نام نویسی افراد فاقد کد ملی با کد مهمان در سیستم نظام سلامت

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، خبرگزاری خبرنگاران- سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن تشریح برنامه وزارت بهداشت برای واکسیناسیون کرونا برای ایرانیان فاقد شناسنامه و کارت ملی، گفت: در این زمینه مقرر شد از سوی وزارت کشور به این افراد یک کد تعلق بگیرد که ما بتوانیم این کد را به عنوان کد فرد مهمان در سیستم نظام سلامت مان ثبت کنیم.

نام نویسی افراد فاقد کد ملی با کد مهمان در سیستم نظام سلامت

به گزارش خبرنگاران؛ آقای دکتر علیرضا رئیسی گفت: در زمینه افراد فاقد کد ملی، بحث اتباع خارجی مطرح می گردد که موضوعی متفاوت بوده و سیاست های جهان هم در قبال اتباع خارجی کاملا متفاوت است. ما در زمینه واکسیناسیون اتباعی که در ایران هستند، درخواستی به مجامع بین المللی ارائه داده ایم. به این ترتیب که به عنوان مثال اگر قرار است سهمیه واکسنی به فرض از سوی کووکس، در اختیار کشوری قرار گیرد که بعضی از اتباعش در ایران زندگی می نمایند، مقداری از سهمیه را به ما تحویل دهند و ما در این صورت می توانیم تمام خدمات تزریق واکسن، مراقبت و... را به رایگان برای این افراد انجام دهیم. در این زمینه منتظر پاسخ این مجامع هستیم.

نحوه واکسیناسیون ایرانیان فاقد کارت ملی و شناسنامه

معاون بهداشت وزارت بهداشت اضافه نمود: درباره ایرانیان فاقد شناسنامه و کارت ملی که البته تعدادشان خیلی زیاد نیست، قرار شد با هماهنگی وزارت کشور اقدام کنیم. به طوری که از سوی وزارت کشور به این افراد یک کد تعلق بگیرد که ما بتوانیم این کد را به عنوان کد فرد مهمان در سیستم نظام سلامت مان ثبت کنیم و هیچ مسئله ای در این زمینه برای ایرانیان فاقد کارت ملی وجود ندارد.

ماجرای تزریق واکسن کرونا برای کاروان المپیکی و پاراالمپیکی ایران

وی درباره تزریق واکسن کرونا به تعدادی از کادر اجرایی و ورزشکاران راهی مسابقات المپیک برغم اعلام کمیته بین المللی المپیک مبنی بر الزامی نبودن واکسیناسیون برای حضور در این مسابقات، گفت: ذیل سند ملی واکسیناسیون، کمیته ای وجود دارد که موارد بسیار بسیار استثنائی و اورژانس کشور را آنالیز می نماید. به عنوان مثال در بحث پاراالمپیک، بسیاری از کشور ها به ورزشکاران پاراالمپیک شان واکسن تزریق نموده اند و وقتی ورزشکار پاراالمپیکی ایرانی ما که به آنجا می رود، اگر واکسینه نشده باشد، او را به دلیل واکسینه نشدن ایزوله می نمایند. حال ممکن است ورزشکاری که یکسال زحمت کشیده و می خواهد برای کشور افتخار کسب کند، جایی کرونا بگیرد و تستش هم مثبت گردد، که در این صورت او را برمی گردانند. ضمن اینکه تعداد همه این ها بالغ بر 120 نفر بود که به آن ها واکسن زدند و عده ای هم به عنوان مراقب با این افراد می فرایند که تعدادی از آن ها هم واکسینه شدند که فکر می کنم که همه این ها زیر 200 نفر بودند که به آن ها واکسن کرونا تزریق شد. به هر حال در سند ملی استثنائات هم پیش بینی شده است.

دکتر رییسی گفت: بنابراین هم به تعدادی از ورزشکاران المپیک و هم پاراالمپیک واکسن کرونا بر این اساس تزریق شد. ان شاءالله آنقدر واکسن به دست مان می رسد که بتوانیم به همه افراد واکسن تزریق کنیم.

اکنون برنامه ای برای واکسیناسیون سنین زیر 18 سال نداریم

وی در بخش دیگری از صحبت هایش درباره واکسیناسیون افراد زیر 18 سال، گفت: فعلا هیچ برنامه ای برای واکسیناسیون افراد زیر 18 سال نداریم. زیرا فعلا واکسن تایید شده ای برای زیر 18 سال ها وجود ندارد. البته باید توجه کرد که زمانیکه شما 70 درصد جمعیت را واکسینه کنید، به ایمنی جمعی خواهیم رسید؛ بنابراین در این صورت حتی اگر افراد زیر 18 سال را هم واکسینه نکنیم به آن 70 درصد خواهیم رسید.

آقای رییسی درباره تزریق واکسن به بعضی افراد در تماس با بیمارستان ها، اضافه نمود: در مرحله یک تعریف شده بود که افرادی که به طور مستقیم با بیمارستان سروکار دارند و از جمله بحث پسماند های بیمارستانی، آن ها را باید واکسینه می کردیم.

وی همچنین درباره تزریق واکسن کرونا به دانشجویان بالینی نیز گفت: برای دانشجویان بالینی هم مجددا واکسن توزیع کردیم تا واکسیناسیون شان انجام گردد.

دکتر رییسی درباره صدور کارت واکسن کرونا برای افرادی که این واکسن را تزریق نموده اند، گفت: هر فردی که واکسن تزریق نموده، ما در سامانه مان گواهی الکترونیک آن را داریم. برنامه آینده مان هم این است که هر فردی هم از ما استعلام بگیرد، به صورت الکترونیک پاسخ را می دهیم. اگر هم کسی گواهی کاغذی بخواهد، باید بعد از اینکه دُز دوم را زد و به سطح ایمنی رسید، اقدام کند و ما هم باید جا هایی را معرفی کنیم تا بتوانیم آن گواهی را به صورت پرینت با مهر برجسته یا هولوگرام به او تحویل دهیم.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1540

به "نام نویسی افراد فاقد کد ملی با کد مهمان در سیستم نظام سلامت" امتیاز دهید

1 کاربر به "نام نویسی افراد فاقد کد ملی با کد مهمان در سیستم نظام سلامت" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نام نویسی افراد فاقد کد ملی با کد مهمان در سیستم نظام سلامت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید