا در روسیه با نوروز ایرانی

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش چهارشنبه خبرنگاران، در دومین هفته پس از شروع ماه مارس که بر اساس تقویم روسی با آن بهار شروع می گردد، همراه با سنت های دیرینه به مدت یک هفته برگزار می گردد.

هرچند که در مسکو و شهرهای واقع در مناطق سردسیر روسیه، در هفته برگزاری آیین ماسلنیتسا همه جا برف و یخبندان است اما مناطق مرکزی بویژه مناطق واقع در ساحل رودخانه ولگا و جنوب این کشور که به قفقاز شمالی معروف است، در این ایام سال طبیعت بتدریج بیدار می گردد.

این جشن سنتی در پایتخت روسیه مانند بسیاری از شهرهای این کشور با شکوه برگزار می گردد، اما سال جاری به دلیل شیوع همه گیر کرونا، برنامه های جشن و شادی در مسکو محدود شد و فقط در چند نقطه مسکو ازجمله میدان سرخ مراسم هایی به این مناسبت برگزار گردید.

ماسلنیتسا در ادبیات عامه نام محاوره ای سیرنی سیدمیتسی (بروسی هفته روغن) نام دارد که یک هفته پیش از ایام روزه داری 40 روزه شروع می گردد و بعد از این جشن و روزه داری، مدتی از خوردن گوشت و فرآورده های حیوانی خودداری می نمایند.

همانند پیشواز جشن نوروز که با چهارشنبه سوری برگزار می گردد، در آیینن ماسلنیتسا نیز آدمک چوبی به همین نام آتش زده می گردد تا از راه رسیدن گرما اعلام گردد.

در ماسلنیتسا نیز همانند نوروز، دید و بازدید و سر زدن به بستگاه و فامیل و قوم و خویش صندلی خاصی دارد و در یکی از روزهای این جشن، جوان ها به ملاقات پدر و مادر خود و خانواده همسرشان می فرایند.

از شباهت های دیگر این دو جشن می توان قدمت تاریخی آنها دانست؛ به این معنا که هر دو جشن از دوران های قدیم به جامانده و پس از رواج دین های اسلام و مسیحیت در این ادیان جذب و نقاط قوت آنها از منظر آموزه های دینی تقویت شده است.

صرف غذا از جذاب ترین بخش های این جشن اسلاوی محسوب می گردد و شیرینی ویژه آن بلینی نامیده می گردد که کلمه فرانسوی کرپ آن بیشتر در ایران رایج است. معمولا روسها بلینی را با عسل یا مربا یا در مواردی افراد ثروتمند آن را با خاویار می خورند.

در اسطوره شناسی اسلاو ها، ماسلنتیسا، جشن بر آمدن آفتاب پس از ماه ها تحمل سرما و هوای ابری و مه آلود است که در آن قریب الوقوع بودن انتها زمستان نیز جشن گرفته می گردد.

رفتارهای ماسلنیتسایی

معمولا در ماسلنیتسا شیرینی به نام بلینی درست می نمایند و روس ها دوست دارند در کنار پختن این شیرینی در برنامه های جشن، سماور سنتی نیز استفاده نمایند و از مهمانان جشن با بلینی و چای پدیرایی می نمایند.

برپایی بازار مکاره و صنایع دستی ملی و اجرای کنسرت هنرمندان بخش دیگر آیین ماسلنیتسا است که در آن بویژه در مناطق روسیه، هنرمندان وبرخی شرکت نمایندگان لباس های محلی و ملی روس ها و اقوام دیگر ساکن روسیه یا کشورهای جشن گیرنده ماسلنیتسا را به تن می نمایند.

از آداب و سنت های خاص جشن ماسلنیتسا، آتش زدن آدمک چوبی به همین نام و جنگ گلوله برفی میان بزرگترها است که هر کدام جدابیت خاص خود را دارد.

ماسلنیتسا در روزهای هفته

هر یک از هفت روز جشن ماسلنیتسا نام و آداب خاصی دارد، به طوری که دوشنبه به عنوان روز شروعین جشن، ویژه دید و بازدید با خویشاوندان و نزدیکان بوده و کیک خاص جشن نیز در این روز به فقرا و نزدیکان از دست داده، اهدا می گردد.

در روز دوم جشن نیز آیین ویژه معرفی دوشیزگان به تازه دامادها برگزار گردیده و در روز سوم که مصادف با چهارشنبه است، دامادها به میهمانی مادر خانم ها می فرایند و کیک بلینی می خورند.

روز چهارم جشن ماسلنیتسا که شیرین ترین و خاطره انگیزترین بخش از این جشن مردمی محسوب می گردد، شروع جشنهای عمومی و گردشهای دسته جمعی و حل اختلافات بین مردم بوده و در این روز همه برای تخلیه انرژی منفی جمع شده از سال قبل کوشش می نمایند.

آدینه پنجمین روز اختصاص به ملاقات مادر خانم از خانه داماد و دخترش دارد و در آن روز دامادها برای نمایش علاقه مندی شان به مادر خانم کیک ویژه ای می پزند.

روز ششم ماسلنیتسا، عروس ها به خویشاوندان داماد هدیه می دهند.

یکشنبه به عنوان آخرین روز، نقطه عطف جشن ماسلنیتسا بوده که همه همدیگر را بخشیده و به یاد رفتگان در کلیسا به دعا و نیایش می پردازند. البته در مناطق مختلف روسیه باتوجه به سنت های متفاوت اقوام، ممکن است تفاوت هایی در برنامه جشن ماسلنیتسا وجود داشته باشد.

در دو دهه اخیر (دوره ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین) که روسیه تا حدودی از غرب فاصله گرفته است، ماسلنیتسا همانند دیگر آیین های کهن روسی نسبت به گذشته بیشتر و باشکوه تر برگزار می گردد و دولت روسیه کوشش دارد تا از این طریق، هویت ملی این کشور با تاریخ یک هزار ساله را بیشتر به مردم آن بشناساند.

برگزاری این آیین همچنین در راستای کوشش های دولت روسیه برای جلوگیری از ترویج افراطی فرهنگ غربی در این کشور بویژه در بین جوانان و جلوگیری از جشن دریافت جشن هایی آمریکایی و غربی همچون هالووین و ولنتاین است و این کوشش ها با استقبال عمومی مردم روسیه روبرو شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 28 فروردین 1400 بروزرسانی: 28 فروردین 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1458

به "خبرنگاران شباهت های جشن ماسلنیتسا در روسیه با نوروز ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران شباهت های جشن ماسلنیتسا در روسیه با نوروز ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید