هشدار سازمان ملل درباره خطر وقوع بحران انسانی گسترده در اتیوپی

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان با اعلام مهاجرت ده ها نفری از منطقه تیگرای به سمت سودان از زمان آغاز درگیری های شدید، هشدار داد یک بحران انسانی تمام عیار در اتیوپی در حال وقوع است.

هشدار سازمان ملل درباره خطر وقوع بحران انسانی گسترده در اتیوپی

به گزارش گروه بین الملل خبر گزاری دانشجو، آژانس پناهندگان سازمان ملل امروز سه شنبه هشدار داد یک بحران انسانی گسترده در اتیوپی در حال وقوع است.

به گزارش رویترز، این آژانس با اعلام این که تا به امروز بیش از 27 هزار نفر از درگیری ها در اتیوپی به سودان گریخته اند، اضافه کرد سرعت مهاجرت، چهار هزار نفر در روز است که می تواند نشان دهنده جابجایی گسترده در داخل منطقه تیگرای هم باشد.

نخست وزیر اتیوپی امروز سه شنبه با شورشی خواندن نیرو های جبهه آزادی بخش خلق تیگرای، گفت مهلت آن ها برای زمین گذاشتن سلاح هایشان به انتها رسیده و این زمینه را برای فشار نهایی به مرکز منطقه تیگرای مهیا کرده است.

بابر بلوچ سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل گفت: این نهاد هشدار می دهد یک بحران انسانی تمام عیار با فرار هزاران نفر در روز از منطقه تیگرای برای پناه دریافت در شرق سودان در حال وقوع است. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در آماده باش است تا در صورت فراهم شدن دسترسی و امنیت، کمک کند.

ینس لارک سخنگوی دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل هم در جلسه ای توجیهی در ژنو گفت: ممکن است جابجایی های گستره درون منطقه تیگرای رخ دهد که قطعاً باعث نگرانی است و ما تلاش می کنیم بهترین راه ممکن را آماده کنیم.

حدود دو هفته است که درگیری مسلحانه بین ارتش اتیوپی و جبهه آزادی بخش مردم تیگرای در این منطقه آغاز شده است.

جبهه مردمی قبل از روی کار آمدن آبی احمد علی در سال 2018 که اولین نخست وزیر از قوم اورومو اتیوپی است، حدود 3 دهه حیات سیاسی در این کشور را در کنترل خود داشت. اورومو، بزرگترین قوم در اتیوپی با 34.9 درصد جمعیت، یعنی حدود 108 میلیون نفر است، در حالی که تیگرای با 7.3 درصد سومین قوم بزرگ این کشور است.

ماجرا از آنجا آغاز شد که آبی احمد علی، نخست وزیر اتیوپی در پی تشدید اختلافات قدیمی با منطقه تیگرای، چهارم نوامبر جاری نیرو های ارتش و هواپیما های جنگی خود را به این منطقه اعزام کرد و ارتش آن شرح داد که ناچار شده است جنگی ناخواسته و بی فایده را در منطقه تیگرای آغاز کند. نخست وزیر اتیوپی رهبران تیگرای را به تضعیف اصلاحات دموکراتیک خود متهم می کند.

آبی احمد پس از تصدی نخست وزیری در سال 2018، از اصلاحات سیاسی فراگیری خبر داد که همین اصلاحات دستیابی او به جایزه صلح نوبل در سال 2019 را تضمین کرد، اما گویا این اصلاحات موجب به حاشیه رانده شدن حزب حاکم در تیگرای شد که پیشتر کنترل حاکمیت در اتیوپی را در دست داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1220

به "هشدار سازمان ملل درباره خطر وقوع بحران انسانی گسترده در اتیوپی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار سازمان ملل درباره خطر وقوع بحران انسانی گسترده در اتیوپی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید