دارا یکم 2 هفته تا بورس

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، صندوق سرمایه گذاری واسطه گری مالی یکم که به دارا یکم مشهور است، اوایل اردیبهشت ماه پذیره نویسی شد. در سبد این صندوق سهام بانک های ملت، تجارت، صادرات ایران و بیمه های البرز و اتکایی امین حضور دارند. قرار است قیمت یونیت های این صندوق براساس خالص ارزش دارایی ها (NAV) و میزان عرضه و تقاضا در بازار کشف شود.

دارا یکم 2 هفته تا بورس

یونیت های نخستین صندوق سرمایه گذاری دولتی تا دو هفته آینده قابل معامله می شود. مقام های مسوول در سازمان بورس به دنیای اقتصاد گفته اند؛ پس از ثبت اطلاعات تمام سرمایه گذاران در سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار، یونیت های ETF بانکی قابل معامله خواهند شد. این فرآیند احتمالا تا هفته نخست تیرماه به خاتمه خواهد رسید. به گزارش دنیای اقتصاد صندوق سرمایه گذاری واسطه گری مالی یکم که به صندوق دارا یکم هم مشهور است در اوایل اردیبهشت ماه امسال، در پی انتشار فراخوان پذیره نویسی عرضه شد. در سبد این صندوق سهام بانک های ملت، تجارت، صادرات ایران و بیمه های البرز و اتکایی امین حضور دارند. یونیت های این صندوق با تخفیف 30 درصدی و تا سقف 2 میلیون تومان به سرمایه گذاران واگذار شد.

قابلیت معامله

راضیه صباغیان رئیس اداره امور نهاد های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به جزئیات عرضه صندوق واسطه گری مالی یکم گفت: این صندوق با هدف واگذاری دارایی های دولت طراحی شده است. بر این اساس با استناد به قانون بودجه سال 1399 اجازه داده شد تا دولت دارایی های خود را در قالب این صندوق ها واگذار کند، بنابراین نخستین صندوقی که تاسیس و پذیره نویسی آن انجام شد صندوق واسطه گری مالی یکم بود. او گفت: بر اساس اساسنامه ای که به تصویب هیات وزیران رسیده پس از آنکه اطلاعات تمام سرمایه گذاران در شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار (سمات) به ثبت رسید، قابلیت معامله نیز فراهم خواهد شد.

به گفته او، با توجه به اینکه فرآیند پذیره نویسی صندوق پیش تر انجام گرفته؛ به استناد مصوبات شورای بورس یک ماه پس از خاتمه پذیره نویسی، واحد های صندوق سرمایه گذاری واسطه گری مالی یکم می تواند در بازار اوراق بهادار قابل معامله شود. برهمین مبنا وزارت اقتصاد، سازمان بورس و شرکت تامین سرمایه بانک مسکن به عنوان مدیر صندوق پیگیر اجرایی شدن هر چه سریع تر این موضوع هستند.

او با اشاره به فرایند پذیره نویسی دارا یکم تاکید کرد: در زمان پذیره نویسی 5 هزار میلیارد تومان نقدینگی در این صندوق جذب شد. راضیه صباغیان درباره شیوه عرضه یونیت های این صندوق در بورس توضیح داد: افرادی که در فرآیند پذیره نویسی شرکت کرده اند پس از 30 روز کاری و همزمان با درج اطلاعات سرمایه گذاران در سپرده گذاری مرکزی به طور اتوماتیک از قابلیت معامله دارایی های خود برخوردار خواهند شد.

به گفته او ارزش دارایی های صندوق واسطه گری مالی یکم در حال حاضر بیشتر از میزانی است که قرار بود به صندوق منتقل شود. بنابراین، انتظار می رود هر چه زودتر سرمایه گذاران بتوانند از سود حاصل از سرمایه گذاری خود منتفع شوند. او تعداد سرمایه گذاران در یونیت های این صندوق را 3 میلیون و 500 هزار نفر گفت.

امکان عرضه مجدد از طریق صندوق

رئیس اداره امور نهاد های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: صندوق دارا یکم از قابلیت عرضه 17 هزار میلیارد تومان برخوردار بود، اما 5 هزار میلیارد تومان آن مورد استقبال سرمایه گذاران قرار گرفت. راضیه صباغیان درباره 12 هزار میلیارد تومان باقی مانده در این صندوق در دست دولت تاکید کرد: امکان عرضه دوباره یونیت های باقی مانده در دست دولت، با ارکان صندوق که متشکل از دولت و زیر مجموعه آن اعم از وزارت اقتصاد، سازمان بورس، سازمان خصوصی سازی، مدیر صندوق و سازمان حسابرسی است، وجود خواهد داشت.

چگونگی فروش و کشف قیمت

این مقام مسوول با اشاره به چگونگی فروش یونیت های صندوق واسطه گری مالی یکم گفت: با توجه به اینکه پذیره نویسی از طریق بانک ها اجرا شده بنابراین در صورتی که سرمایه گذاران به فروش یونیت های صندوق تمایل داشته باشند باید پس از احراز هویت در سامانه سجام و دریافت کد بورسی درخواست خرید و فروش خود را از طریق کارگزاران بورس در سیستم معاملات به ثبت برسانند. صباغیان درباره چگونگی کشف قیمت یونیت های صندوق دارایکم در بورس گفت: به طور کلی کشف قیمت این صندوق هم مانند سایر صندوق های قابل معامله در بازار سهام بر اساس NAV و میزان عرضه و تقاضا در بازار خواهد بود.

خاتمه ETF خودرویی و پتروشیمی

رئیس اداره امور نهاد های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار درباره زمان عرضه ETF خودرویی ها و پتروشیمی ها تاکید کرد: به طور کلی سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز های لازم برای تاسیس یا فعالیت را به نهاد مالی مربوط ارائه می کند. در همین حال، تا زمانی که دولت و سازمان خصوصی سازی درخواستی مطرح نکنند و مجوز های لازم اخذ نشود قاعدتا امکان تشکیل صندوق وجود نخواهد داشت. او گفت: تا به امروز درخواستی برای سازمان بورس ارسال نشده هر چند طبق قانون و مصوبات هیات دولت این اجازه را سازمان بورس دارد که به محض دریافت درخواست سریعا اقدام به بررسی و اعلام نتیجه کند.

معامله واحد های صندوق

همزمان عباس معمارنژاد در پاسخ به این پرسش که چه زمانی واحد های خریداری شده صندوق واسطه گری مالی یکم قابل معامله می شوند، گفت: امروز شرایط ETF های واگذار شده مشخص می شود و از اول تیر ماه این واحد های سرمایه گذاری از طریق بورس قابل معامله و خرید و فروش می شوند.

به گفته معاون وزیر اقتصاد باقی مانده سهام دولت در سه بانک ملت، تجارت و صادرات به علاوه باقی مانده سهام دولت در بیمه البرز و بیمه اتکایی امین جمعا به ارزش 23 هزار میلیارد تومان برآورد و این سهام در قالب صندوق واسطه گری مالی یکم و با تخفیف 20 تا 30 درصدی واگذار شد. به گفته او هنوز کار تسویه و اختصاص واحد ها به خریداران به طور کامل انجام نشده و قرار است از اول تیرماه 99 این واحد های صندوق واسطه گری مالی در سبد دارایی های افراد قرار گیرد و افراد بتوانند دارایی های خود را در بورس خرید و فروش کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 955

به "دارا یکم 2 هفته تا بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دارا یکم 2 هفته تا بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید