راه سخت کسب درآمد از صنایع دستی

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، علی فلاحی گلباغی- البرز - خبرنگار: صنایع دستی به عنوان آثاری زیبا و کاربردی که با استفاده از ابزاری ساده و به وسیله به کارگیری خلاقیت و هنر فراوری می شوند، از گذشته های دور تا به امروز از صندلی ویژه ای در زندگی ما برخوردار بوده است.

راه سخت کسب درآمد از صنایع دستی

محصولاتی که هر چند امروزه بیش از جنبه های کاربردی به عنوان آرایه های زینتی مورد استفاده قرار می گیرند، اما ارزش آنها به قوت خود باقی است و همچنان به عنوان بهترین سوغات و نشانه هنر و فرهنگ مردم بومی هر دیاری شناخته می شوند. البرز استانی غنی از هنرمندان خوب صنایع دستی است که احتیاجمند حمایت هستند. علی نیک مرد نمین متولد 56 در شهر قزوین دیده به دنیا گگردد و از 17سالگی به تناسب شغل پدری به کرج مهاجرت کرد. نیک مرد از هنرمندان جوان استان البرز در رشته هنرهای دستی است که در فستیوال های گوناگون در کشورهای مختلف شرکت داشته و مقام های استانی و کشوری بسیاری کسب نموده است. به این بهانه پای صحبت های این هنرمند ساکن البرز می نشینیم.

  • چگونه به ساخت صنایع علاقه مند شدید؟

از کودکی علاقه بسیاری به ساخت کاردستی ها و عروسک سازی داشتم، تا جایی که بیشتر هم کلاسی هایم برای درس کاردستی و زنگ هنر دست به دامان من بودند. من هم با کمال میل و اشتیاق این کار را به نحو شایسته انجام می دادم. دوران کودکی را در شهر قزوین سپری کردم، وقتی که به بازار قدیم این شهر می رفتم، قسمت مسگران بازار بخش جذابی برای من بود و با شوق و دقت به کار آنها نگاه می کردم و آرزو داشتم که یک روز من هم این هنر را یاد بگیریم. قزوین آثار تاریخی فراوانی دارد، خانه ما نیز در قسمت تاریخی آن قرار داشت و هر روز محو این آثار که در کنار خانه ما بود می شدم. این بود که کم کم به هنر و مخصوصا ساخت صنایع دستی آشنا و علاقه مند شدم.

  • از فعالیت های هنری خود در کرج بگویید؟

کرج شهر هنرمندپروری است و هنرمندان بنام زیادی در آن زندگی می نمایند و به همین خاطر است که کار کردن در این شهر در قسمت هنری سخت و البته دوست داشتنی است. در سال های اخیر جشنواره های مختلفی برای ارائه هنرهای دستی برگزار شده و این مساله باعث ایجاد حس رقابت در بین هنرمندان و در نهایت خلق آثار خوب شده است.

  • تاکنون چه عناوینی به دست آورده اید؟

مقام اول جشنواره دستان هنرمند استان البرز، مقام سوم مسابقات هنرهای دستی کشوری و مقام اول جشنواره هنرهای بومی- محلی استان قزوین از جمله افتخاراتی است که به دست آورده ام.

  • مسئولان هنری شهر تا چه اندازه از هنرمندان حمایت می نمایند؟

صادقانه بگویم که کوشش هایی می گردد، ولی بسیار کمرنگ است و قابل توجه نیست. صنایع دستی تنها هنری است که یک سازمان به نام آن وجود دارد و از این نظر از دیگر هنرها متمایز است. ولی با این وجود آن کاری که می توانست انجام گردد انجام نشده است. در دنیا به این هنر توجه ویژه ای می گردد، چون اشتغال زایی بالایی دارد. اگر مسئولان این موضوع را درک نمایند، خیلی از معضلات را که ناشی از بیکاری جوانان است، می توان حل کرد.

  • آینده کاری خود در این رشته را چطور می بینید؟

در هر حال خدا را شکر می کنم که در راه هنر قدم گذاشته ام، ولی از لحاظ درآمدی در کشورمان اوضاع خوبی ندارد. هر چند هنرمندان اصفهان، شیراز و همدان در این عرصه پیروز بوده اند و یکی از شغل های پردرآمد آن شهرهاست، ولی معدودی از هنرمندان از آن بهره می برند. آینده همیشه به امید و کوشش ما بستگی دارد. امیدوارم برای همه خوب پیش بیاید و برای من نیز این گونه باشد.

  • در هنرهای دستی به چه رشته ای بیشتر گرایش دارید؟

کار با چوب و گچ را خیلی دوست دارم، حس خوبی به من می دهد. وقتی از یک شیء بی جان با زحمت فراوان و عشق، یک اثر هنری می سازید، حس خیلی خوب و شوق بسیاری دارد.

بازار فروش آثارتان چطور است و آیا شرایط مالی حاکم بر جامعه تاثیری بر فروش شما گذاشته یا خیر؟

بازار فروش محصولات هنری که هیچ وقت خوب نبوده است. چون مردم اول به فکر برطرف احتیاجهای اولیه خودشان هستند و بعد به خرید آثار هنری هنرمندان می پردازند، که واقعا جای حمایت دولت از هنرمندان خالی است. همان طور که می دانید این بازه زمانی که وضع مالی جامعه خوب نیست، مسلما تاثیر منفی بر فروش ما داشته که در چند سال اخیر بی نظیر بوده است.

  • صادرات گره گشای این مشکل نیست؟

یکی از راه های خوب برای خروج از این وضعیت صادرات است، ولی آن هم به این سادگی نیست و خیلی سخت می توان وارد این عرصه شد. به امید این که دولتمردان برای بازار هدف و موانعی که در خروج کالا در گمرک دارد راهکار خوبی بیندیشند.

  • خروجی محصولات شما بیشتر در کدام بخش است؟

بیشترین کاری که ما انجام می دهیم وسایل تزیینی ساخته شده از چوب و آیینه کاری است که به صورت بشقاب، میزهای عسلی، قاب عکس ها و ترمیم درهای قدیمی است.

  • شاگردانی برای نسل آینده تربیت نموده اید؟

به مقوله آموزش علاقه خاصی دارم، ولی به صورت گسترده در این رابطه فعالیت ننموده ام. اگر کسی مشتاق به این هنر باشد، مخصوصا کار با چوب، با کمال میل در خدمتشان هستم.

  • حمایت از هنرمندان

علی نیک مرد نمین: امیدوارم به هنرمندان بیش از پیش بها داده گردد. مسئولان حالی بپرسند از هنرمندانی که با جان و دل کار می نمایند. هنرمند برای انجام کارهای هنری احتیاج به حمایت مادی و معنوی دارد که ما همیشه از این نوع حمایت ها بی بهره بوده ایم. همیشه با امید دیده شدن کار نموده ایم، اما این اتفاق نیفتاده است. امیدواریم مردم نیز بیشتر ما را حمایت نمایند تا بتوانیم به راهمان ادامه دهیم و به هدفمان برسیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 239

به "راه سخت کسب درآمد از صنایع دستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه سخت کسب درآمد از صنایع دستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید