مصاحبه، قناد باشی:کشورهای حاضر در نشست برلین درباره لیبی به دنبال سهم خواهی هستند نه ایجاد صلح

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، کارشناس تحولات شمال آفریقا با بیان اینکه نشست برلین به برقراری صلح و آتش بس در لیبی منجر نمی گردد، گفت: لیبی کیک شیرین و دلپذیری است که قدرت های منطقه ای و بین المللی به آسانی درباره آن به توافق نخواهند رسید.

مصاحبه، قناد باشی:کشورهای حاضر در نشست برلین درباره لیبی به دنبال سهم خواهی هستند نه ایجاد صلح

با تور ترکیبی آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ دیدن کنید.

جعفر قنادباشی در گفت وگو با خبرنگار بین الملل خبرنگاران با اشاره به اختلاف نظر طرف های درگیر در جنگ داخلی لیبی و بازیگران بیگانه در تحولات این کشور درباره نشست برلین که قرار است امروز یکشنبه در آلمان برگزار می گردد،گفت: برگزاری این نشست به معنای برقراری آتش بس در لیبی نیست چراکه شرکت نمایندگان در آن در صدد برقراری آتش بس نیستند و به نظر می رسد کشورها به دنبال سهم خواهی جدید هستند و دایره رقابت در حوزه نفت وگاز لیبی میان قدرت ها افزایش پیدا نموده و قدرت های جدیدی پای به عرصه تحولات این کشور گذاشته اند. مثلا طی 8 ماه گذشته آلمان در عرصه تحولات لیبی حضور نداشت . همچنین روسیه و ترکیه به معنای جدی در تحولات داخلی لیبی شرکت نداشتند. اکنون بازیگران جدیدی برای رقابت در صحنه لیبی حاضر شده اند. آنها معتقدند جنگ در شمال آفریقا به بن بست رسیده و قرار است خاتمه جنگ در لیبی اعلام گردد لذا فرصت خوبی برای کسب منافع فراهم شده است. بازیگران جدید می کوشند تا سهمی از منافع لیبی را از آن خود نمایند و این در حالی است که بازیگران قدیمی اجازه چنین کاری را به آنها نخواهند داد. شما می دانید عربستان، امارات ، مصر، فرانسه از نیروهای وابسته به ژنرال حفتر حمایت نموده و می نمایند. این کشورها اجازه نخواهند داد تا روسیه، آلمان و ترکیه گوی سبقت را در عرصه منافع لیبی از آنها بربایند.

وی توضیح داد: بازیگران قدیمی مثل امارات، عربستان و مصر در لیبی هزینه نموده اند. مقامات قاهره به هیچ وجه دوست ندارند ، ترکیه از دولت وفاق ملی و اخوانی ها حمایت کند. بر همین اساس، مصر با یاری نظامی خود و عربستان و امارات با پول خودشان از نیروهای حفتر حمایت کردند لذا آنها با توجه به هزینه کرد خود اجازه نخواهند داد تا دیگرانی که در این زمنیه هزینه ننموده اند، به عنوان صلح و برقراری آتش بس در لیبی در این کشور حضور پیدا نمایند و سهمی از منافع لیبی داشته باشند .

این کارشناس تحولات شمال آفریقا با مطرح کردن این سئوال چگونه بازیگران قدیمی به بازیگران جدید اجازه سهیم شدن در منافع لیبی را نخواهد داد؟ گفت: کشورهای مزبور اهرم هایی در اختیار دارند که حفتر یکی از آنهاست. شما می دانید حفتر توافقنامه اخیر آتش بس در لیبی را امضاء نکرد. فایز السراج رئیس دولت وفاق ملی لیبی شرایطی برای آتش بس قرار گرفته است که از جمله آن می توان به عقب نشینی نیروهای وابسته به حفتر از حومه طرابلس اشاره نمود. این در حالی است که دولت وفاق ملی مورد تائید سازمان ملل است و از حمایت ایتالیا نیز برخوردار است لذا بازیگران تحولات لیبی هرکدام اهرم هایی را در این کشور دارند که توسط آنها اعمال نفوذ می نمایند.

قنادباشی درباره فرجام نشست برلین گفت: این نشست یک گفت وگوی ساده و بدون عمل خواهد بود و معتقدم که نشست برلین به برقراری صلح و آتش بس در لیبی منجر نخواهد شد. لیبی کیک شیرین و دلپذیری است که قدرت های منطقه ای و بین المللی به آسانی درباره آن به توافق نخواهند رسید، به ویژه اینکه شرکت های نفتی و تسلیحاتی خواهان خاتمه جنگ در لیبی نیستند و می خواهند که نفت این کشور بفروش برسد و پول آن در خرید سلاح و مهمات هزینه گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 648

به "مصاحبه، قناد باشی:کشورهای حاضر در نشست برلین درباره لیبی به دنبال سهم خواهی هستند نه ایجاد صلح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، قناد باشی:کشورهای حاضر در نشست برلین درباره لیبی به دنبال سهم خواهی هستند نه ایجاد صلح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید