خرازی: در ایران هیچکس حاضر به گفت وگو با ترامپ نیست

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه در ایران هیچکس حاضر به گفـت وگو با ترامپ نیست، گفت: با دولتی که رسما اعلام می کند که هدفش تغییر نظام ایران است، چگونه می توان مذاکره کرد؟

خرازی: در ایران هیچکس حاضر به گفت وگو با ترامپ نیست

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، سیدکمال خرازی وزیر خارجه اسبق و رئیس شورای راهبردی روابط خارجی که به پاریس سفر کرده بود در گفت وگو با رادیو بین المللی فرانسه که 24 اردیبهشت انجام شد، شرح داد: در ایران هیچکس حاضر به گفت وگو با ترامپ نیست، زیرا هیچ اعتمادی به او وجود ندارد. این به خاطر خروج او از توافق برجام و اعمال همه گونه تحریم علیه ایران است. با دولتی که رسما اعلام می کند هدفش تغییر نظام ایران است، چگونه می توان مذاکره کرد؟

مشروح این گفت وگو را در زیر می خوانید:

سؤال: ریاض و ابوظبی هر دو در باره خرابکاری اجرا شده روی نفتکش های شان ابراز نظر کرده و هر دو عملا نگاه شان به سوی ایران بود. آیا فکر می کنید که ایران از سوی این دو کشور به نقش آفرینی در این رخداد متهم شده و به طور کلی نظر ایران در این باره چیست؟

خرازی: این مسئله یک رویداد مشکوک است و باید تحقیق جدی در این باره انجام شود تا ریشه ها و عوامل آن معین شوند. طبیعتا در چنین شرایط بحرانی، عواملی هستند که بخواهند درگیری ایجاد کنند.

سؤال: این افرادی که از آن ها سخن می گویید چه کسانی می توانند باشند؟

خرازی: باید تحقیق کرد تا بعدا معین و اعلام بشود.

سؤال: با این حال ایران اعلام کرده بود که اگر مانعی برای صادرات نفتی ایران درست کنند دیگران هم نخواهند توانست نفتی صادر کنند. آیا ایران وارد عمل شده است؟

خرازی: این موضوعات ربطی به هم ندارد. طبیعتا اگر کسی اقدامی علیه ما انجام دهد، ما عکس العمل مناسب را نشان خواهیم داد.

سؤال: الان وضعیت ایران چگونه می تواند باشد؟ آیا ایران حاضر است با ترامپ پشت میز بنشیند و مذاکره کند؟

خرازی: در ایران هیچکس حاضر به گفت وگو با ترامپ نیست، زیرا هیچ اعتمادی به او وجود ندارد. و این به خاطر خروج او از توافق برجام و اعمال همه گونه تحریم علیه ایران است. با دولتی که رسما اعلام می کند که هدفش تغییر نظام ایران است، چگونه می توان مذاکره کرد؟

سؤال: آیا از دید شما، یعنی جمهوری اسلامی ایران مهم است که در توافق هسته ای باقی بماند؟

خرازی: قطعا بله، ما صادقانه وارد این مذاکره شدیم و توافق هسته ای را انجام دادیم. با این هدف که روابط ایران و کشورهای اروپایی گسترش پیدا کند و هنوز هم خواهان ادامه برجام هستیم. درخواست ما از اروپایی ها این است که با احترام به تعهدات شان زمینه اجرای برجام را فراهم بکنند.

سؤال: پس چرا حاضر شدید برخی از تعهدات تان را کم بکنید؟ مثلا درباره غنی سازی اورانیوم که تصمیم آن هفته قبل اعلام شد.

خرازی: تعلیق این تعهدات، حقی برای ایران بر اساس متن توافقنامه برجام بود. بند 26 برجام اعلام می کند که اگر دیگر طرف های امضا کننده برجام را نقض کردند، ایران حق دارد که به طور کلی یا جزیی بخشی از تعهداتش را به حالت تعلیق در آورد و لذا این فرصتی است که اروپا به تعهداتش عمل کند. تا اینکه برجام ادامه پیدا کند و ایران هم آنچه را تعلیق کرده است، مجددا برقرار کند.

سؤال: جمهوری اسلامی ایران یک اولتیماتوم 60 روزه به اروپا داده است. اگر در 60 روز آینده طرف اروپایی تعهداتش را انجام ندهد چه خواهید کرد؟ جلوتر از این خواهید رفت؟

خرازی: همانطور که رئیس جمهور ایران گفتند، تصمیمات جدیدی اتخاذ خواهد شد و تعلیقات جدیدتری به تبع آن به اجرا گذاشته خواهد شد.

سؤال: سازوکار اینستکس ایجاد شده است. آیا راه اندازی اینستکس نمی تواند به شما اجازه دهد فعالیت های خود را انجام بدهید و مقداری اطمینان خاطر پیدا کنید؟

خرازی: چرا! ما موافق هستیم که اینستکس راه بیفتد، ولی این اروپا است که باید اینستکس را راه بیندازد. ما در ایران هم سازمان مشابه اینستکس را ایجاد کرده ایم. فقط کافی است خرید و فروشی انجام شود و عملیاتی شود. خواست ما از اروپا این است که در گام اول اینستکس را عملیاتی کند تا نوعی رابطه اقتصادی و تجاری بین ایران و اروپا برقرار شود.

سؤال: اگر بخواهیم مقداری به تحریم های جدید اعاقتصادی آمریکا برگردیم، خود من چند ماه قبل ایران بودم و دیدم که چقدر این تحریم ها روی مردم ملت ایران می تواند اثرگذار باشد؟ آیا نمی شود کار دیگری در این باره انجام داد؟ وضعیت چه می شود؟

خرازی: البته این تحریم ها خیلی سنگین هستند و فشار زیادی بر ایران وارد می کنند، ولی ادامه حیات اقتصادی ایران تاکنون برقرار بوده است و بعد از این هم با تمهیداتی که انجام می دهد می تواند اموراتش را در حد امکان بگذراند.

سؤال: شما گفتید که هرگز حاضر نیستید که با دونالد ترامپ پشت میز مذاکره بنشینید. مشکل خود ترامپ است یا اطرافیان ترامپ؟ مثل جان بولتون.

خرازی: مشکل در تشکیلات اداری کاخ سفید آمریکاست. اعم از خود ترامپ و افرادی که با وی کار می کنند. و سیاست اعلام شده آن ها تغییر نظام سیاسی ایران است. به همین دلیل است که ما می گوییم وقتی اعتمادی بین ایران و آمریکا وجود ندارد، دلیلی ندارد که ما با چنین مجموعه ای وارد مذاکره بشویم.

سؤال: شما فکر می کنید قابل تصور است که ایران بتواند تحریم ها را دور بزند؟

خرازی: ما تا الان تحریم ها را دور زده ایم و بعد از این هم کارمان را انجام خواهیم داد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 31 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 137

به "خرازی: در ایران هیچکس حاضر به گفت وگو با ترامپ نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرازی: در ایران هیچکس حاضر به گفت وگو با ترامپ نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید