خبرنگاران پژوهشگر مالی: سرمایه گذاری مهمترین عامل افزایش فراوری است

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، بیرجند - خبرنگاران - دکترای علوم اقتصاد و پژوهشگر مالی گفت: افزایش فراوری در هر منطقه به عواملی احتیاج دارد که مهمترین عامل در این زمینه سرمایه و سرمایه گذاری است.

خبرنگاران پژوهشگر مالی: سرمایه گذاری مهمترین عامل افزایش فراوری است

مهدیه ضیاییان روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار خبرنگاران گفت: اگر این عوامل فراهم گردد، فراوری رشد می نماید و اگر آن عوامل یک مرتبه به صورت جهش وار افزایش پیدا کند در آن شرایط رشد اقتصادی و فراوری هم جهش پیدا می نماید.

وی اضافه نمود: با توجه به اینکه در چند سال اخیر اهمیت اقتصاد مقاومتی و نقش موثر آن در پیشرفت و آبادانی کشور مورد توجه بوده، سال 1400 از سوی رهبر معظم انقلاب فراوری؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها نامگذاری شد.

مدیر مرکز مطالعات اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند گفت: این شعار بستر مناسبی برای سرمایه گذاری بیش از پیش در حوزه فراوری و تحقق خودکفایی کشور و نیز مقابله با تحریم ها است.

وی گفت: فراوری یکی از ابزارهای قدرت هر کشور است که در نهایت به افزایش فراوری ناخالص داخلی و پیشرفت اقتصادی منجر می گردد و استفاده از ظرفیت ها و امکانات موجود، پشتیبانی از فراوری برای رسیدن به خودکفایی و به کارگیری نیروهای کارآمد در تحقق منویات رهبری نقش مهمی دارد.

ضیاییان اضافه نمود: فراورینمایندگان و سرمایه گذاران در حوزه فراوری مهمترین عاملان تحقق رونق فراوری تلقی می شوند که در شرایط فعلی نیازمند تامین تسهیلات برای بهبود فعالیت خود هستند و در این رابطه باید تسهیلات هم از طرف دولت و هم بانک ها در اختیار آنها قرار گیرد.

وی گفت: در این راستا باید محیط کسب و کار برای فراورینمایندگان و سرمایه گذاران فراهم و فرهنگ فراوری و سرمایه گذاری نیز در جهت سرمایه داری فراوریی، تقویت و پشتیبانی گردد بنابراین فراهم شدن فضای مناسب برای پشتیبانی از فراوری و برطرف موانع از اهمیت زیادی برخوردار است.

تسهیل فرایند کسب و کار برای پشتیبانی از فراوری

پژوهشگر اقتصادی تاکید نمود: تسهیل فرایندهای کسب و کار برای پشتیبانی از فراوری باید مدنظر باشد بدین صورت که تسهیل تامین اقتصادی بخش خصوصی، ایجاد و حفظ ثبات اقتصادی باید در اولویت قرار گیرد علاوه بر این تامین بودجه برای گسترش زیرساخت های نرم نسبت به زیرساخت های سخت، اولویت داشته باشد.

وی اضافه نمود: اگر بتوانیم سرمایه زیادی را برای اقتصاد منطقه خراسان جنوبی فراهم کنیم، اصلی ترین عامل فراوری را فراهم نموده ایم.

ضیاییان دومین عامل تحقق فراوری و برطرف موانع آن را نیروی انسانی مناسب مطرح نمود و گفت: خراسان جنوبی نیروی انسانی مناسبی دارد که باید از این ظرفیت به خوبی بهره گرفته گردد.

وی اعلام کرد: همچنین عواملی مانند ایجاد روابط اقتصادی مناسب با افغانستان و پاکستان که بتوانیم فراوریاتمان را صادر کنیم و به نحوی روابط خارجی خود را بهبود بخشیم تا بتوانیم از پیوند با خارج از کشور حداکثر منافع را برای رشد اقتصادی استان فراهم کنیم ، می تواند سرمایه خارجی لازم را برای افزایش فراوری فراهم کند.

مدیر مرکز مطالعات اقتصادی اتاق بازرگانی بیرجند، نگاه سیاست گذاران در بخش های مختلف فراوری را یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در تحقق فراوری دانست و اضافه نمود: مهمترین کسانی که می توانند شرایط فراوری را فراهم نمایند، فراورینمایندگان و سرمایه­ گذاران اقتصادی استان هستند.

وی گفت: اگر به فراورینمایندگان و سرمایه گذاران اهمیت دهیم، تسهیلات را برایشان فراهم کنیم، محیط کسب و کار را بهبود بخشیم و اگر فرهنگ فراوری و سرمایه­ گذاری در جهت سرمایه داری فراوریی تقویت و حمایت گردد، می توانیم فضای مناسب را برای رونق و جهش فراوری فراهم کنیم.

تسهیلات متناسب با شرایط هر منطقه باشد

وی اضافه نمود: اقداماتی همچون فراهم کردن زمینه های مناسب برای پرداخت تسهیلات به فراورینمایندگان به اقتضای شرایط منطقه ای به صورتی که نرخ تسهیلات برای منطقه ای کمتر برخوردار چون خراسان جنوبی کمتر از نرخ تسهیلات در مناطق برخوردار باشد، در نظر دریافت معافیت اقتصادیاتی برای شهرک های صنعتی استان، سیاست های ارزی، سیاست­ ها و مشوق های واردات و صادرات می­ تواند کمکی به بهتر انجام شدن فراوری باشد.

ضیاییان، برطرف موانع و مسائل بر سر راه بنگاه های فراوریی و صنعتی، برطرف مشکل نقدینگی و سرمایه در گردش، تسهیل قوانین و حذف مجوزهای ناکارآمد برای حمایت از فراورینمایندگان را از مهمترین عوامل پشتیبانی از فراوری برای بنگاه های فراوریی و صنعتی ذکر کرد.

وی یادآور شد: از آنجایی که مهمترین دغدغه در استان کمتر برخوردار خراسان جنوبی درآمدزایی و حل مشکل معیشتی است لذا با حمایت از فراورینمایندگان استانی و حذف موانع و تسهیل قوانین و ابطال مجوزهای ناکارآمد و فراهم کردن بستر برای سرمایه گذاران می توان به رونق فراوری دست یافت و مسائل بیکاری و معیشتی استان را برطرف کرد که به دنبال آن موجب تحقق فراوری شد.

این نویسنده و تحلیلگر اقتصادی گفت: در این راستا حمایت از خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی، افزایش فراوری نهاده­ های کشاورزی وارداتی، توسعه کشت دیم، ایجاد سامانه جامع، یکپارچه و در دسترس عموم اطلاعات کشاورزی، توسعه صنایع تکمیلی و تبدیلی محصولات کشاورزی، استفاده از دانش روز جهان، حذف بروکراسی اداری و برطرف موانع فراوری، مبارزه با فساد، ارائه تسهیلات و مشوقات به فراورینمایندگان بخش کشاورزی، نوسازی ماشین آلات کشاورزی و بهبود زیرساخت­ های حمل و نقل برای صادرات لازمه تحقق شعار سال در بخش کشاورزی است.

وی با بیان اینکه پشتیبانی از فراوری و برطرف موانع پیش روی آن راه چاره مناسبی برای رسیدن به خودکفایی و توسعه اقتصادی است اضافه نمود: تحقق این هدف نیازمند کوشش همه جانبه است که در این میان همکاری و همراهی مردم و مسوولان در جهش و توسعه اقتصادی کشور و استان نقش مهمی دارد.

هم افزایی دستگاه ها نقش کلیدی دارد

ضیاییان گفت: نکته دیگر در حوزه اقتصاد و فراوری، مساله هم افزایی دستگاه ها با یکدیگر است که بسیار مهم و کلیدی بوده و تا زمانی که هم افزایی صورت نگیرد، هدر رفت انرژی ها را در پی خواهد داشت.

وی گفت: در حال حاضر استان خراسان جنوبی از نیروی انسانی کارآمد و عناصر نخبه برخوردار است و افراد اندیشمند در حوزه اقتصاد داریم، زمین و آب کافی هم وجود دارد بنابراین بستر فراوری آماده است و تنها چیزی که باید بیشتر تقویت گردد پیدایش یک اراده قوی در داخل و توجه و تمرکز حداکثری به ظرفیت های درون است.

دبیر شورای مشورتی بانوان استاندار خراسان جنوبی گفت: در این رابطه باید بستری برای کارآفرینان مهیا گردد و بنگاه­ های فراوریی باید با کار 10 برابری، فراوری را به جایی برسانند که در زندگی مردم اثر بگذارند.

وی اضافه نمود: پشتیبانی از فراوری و برطرف موانع پیش روی آن سبب درآمدزایی برای مردم، رونق کسب و کارها، تشویق سرمایه­ گذاران و بهبود نسبی شرایط مردم می گردد.

وی گفت: همچنین با افزایش فراوری، زمینه برای درآمد­زایی دولت بیش از گذشته فراهم می گردد، به طوری که وقتی درآمد مردم بیشتر گردد طبعا درآمد دولت از بخش دریافت اقتصادیات نیز افزایش پیدا می نماید و از طرفی با رونق فراوری به نبود وابستگی به نفت و در نتیجه افزایش درآمد دولت همچنین کاهش نقدینگی و تورم خواهیم رسید.

رهبر معظم انقلاب اسلامی سال 1400 را سال فراوری؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها نامگذاری و تاکید نمودند: شعار انقلابی جهش فراوری سال جاری باید با حمایت همه جانبه و برطرف موانع کاملا محقق گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1501

به "خبرنگاران پژوهشگر مالی: سرمایه گذاری مهمترین عامل افزایش فراوری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پژوهشگر مالی: سرمایه گذاری مهمترین عامل افزایش فراوری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید