عبور 20 درصد نفت دنیا از شاهرگی به اسم تنگه هرمز

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، تنگه هرمز مهمترین شاهراه ترانزیت دریایی نفت دنیا است به طوریکه حدود 20 درصد نفت خام دنیا برای فروش به کشور های خریدار، از این تنگه عبور می نماید.

عبور 20 درصد نفت دنیا از شاهرگی به اسم تنگه هرمز

به گزارش، تنگه هرمز باریکه دریایی است که در منتهی الیه شرقی خلیج فارس واقع شده و فلات ایران را از شبه جزیره عربستان جدا می نماید و به لحاظ موقعیت، میان کشور ایران و عمان واقع شده است که آب های آزاد اقیانوس هند و دریای عمان را به منطقه انحصاری خلیج فارس متصل می نماید.

طول این تنگه 167 کیلومتر (104 مایل) بوده و باریک ترین نقطه این تنگه عرضی حدود 38 کیلومتر (21 مایل) و وسیع ترین نقطه آن 96 کیلومتر (52.5 مایل) عرض دارد. از این میان عرض جهت کشتیرانی در هر جهت تنها در حدود سه کیلومتر است و تمام کشتی های عبوری باید از آب های سرزمینی ایران یا عمان عبور نمایند، بنابراین امکان کنترل تنگه برای نیرو های نظامی به راحتی میسر می گردد.

کشور های حوزه خلیج فارس همه یا بخش اعظم نفت تولیدی خود را برای عرضه به بازار جهانی نفت از تنگه هرمز عبور می دهند، به طوری که بر اساس آخرین آمار توسط اداره اطلاعات انرژی آمریکا در سال 2018 روزانه 21 میلیون بشکه نفت خام و مشتقات آن از این تنگه عبور نموده است [1]. به گزارش اویل پرایس اتفاق نظر وجود دارد که اگرچه در صورت بسته شدن تنگه هرمز، باید منتظر واکنش هایی از سوی بعضی کشور های بزرگ مصرف نماینده نفت بود. اما باید به این نکته توجه داشت که در خوشبینانه ترین حالت، بازگشایی تنگه چند روز طول می کشد و در بدبینانه ترین حالت سه ماه برای باز گرداندن حمل و نقل دریایی به تنگه احتیاج است و این موضوع قیمت نفت را به 325 دلار در هر بشکه می رساند.

کانال سوئز، باب المندب، تنگه بسفر، تنگه هلند، دماغه آفریقای جنوبی و تنگه مالاکا از مهم ترین شاهراه های دریایی ترانزیت جهانی نفت خام هستند؛ اما هیچ کدام از نظر حجم ترانزیت و استراتژیک بودن به پای اهمیت تنگه هرمز نمی رسند.

منبع: تسنیم

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 334

به "عبور 20 درصد نفت دنیا از شاهرگی به اسم تنگه هرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبور 20 درصد نفت دنیا از شاهرگی به اسم تنگه هرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید